0800=7000 Weer hogere boete bij jaarwisseling zeeland 13 Studie zoetwater in Oosterschelde Ieders feest commentaar Gratis kranten PZC-journalisten Zes geweren en slaan vrouw: eis acht maanden dinsdag 13 december 2011 is het telefoonnummer van meld misdaad anoniem voor overlast, vernielingen of voorbereidingen hiervoor. Jongens van 12, 13 jaar willen zich liever niet op 2 januari 's morgens om acht uur melden bij Halt voor schoonmaakwerkzaamheden. Nynke Zijda, Halt-medewerkster Gemakkelijk Online Bestellen Voor Een Goede Weerstand! Zodra de voorpret van oud en nieuw begint, begint ook de zorg. Zal de jaarwisseling weer uit de hand lopen? De po litie, de gemeenten, de provin cie en nog veel meer instellin gen doen elk jaar hun best om alles in goede banen te leiden. En steeds is hun verzoek sim pel: doe kalm aan met drank en met vuurwerk, pleeg geen ver nielingen en laat hulpverleners en politie ongestoord hun werk doen. Deze eenvoudige gedrags code is voor sommige feestvier ders heel moeilijk. Dat blijkt steeds opnieuw. Vorig jaar bij voorbeeld werd in Zeeland voor bijna twee ton vernield. Daarom hebben politie en justi tie geen andere keus dan streng optreden en streng straffen. De onnodig grimmige sfeer die zo ontstaat, kan alleen door de feestvierders zélf worden door broken. Als zij zich niet misdra gen, kunnen ook de politiemen sen en de vele anderen die met de jaarwisseling werken, ont spannen. Dan is oud en nieuw voor iedereen een feest. Boetes die rond de jaarwisse ling worden opgelegd kun nen flink in de papieren lo pen. De Zeeuwse politie zal rond de jaarwisseling strenger toezien op zaken als openlijk geweld, ver nielingen en mishandeling en ver zet. In dat toezicht worden ook enkele extra factoren ingebracht die in de GOES - Journalisten van de PZC de len vandaag in het kader van ac ties voor een betere dagblad-cao gratis kranten uit op de week markt in Goes. Dat gebeurt tussen 11.00 en 12.00 uur. De journalisten kopen kranten op om die gratis weg te geven. Met deze publieks vriendelijke start van de acties wil len ze duidelijk maken dat ze oog hebben voor het belang van de le zers. Andere Nederlandse dagbla den volgen de komende dagen. beoordeling een rol zullen spelen. Als er sprake is van lichamelijk let sel en gebruik van een wapen, telt dat zwaarder mee. Ook wordt geke ken naar de hoogte van een even tueel schadebedrag bij bijvoor beeld vernielingen. Overigens gol den voor de laatste jaarwisseling ook al hogere boetes. Los daarvan zullen geldboetes vol gend jaar toch 20 procent hoger worden dan dit jaar. Als er strafbare feiten gepleegd worden rond de jaarwisseling, zal standaard een verhoging van 75 procent worden doorberekend. Verder geldt een verhoging van 200 procent wanneer de delicten gericht zijn tegen gezagsdragers of professionele hulpverleners. Een voorbeeld: op belediging van een ambtenaar in functie staat een geldboeten van 850 euró (per 1 ja nuari 1000 euro) of 60 uur taak straf; op bedreiging van een ambte naar in functie 75 uur taakstraf of 37 dagen gevangenisstraf; op ver zet tegen een ambtenaar een geld boeten van 500 en volgend jaar 600 euro. door René Schrier MIDDELBURG - ARK Natuurontwik keling en vertegenwoordigers van de schelpdierensector sluiten van daag een groene overeenkomst af met het ministerie van Economi sche Zaken over zoet rivierwater in de Oosterschelde. Ze spreken af dat er een onder zoek komt naar de wijze waarop zoet rivierwater de zoute Ooster schelde in kan stromen. Daarmee zou een geleidelijke overgang tus sen zoet en zout water - en daar mee een gezonde delta - ontstaan, waarvan (water)planten en dieren, foeragerende trekvogels en trekvis- sen profiteren. Maar ook de econo mie. Oesters en mosselen kunnen twee maal sneller gaan groeien dan ze nu doen. De deltawerken vormen een mes scherpe scheiding tussen zoet ri vierwater en de zoute zee. luist een geleidelijke overgang tussen zoet en zout zorgt voor een gezon de delta. In de Greendeal brengen visserijorganisaties, overheid, Na tuurmonumenten en ARK geld en kennis samen om te onderzoeken hoe en waar zoet Rijnwater en Maaswater het best de Oosterschel de in kunnen stromen. Rivierwa ter zorgt voor meer voedsel. Met dat voedsel kunnen waterplanten en dieren sneller groeien. Maar ook de economie profiteert. Daar waar een oester vroeger in twee jaar groot genoeg was om op te vissen, duurt dat nu wel vier jaar. MIDDELBURG - Een klein arsenaal wat je bij een voormalige verzets strijder zou kunnen aantreffen. Met die woorden beschreef offi cier van justitie G. van der Hofste de de zes geweren die de politie aantrof bij een inwoner van Nieuw-Namen. De politie was bij de man (68) omdat hij verdacht werd van mishandeling van zijn vrouw. Tijdens de huiszoeking werd in een verborgen ruimte tus sen dak en plafond het merendeel van de wapens gevonden. Volgens de verdachte wist hij niets van de wapens en moeten ze er hebben gelegen toen hij tien jaar geleden naar die woning verhuisde. De officier eiste een celstraf van acht maanden tegen de man. Ook vindt hij dat de man geen contact meer mag opnemen met zijn ex-partner die hem na de mishan delingen heeft verlaten. Raadsman F. de Vleesschauwer pleitte voor een minimale straf Volgens hem is de vrouw niet mis handeld door zijn cliënt, maar was ze gevallen. Uitspraak 23 december. Willem Adriaansens foto's Dirk-Jan Gjeltema, Ronald den Dekker, Lex de Meester, Willem Mieras en Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3