io higgs-deeltje Waarom er iets is en niet niets Het 'goddelijk deeltje', is het Higgs-deeltje ook wel genoemd. Vandaag komen de ba zen van de deeltjesversneller onder de Al pen met groot nieuws over dit ontbreken de puzzelstuk in de natuurkunde. dinsdag 13 december 2011 door Joep Trommelen illustratie Jos Diender Het was tijdens een bergwandeling in 1964 in Schotland dat natuurkundi ge Peter Higgs plotseling een in zicht kreeg dat de natuurkunde op z'n kop zette. Sindsdien is het Higgs-mechanisme deel van het Standaardmodel van de deeltjesfy sica, de theorie van de kleinste bouwstenen: moleculen, atomen, protonen, neutronen, quarks en nog kleiner. De mysterieuze we reld van de kwantummechanica, waarin soms heel andere wetten gelden dan in de 'gewone' voor ie dereen zichtbare wereld. De vraag die Higgs al wandelend probeerde te beantwoorden was: hoe krijgen deeltjes massa, ge wicht? Het antwoord, simpel ge zegd: overal in de kosmos zweven nog onontdekte deeltjes die de reis van andere deeltjes door de ruimte 'vertragen'; het Higgs-veld. En dit vertragen geeft de botsende deeltjes hun gewicht. Het ver klaart anders gezegd dat er 'iets' is Peter Higgs foto EPA en met niets Dit 'ene grote idee' dat Higgs naar eigen zeggen in de Cairngorm Mountains overviel, maakte hem tot wereldster onder de natuurkun digen en gaf het deeltje zijn naam. Er is echter een maar: het Higgs- deeltje bestaat ook 47 jaar later nog steeds alleen maar in theorie. Sinds 1964 speuren fysici over de hele wereld tot dusver vergeefs naar het deeltje. De deeltjesversneller van de Euro pese Raad voor Kernonderzoek (CERN) zou het letterlijk aan het licht kunnen brengen, is de hoop van de natuurkundige wereld. In die versneller botsen in een ring- tunnel van 27 kilometer lengte on der de Frans-Zwitserse grens proto nen op elkaar, met een snelheid die die van het licht benadert. De 'explosies' die dit veroorzaakt, moeten de vraag beantwoorden of het Higgs-deeltje inderdaad be staat. En daarover komt vandaag groot nieuws naar buiten. Voor Higgs zelf wordt vandaag dus opnieuw een hele grote dag. Hij is inmiddels 82 en met professoren pensioen - emeritaat. Als 'zijn' deeltje in de tunnel onder de Al pen opduikt, lijkt de Nobelprijs voor de natuurkunde hem niet meer te kunnen ontgaan. De geruchtenmachine daarover draait al wekenlang op volle toe ren: uit een analyse van 350 bil- 'Dat gebied is heel breed, een roze olifant is nog makkelijker te vinden' joen botsingen van protonen (350 met twaalf nullen) zouden een stuk of tien 'gevallen' gedestilleerd zijn waarin een Higgs-deeltje bij zo'n botsing in twee fotonen uit een zou zijn gevallen. En dat zou in twee onafhankelijk van elkaar gemaakte analyses het geval zijn geweest, wat de waarschijnlijkheid van de vondst sterk maakt. „Ik denk dat we de eerste glimp te zien krijgen", zei de beroemde Britse theoretisch natuurkundige John Ellis tegen de BBC. Hij verge leek het Standaardmodel met 'een enorme Jigsaw-puzzel'. „Maar in het midden ontbreekt een stukje, waar we al dertig jaar naar aan het zoeken zijn. En eindelijk, mis schien, hebben we het gevonden, verscholen achter de rug van de so fa van de deeltjesversneller." CERN-baas Sergio Bertolucci liet in een reactie hierop weten dat het nieuws dat vandaag naar bui ten komt niet veel meer zal behel zen dan 'dat we op de goede weg zijn naar de ontdekking'. „De jacht op het Higgs-deeltje is als vissen op de ouderwetse ma nier. In plaats van moderne appa ratuur te gebruiken, verwijder je het water uit de poel. Het lijkt ver velend, maar het is de enige ma nier waarop je aan het eind van de dag, als al het water weg is, de kleinste vis kunt vinden." Ivo van Vulpen is onderzoeker bij het Nationaal instituut voor suba tomaire fysica (Nikhef) en legt uit hoe die visvijver de laatste tijd is verkleind. „Het gaat er om dat je de massa van het Higgs-deeltje zélf vindt: dan pas weet je zeker dat het bestaat. We zochten lange tijd in het spectrum tussen 114 en 600 giga-electron volt. Dat gebied is heel breed, een roze olifant is nog makkelijker te vinden. De laat ste maanden hebben we het on derzoeksveld kunnen verkleinen tot een breedtte van 114 tot 140 gi ga-electron volt. Het blijft zoeken naar een speld in een hooiberg, maar die hooiberg is wel een stuk kleiner geworden. En hoe meer da ta je verzamelt, hoe groter de kans dat je het deeltje vindt." zie onze website:buitenland Documentaire: The Big Bang Machine; Large Hadron Collider Wat is het CERN? De afkorting CERN staat oorspron kelijk voor Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire (Europese Raad voor Kernonderzoek). Inmid dels is de naam Laboratoire eu ropéen pour la physique des parti- cules in gebruik (Europees laborato rium voor deeltjesfysica), maar de afkorting CERN is blijven bestaan. CERN is een Europese organisatie die sinds 1954 bestaat en geves tigd is in Genève, op de grens van Frankrijk en Zwitserland. Eén van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10