221 zeeland Ook commissie kraakt besluit Van Heukelom De consument ontdekt Zeeland hoeft niet meer dan tien miljoen op te hoesten voor zeesluis brieven De biologische markt is big business. In 2010 hebben we circa 750 miljoen euro uitgegeven aan biologische producten. Een verdubbeling in tien jaar tijd. O dinsdag 13 december 2011 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het provinciebe stuur had geen andere keus dan de oud-voorzitter van de raad van toe zicht van Bureau Jeugdzorg Zee land in ere te herstellen. De com missie bezwaarschriften van de provincie kraakt in haar advies het besluit van de provincie om voor zitter Arnold Smeels te ontslaan en de overige leden van de raad van toezicht te schorsen. Dat blijkt uit stukken die het pro vinciebestuur gisteren heeft vrijge geven. Smeels werd op 19 april van dit -jaar op staande voet ontslagen door gedeputeerde George van Heukelom (SGP). De overige le den van de raad van toezicht wer den geschorst. Van Heukelom had een verschil van mening met de raad van toezicht over de procedu re van de benoeming van een nieu we directeur bij jeugdzorg. Smeels vocht zijn ontslag aan en werd tot tweemaal toe door de rechtbank in het gelijk gesteld. Vorige week erkende het provinciebestuur dat het onzorgvuldig heeft gehandeld. Vrijdag moet Van Heukelom uitleg Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Cor Nu weet ik wel dat tekenaars van spotprenten bijna alles mogen en ze een grote vrijheid moeten heb ben, maar Kees van Beveren (10 de cember) afbeelden in het uniform van het Leger des Heils vind ik ge heel misplaatst. Ik denk dat het Le ger des Heils helemaal niet voor kernenergie is, maar een voorkeur heeft voor de bronnen die God ons gratis schenkt, zoals zon, water en wind energie! Dus om Kees dit mooie uniform aan te trekken is in mijn ogen niet goed en Cor had hem daar op moeten sieren met wat CDA attributen zoals groene vlaggetjes. Het is mij toch al een raadsel dat christelijke partijen als het CDA en zelfs de SGP voor kern energie zijn, maar dat komt zeker omdat ook ik thuis hoor in de rij van domme Zeeuwen. Bap Leunis Windmolen 5, Tholen Marinierskazerne Een marinierskazerne (7 decem ber) op een heuvelrug in de provin cie Utrecht ten Oosten van de Nieuw Hollandse Waterlinie, hoe bedenk je het? Dat is een prima lo catie voor 'zandhazen' maar niet voor 'zeesoldaten'. Mariniers heb ben een amfibische taak en beho ren nabij de zee te zijn gekazer neerd. Daar kunnen ze personeel en materieel inschepen. Daar kun nen ze hun amfibische taken beoe fenen. Vlissingen zou gelet op deze voorwaarden een uitstekende loca tie kunnen zijn. De grond in de ge meente Utrechtse Heuvelrug loca tie Doorn is gelet aan schaarste aan bouwgrond nabij de stad Utrecht wel beter te gebruiken. Voor mari niers en burgerpersoneel met standplaats kazerne buitenhaven Vlissingen staan volgens de krant van vrijdag 6550 woningen te koop in Zeeland. Minister Johannes Ste- fanus Joseph Hillen tel uit je winst! Dolf Kamphuis Sr. Parkweg 18, Westkapelle Klaverblad Nu de doekjes voor het bloeden langzaamaan opdrogen, komt het ware gezicht van Het Klaverblad (9 december) tevoorschijn. De zoge naamde patiënten-belangenorgani satie vindt een ziekenhuis op Wal cheren kennelijk overbodig, want na jaren van verloochening en boycotten is nu plotseling samen werking met Terneuzen heilig ver klaard. Misschien om daar een nieuwe strooptocht te beginnen? Terneuzen zal sterker in de schoe nen staan dan de 'puddingvoeten' van meneer Zomer, die zijn mooie winstgevende instituut schaamte loos verkwanselde aan het 'Jacobse en Van Es-duo Simons/Vierhout. Vlissingen moet dan ook zeker niet meedoen aan de plotselinge collecte voor de financiering van nieuwbouw. Over financiering van sloop, bodemsanering, herindeling van de kaalslag wordt nergens met een woord gerept. Een tweede Scheldekwartier, waar onze stad voor mag opdraaien? Chris Verheul Paul Krugerstraat 2 flat 39, Vlissingen BIO IN DE SUPERMARKT geven in de vergadering van Pro vinciale Staten. Tot nu toe heeft hij dat geweigerd, met als argu ment dat er nog juridische proce dures liepen. In juni ontstond twij fel in de Staten over de vraag of Van Heukelom wel de waarheid heeft gesproken: de gedeputeerde zei dat hij niet wist wie de kandi daat was die de raad van toezicht op het oog had voor de functie van directeur. Die naam stond ech ter in een brief van het manage mentteam aan Van Heukelom: de brief die de directe aanleiding was voor het ontslag van Smeels. Van Heukelom heeft eerder verklaard dat de naam in zijn exemplaar van de brief zwart gemaakt was. De aanleiding voor het conflict was het interne verzet binnen jeugdzorg tegen de benoeming van de beoogde kandidaat. Het ma nagementteam had openlijk de voorkeur uitgesproken voor de in terim-directeur, een ambtenaar van de provincie - en voormalig adviseur van Van Heukelom - die de baan tijdelijk op zich had geno men. De raad van toezicht vond hem echter niet geschikt voor de functie. door Edith Ramakers Biologische producten heb ben een plaats op de schappen van veel super markten verworven. De Monitor Duurzaam voedsel van het ministerie van Economische Zaken laat een stijgende lijn zien van de verkoop van biologische producten. Jn de eerste helft van dit jaar zijn er al bijna 30 procent meer biologi sche producten verkocht in super markten dan het jaar daarvoor. Jasper Vink van Bionext, de organi satie voor duurzame, biologische landbouw en voeding waarin boe ren en tuinders, maar ook onder zoekers, beleidsmakers en verko pers in samenkomen, zegt: „Kwe kers en producenten weten dat de biologische markt groeit en dat ze daardoor hun voedingsmiddelen altijd kunnen slijten. Dat is een ge ruststellend vooruitzicht." Bionext is met de overheid over een gekomen dat er dit jaar mini maal 10 procent van de omzet groei bereikt moet worden bij alle verkoopkanalen. „We liggen dus helemaal op schema." De biologische verkoop breidt zich uit naar andere winkels dan de re formzaken. „Veel meer mensen zijn ervan doordrongen dat de voedselproductie milieuvriendelij ker moet. En dat het beter is voor het milieu én voor mens en dier." Biologisch eten zit niet meer in een nichemarkt. „In veel huishou dens is het normaal geworden dat de biologische aardappel op tafel komt. En als je die gewend bent, wil je niet anders. Er zit veel smaak aan." Dan moet de consument er wel meer geld aan willen of kunnen besteden. De Nederlandse consu ment doet dat ook. In een jaar tijd is er ruim 13 procent meer geld uit gegeven aan biologisch eten, dat is totaal 750 miljoen euro. De bioboeren zelf zijn zichtbaar der geworden. Kwekers kopen grif een spandoek bij Bionext met de tekst 'Welkom op ons Biologisch Bedrijf. „Daar gaat een stimule rende werking van uit. We heb ben een Pieterpad fietsroute uitge legd met pauzeplaatsen bij biologi sche bedrijven. De fietsroute loopt van het uiterste noordelijke puntje van Nederland naar Zeeuws-Vlaan- deren." Volgens Kees van Bohemen van ZLTO Nederland kan de groei van biologische boeren versneld wor den door de afzetkanalen nog meer te verbeteren. „Want hoe gro ter de afstand van de boer tot de groothandel, hoe ongunstiger het is voor de boer. Dat komt door de hoge reiskosten." Maar waarom schakelen niet meer gangbare boeren over op biologi sche bedrijfsvoering als ze weten dat de markt er rijp voor is? „Kijk naar West-Zeeuws-Vlaanderen", zegt Van Bohemen. „Die regio Bioboeren in Zeeland steekt gunstig af op de biologische kaart. „De boeren helpen elkaar bij het omschakelen en dan wordt het voor de boer sociaal gezien ook niet zo spannend. Want ge loof maar dat het een behoorlijke verandering is voor de gangbaar opgeleide boeren om biologisch te gaan telen." Dus heb je geen pioniers, dan is de omschakeling moeilijker. „Boe ren moeten een volledig andere strategie hanteren. Hoe moet bij voorbeeld meeldauw bestreden worden zonder bestrijdingsmidde len te gebruiken? Gangbare boe ren hebben een spuitschema en ge bruiken kunstmest. Dat moeten ze vergeten. Het is een leerproces." Maar als de akkerbouwer van nu het avontuur aangaat, weet hij in elk geval dat er kopers voor zijn. De consument sluit biologische of ecoproducten in zijn armen. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeland hoeft niet meer dan 10 miljoen euro te stop pen in de aanleg van de nieuwe zeesluis bij Terneuzen. Minister Melanie Schultz van Hae- gen (Infrastructuur) heeft de regio het vijfvoudige gevraagd, zei ze gis teren in de T\veede Kamer. Eerder lieten havenschap Zeeland Seaports, de provincie en de ge meente Terneuzen weten dat ze sa men hooguit 10 miljoen euro op tafel willen leggen. „Ik heb de regio 50 miljoen euro gevraagd omdat een deel van de baten ook ten goede komt aan de Zeeuwse Kanaalzone. Maar de re gio zegt zo arm te zijn dat ze niet meer dan 10 miljoen kan bijdra gen. Dat geloof ik. We mogen blij zijn met deze bijdrage voor een sluis die meer dan 800 miljoen eu ro gaat kosten en voor het grootste deel door de Belgen wordt be taald." De minister verwacht begin 2012 een besluit te kunnen nemen over de aanleg van de nieuwe sluis. Dat is maanden later dan ze in juli nog aankondigde tijdens een bijeen komst in het Vlaamse Hingene. Schultz en haar Vlaamse collega Hilde Crevits zeiden toen dat in oktober het definitieve besluit zou vallen. De nieuwe zeesluis moet de haven van Gent toegankelijk maken voor grotere zeeschepen. Nederland draagt maximaal 142 miljoen euro bij aan de 427 meter lange, 55 meter brede en 16 meter diepe sluis. Vlaanderen moet de rest betalen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft minister Schultz dat 'de on derhandelingen in de laatste afron dende fase verkeren'. Voordat een besluit kan worden genomen 'is het noodzakelijk dat er ook zicht op financiering is'. Met Vlaande ren is afgesproken om tijdens de onderhandelingen geen informa- tie naar buiten te brengen. Colijnsplaat 'Kamperland. Oostkap* Oud Sabbinge Kapelle Kryinmger Rilland' f Groede Retranchement «Schoondijke^ jff?) Zuidzande IJzendijke Waterlandkerkje Heikant Zonnemam Ellemeet •O Noordgouwe Burgh-Haamstede Nieuwerkerk ©St.-Annaiand jekerke Aagtekerke Biggekerke Lewedorp Koudekerke© Ritthem Hengstdijk Graauw v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54