Lesmethode voor kind i8l zeeland PZC Boerenechtpaar uit Goes 65 jaar getrouwd Parochie Kwadendamme gaat weer Bijbels Koken Steun voor paviljoen bij strandje van Baarland Mijn dierenvriendje vertelt pzc.nl/webwinkel dinsdag 13 december 2011 Het echtpaar Dees-Leendertse, al 65 jaar getrouwd. foto Willem Mieras door Luc Oggei goes - Voor het echtpaar Dees-Leendertse uit Goes was het gisteren geen maandag als alle an dere. Zij vierden namelijk hun 65-jarig huwelijksjubileum. Burgemeester René Verhulst kwam op de koffie om het bruids paar persoonlijk te feliciteren. Meneer P.L. Dees is geboren op 19 juli 1925 in Kortgene. Mevrouw J. Dees - Leendertse is geboren op 26 januari 1925 in Wissenkerke. Het echtpaar is getrouwd op 12 de cember 1946. Ze hebben elkaar in 1943 in Kamperland ontmoet. Bei den bezochten 'De Kring' van de kerk. Ze kregen verkering en na drie jaar stapten ze in het huwe lijksbootje. Tot 1974 had meneer Dees een boerderij in Kortgene, daarna kocht hij een boerderij in Hein- kenszand. Daar heeft de familie Dees tot 1994 gewoond en ge werkt. Toen zij nog op de boerde rij in Kortgene woonden, hield me vrouw naast het werk de boerderij een pension voor badgasten. Dat heeft zij vijftien jaar gedaan. Het echtpaar heeft drie dochters en twee zonen, elf kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. door Frank van Cooten kwadendamme - Liefhebbers van 'Bijbels Koken' kunnen vrijdag 13 januari terecht bij de Bonifacius pa rochie in Kwadendamme. Het menu moet nog worden opge steld, maar uiteraard worden ingedriënten gebruikt, die ook in de Bijbel worden genoemd. Te denken valt aan bijvoorbeeld lin zensoep, ongezuurd brood en kik kererwten. Al eerder is een dergelijke activi teit gehouden onder de bezielende leiding van pastor Ria Ombelets. TAALONTWIKKELING Reimerswaal heeft steeds vaker te maken met door Lilian Dominicus In toenemende mate krijgen Reimerswaalse basisscholen ermee te maken: leerlingen die de Nederlandse taal niet machtig zijn en dus de les sen op school maar gedeeltelijk kunnen volgen. Het gaat om een relatief nieuw ver schijnsel, want het merendeel daar van zijn kinderen van arbeidsmi granten. Europeanen die na de openstelling van de grenzen naar deze regio zijn gekomen, op zoek naar werk en mogelijk een beter le ven. Polen dus voornamelijk, maar ook Roemenen en Portugezen. Zelfs Schotten en Somaliërs zijn de laatste tijd in Reimerswaal neer gestreken. „Het gaat weliswaar om kleine aan tallen", zegt onderwijsmedewer- ker van de gemeente Reimerswaal Cora Schout, „maar wij hebben hier eigenlijk geen grote scholen, dus de impact is enorm." Leer krachten begonnen steeds meer vragen te krijgen over de begelei ding van deze kinderen en dus stapten de scholen naar de ge meente Reimerswaal. Of daar niet eens naar gekeken kon worden? En zo liet de gemeente het RPCZ uit Vlissingen, met zijn kennis en expertise op het gebied van onder wijs en taalontwikkeling, eens on derzoeken hoe onderwijzers met Cijfers Omdat deze avond voor herhaling vatbaar was, is een oproep gedaan voor deelname aan een nieuw avondje Bijbels Koken. Kok Cor-Jan Hoogerheide is be reid gevonden op vrijdagavond 13 januari een kookprogramma te ver zorgen voor de deelnemers. De deelnemers gaan onder zijn profes sionele leiding aan het werk om la ter op de avond gezamenlijk de maaltijd te gebruiken. Geïnteresseerden kunnen zich op geven via het parochiehuis. De kos ten van de ingrediënten worden onder de deelnemers verdeeld. Twaalf van de achttien scholen in de gemeente Reimerswaal hebben een of meerdere leerlingen die minder dan dertig maanden in Ne derland verblijven. Het zijn enkel en alleen de reforma torische scholen die geen andersta lige leerlingen in de klassen heb ben. In Reimerswaal gaat het om 34 nieuwkomers op een totaal van 1250 leerlingen op twaalf scholen, dus. De ene school heeft 'slechts' één anderstalige leerling, sommige scholen hebben er wel vijf. Reimerswaal kent meer kinderen die risico lopen op een taalachter stand dan in de rest van Zeeland. Onder hen óók veel autochtone kinderen. 4 dvd-box over dier en natuur In 'Mijn dierenvriendje vertelt' krijgen kinderen op een leuke en vrolijke manier inzicht in het leven van wilde dieren en leren waarom deze dieren zo boeiend en bijzonder zijn! In deze 26-delige serie over verschillende dieren vertelt elke keer een dierenjong over zijn wonderlijke leven. Hij vertelt de kinderen alles wat ze leuk vinden om te weten. Enkele afleveringen gaan over de natuur. Speelduur 6,5 uur. Nederlands gesproken. Vooralle leeftijden. Adviesprijs €49,95 Lezersprijs 19,95* "Exclusief verzendkosten categorie dvd en games deze leerlingen om konden gaan. De reeds bestaande leermethode NT2 (Nederlands als tweede taal) werd aangepast aan de plattelands situatie in Reimerswaal. Het eerste exemplaar van deze nieuwe module overhandigde wet houder Hans de Kunder (CDA, on derwijs) gisteren, ten overstaan van diverse vertegenwoordigers uit het Reimerswaalse basisonderwijs, aan directeur Petra van Kralingen van OBS Voorhoute uit Kruinin- gen. „Taal is een basisvoorwaarde voor maatschappelijke ontwikke ling", is zijn stellige overtuiging. „Vandaar dat we hier heel veel aan dacht aan willen schenken. We wa ren al bezig met projecten als Boek- start, om kinderen die nog niet naar school gaan met taal te stimu leren. Nu breiden we dat uit naar het primair onderwijs." door Frank van Cooten baarland - Initiatiefnemers Rob bert Northolt en Kimmo Pankow beginnen snel met de officiële pro cedures voor de bouw van het nieuwe strandpaviljoen in Baar land. Van het waterschap is een onthef fing nodig om op de waterkering te mogen bouwen en de gemeente Borsele moet een bouwvergun ning afgeven. Behalve het gebouw moet ook gas, water, licht en riole ring worden aangelegd. Een stedenbouwkundig bureau heeft inmiddels schetsen gemaakt. „Ik heb zojuist mijn goedkeuring gegeven aan deze schetsen. Nu kunnen we de procedure gaan star ten", aldus Northolt. Uit een aan tal inventariserende gesprekken proeft Northolt veel enthousiasme bij de overheden. Hij sprak giste ren nog met de gemeente Borsele. „Het verrast me hoe meedenkend de gemeente is. Ik krijg alleen maar positieve reacties. Dat is mooL" Northolt en Pankov kopen het 'oude' Panta Rhei in Vlissin gen. Na ontmanteling wordt dit ge bouw in april opgebouwd op een grasland van een hectare naast het strandje. Northolt en Pankov wil len het paviljoen het jaar rond la ten staan. Directeur Petra van Kralingen van OBS Voorhoute uit Kruiningen krijgt het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34