Eerder dreigend dan breekbaar cultuur 113 FOLK The Black Atlantic presenteert nieuwe nummers in De Spot fal^Matthews" weg naar het Nieuwjaarsconcert agenda Twaalfde editie van Write Now! Gids met aanbod beeldende kunst dinsdag 13 december 2011 door René de Dreu Met het album Reveren ce For Fallen Trees (2009) boekte The Black Atlantic interna tionaal succes en kweekte een gro te schare fans. Die kijken smach tend uit naar nieuw werk. Dat ver schijnt komende maand op de EP Darklin, I listen. Tijdens een club- toer doet de folkband vrijdag met de nieuwe songs De Spot in Mid delburg aan. Als jochie van zeventien liep Geert van dér Velde alleen warm voor metal, het liefst hardcore, ruig en hard. Als fan stapte hij in 2001 zo die wereld in en werd in een mum van tijd de zanger en frontman van de Amerikaanse baanbrekers in dat genre: Shai Hu- lud. Vijfjaar de wereld over en maar schreeuwen en grunten dat de vonken er af vliegen. „Alleen als je helemaal op één muziekstijl bent gefocust kun je dat vol overga ve doen. Na vijfjaar had ik het wel gehad, niet de muziek, maar meer de scene er omheen, 't Was niet mijn wereld. Terug in Nederland begon ik liédjes te schrijven, wat gi taar te spelen en uit te proberen of ik ook kon zingen." Vier liedjes verschenen op een EP: Send This Home uit 2006. Daarmee was The Black Adantic geboren. In tieme sfeervolle en dromerige mu ziek, geclassificeerd als nieuwe folk en een zanger-componist die zich andermaal vol overgave in de mu ziek stort. Het solo-project groeide uit en in 2009 verscheen Reverence For Fallen Trees. De vijf nummers op de nieuwe EP ademen een andere sfeer. The Black Atlantic manifesteert zich meer als een collectief trekt wat weg van de ambachtelijke intieme en breekbare liedjes en zoekt het in een voller geluid vol contrasten. Meerstemmige zang wisselen af met verstilde momenten. De stem van Van der Velde klinkt vastbera dener en dirigeert de muziek langs de barokke en romantische melo dielijnen. De stem doet denken aan de zang van Yes-voorman Jon Anderson, de muziek aan Fleet Foxes, Beach House, Bon Iver en zelfs The Beach Boys. „Het is dit keer duidelijk geen solo project. Door al dat toeren en sa men optrekken ontstaat het ver trouwen om elkaar de ruimte te ge ven. Dat maakt de weg vrij om de talenten van iedereen te benutten. Bovendien voelde ik me in het be gin geen zanger. Dat is gegroeid en gaat van uitproberen en zoeken tot accepteren. Dan pas kun je uit volle borst zingen en klinkt er ook oprechte overtuiging." „We stapten dit keer onbevangen de studio in. Gewoon beginnen bij nul en kijken wat er uitkomt. Niet bewust een nieuwe weg, maar ver der gaan met The Black Atlantic en hard werken aan een authen tiek geluid. Nieuwe elementen ko men dan vanzelf" De titel Darlin, I listen verwijst naar een gedicht van de Engelse ro mantische dichter lohn Keats Ode to a nightingale, 1819). Geert van de Velde borduurt daar in zijn tek sten op door. Ze balanceren op een scheidslijn van leven en dood, licht en donker, droom en werke lijkheid. Het maakt de muziek eer der dreigend dan breekbaar, een sfeer die ook in het artwork van de EP is terug te vinden. „Na al dat toeren voelt het uitge ven van nieuwe nummers als een tussentijdse beloning. De EP vormt bovendien weer een mooie opstap naar een volledig album. The Black Atlantic is een echte do it yourself-bttnd, maar wie weet pikt een wat groter label dit op en helpt het om op onze manier aan het vervolg te werken." The Black Atlantic, vrijdag in De Spot in Middelburg. Tevens solo-optreden Kim Janssen en concert Rue Royale. Zaal open om 21.00 uur. Thé Black Atlantic, met (vlnr) Geert van de Velde, Kim Janssen, Matthijs Herder en Simon van der Heide. oost-souburg - Vanwege de grote belangstelling geeft Matthews' Southern Comfort zaterdag een extra optreden in Razzmatazz in Oostburg. Dat begint om 15.00 uur. Het avondoptreden van 21.00 uur is uitverkocht. De band van Iain Matthews bestaat tegenwoor dig uit de Zeeuwse Elly Kellner, Bart de Win en BJ Baartmans. www.razzmatazzpodium.nl CULTUUR DICHTBIJ Ali Pankow blogt over kunst en cul tuur op Schouwen-Duiveland. Kijk op www.pzc.nl/cultuurdichtbij. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Rolf Bosboom vlissingen - Nog één stap is de 17-jarige Celia Swart verwijderd van een optreden in het Concert gebouw in Amsterdam, tijdens het befaamde Nieuwjaarsconcert dat op 1 januari op televisie wordt uit gezonden. Zondag kan ze in Alme- re die laatste stap zetten. De jonge saxofoniste is dit jaar een van de kanshebbers in de composi tiewedstrijd 'Op weg naar het Nieuwjaarsconcert', die de Vara en het Nederlands Blazers Ensemble (NBE) voor de achtste keer op touw hebben gezet. Het thema is dit jaar 'Vreemde vogels'. In totaal 150 jongeren hebben een eigen compositie ingestuurd. Daar uit zijn er 24 geselecteerd, keurig verdeeld over de regio's Noord, Oost, Zuid en West. Per regio wer den de afgelopen weken 'familie concerten' gehouden waar zes kan didaten samen met het NBE hun werk lieten horen. Per regio zijn drie jonge componis ten gekozen, die het zondag tegen elkaar opnemen in de finale in Al- mere. De vier beste deelnemers krijgen een aandeel in het Nieuw jaarsconcert. Celia Swart legde afgelopen vrij dag in de regiofinale Zuid in Eind hoven beslag op een plaats in de landelijke eindstrijd. „Bij de prijs uitreiking zeiden ze dat mijn stuk goed in elkaar zat", zegt de jonge componiste. „Er was ook veel in teractie met het orkest. Ze hadden er duidelijk plezier in." Stray Saturn heet het stuk dat ze met hulp van drummer Benjamin Torbijn schreef Het verhaal dat ze erbij bedacht, met het thema van de wedstrijd in gedachten, gaat over Saturnus die in een ander uni versum belandt. „Het is een meta foor voor het echte leven: als je in een andere ruimte komt waar je niemand kent, dan voel je je een vreemde vogel." De 5 havo-scholiere zit in de talen tenklas van de Zeeuwse Muziek school, wil naar het conservato rium en hoopt beroepsmuzikant te worden. De regiowedstrijd vond ze al een mooie ervaring. „Het is heel bijzonder als een orkest jouw liedje speelt." Ze hoopt nu ook een van de winnaars van de finale te worden. „Ik wil het supergraag. Het Nieuwjaarsconcert wordt door heel veel mensen bekeken. Het zou me een stap dichter bren gen bij wat ik later wil gaan doen." Celia Swart en het NBE tijdens de regiofinale in Eindhoven. foto Els Swart Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma staan op de website van de krant. OP PAD Burgh-Haamstede Crea-middag Vrouwen van Schouwen. Dorpshuis De Schutse, 14.00 uur Middelburg Joost Bakker verzorgt bij de Zeeuwse Volksuniversiteit de lezing 'Marlow Moss (1890-1958), een vrouwelijke Mondriaan in Biggekerke'. Zeeuwse Bibliotheek, 13.30 uur PODIUM Middelburg Nederlandse Bach Vereniging voert Ho- he Messe van Bach uit. Uitverkocht. Zeeuwse Concertzaal, 19.30 uur Het laatste nippertje. Nieuw toneel stuk van Wim T. Schippers. Stadsschouwburg, 20.00 uur Concertlezing Baltische Zielen door Jan Brokken (verhaal), Marcel Worms (piano) en Ursula Schoch (viool). Uitverkocht. Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur Zoutelande Het Willebrord Ensemble voert onder leiding van Elena Berdnikova, de Ceremo ny of Nine Lessons and Nine Carols uit. Catharinakerk, 20.00 uur middelburg - Schrijfwedstrijd Wri te Now! wordt komend jaar voor de twaalfde keer gehouden. Jonge ren tussen de 15 en 24 jaar kunnen tot 1 april hun teksten (maximaal 2000 woorden) insturen. Elk genre is toegestaan: van proza tot poëzie, en van theaterscènes tot raptek- sten. Vanaf april zijn er voorrondes ver spreid over het land. De winnaars daarvan gaan naar het landelijke fi naleweekend, op 16 en 17 juni in Rotterdam. www.writenow.nu middelburg - Er moet een gids ko men met het Zeeuwse aanbod aan beeldende kunst. Om deze uitgave mogelijk te maken worden twee litho's van Marianne Aulman aan geboden in een oplage van tien exemplaren. Honderd euro van el ke verkochte litho wordt gebruikt voor de gids. De verkoopactie werd gisteren ingeluid door het kunstwerk te overhandigen aan commissaris van de koningin Kar- la Peijs. De aanleiding voor het initiatief is de kunstmanifestatie die Nico Out, (onder andere kunstcriticus voor deze krant) in september in het Polderhuis in Middelburg hield. Daarbij wist hij nagenoeg al le galeries en andere tentoonstel lingsruimtes in de provincie op één locatie bijeen te brengen. De kunstgids moet een vervolg daarvan op papier worden, met fo- to's van de tentoonstelling en de adresgegevens van de Zeeuwse ga lerielocaties. Het streven is de gids vóór het zomerseizoen van 2012 ge- reed te hebben. De litho's van Marianne Aulman zijn te bekijken en te bestellen bij Galerie T in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13