buitenland 19 Mager klimaatakkoord Durban Britse tabloid luisterde telefoon 803 mensen af €49' VN-CONFERENTIE Greenpeace: 'Regeringsvertegenwoordigers moeten zich schamen' Kernpunten akkoord Regering België krijgt vertrouwen maandag 12 december 2011 Greenpeace-activisten toasten verkleed als big bussinessgedelegeerden op het in Durban bereikte klimaatakkoord. foto John Robinson/EPA Nieuw akkoord over klimaat verandering haalt niets uit te gen opwarming van de aarde. Landen krijgen meer tijd om, vrijwillig, aan de Kyotodoelstel- lingen te voldoen. Ook financiering van nood fonds onduidelijk. door Carel Goseling den haag - Ze hadden er bijna an derhalve dag extra voor nodig; de vertegenwoordigers van 194 lan den die in Durban probeerden een nieuw mondiaal akkoord te berei ken over de aanpak van de klimaat verandering. Het goede nieuws is dat zij tot een akkoord kwamen. Het slechte nieuws: het akkoord haalt niets uit tegen de opwar ming van de aarde. Er wordt geen enkele extra maatregel genomen om de uitstoot van broeikasgassen (CO j, veroorzaker van de tempera tuurstijging, te beperken. Integen deel, landen krijgen meer tijd om al eerder afgesproken doelen te ha len. „We hebben geschiedenis geschre ven", claimde de voorzitster van het beraad, Maite Knoana-Masha- bane. VN-topman Ban Ki-moon was vol lof over het bereikte ak koord. Feit is dat het zogenoemde Kyoto-protocol, een akkoord dat 35 industrielanden in 1997 sloten om de C02-uitstoot te beperken, in 2012 niet afloopt zoals eerder vastgelegd. Het loopt nu door tot 2017. Dat betekenis dus dat de aan gesloten landen er vijf jaar langer over mogen doen hun afspraken waar te maken. Tot de verlenging van het Kyoto-protocol werd beslo ten om een ander deel van de 'Durban-overeenkomst' een kans te geven. De 194 landen spraken namelijk af om te gaan onderhan delen over een mondiaal klimaat akkoord dat ook rechtskracht heeft. Voor dat praten zijn drie jaar uitgetrokken. In 2015 zou er een deal moeten zijn. De dan ge maakte afspraken moeten in 2020 worden doorgevoerd. In Kopenhagen, eind 2009, bepaal den de 194 landen al dat de mondi ale temperatuurstijging tussen 1900 en 2050 beperkt moest blij ven tot 2 graden. Hoe dat moest lieten ze echter open. Inmiddels is die 2 graden-grens al niet meer haalbaar. De uitstoot van broeikasgassen gaat jaar op jaar in steeds grotere hoeveelheden voort. Met de afspra ken in Durban gemaakt is daar tot 2020 in ieder geval geen rem op ge zet. Tenzij landen op eigen initia tief maatregelen nemen. Dwang is bij gebrek aan een mondiaal ak koord immers afwezig. In Durban zijn geen nieuwe doel stellingen afgesproken. Evenmin is bepaald wat er gebeurt als er in 2015 niets is bereikt. En ook werd open gelaten wat verstaan moet worden onder de 'rechtskracht' van het nog te bereiken mondiale klimaatakkoord. De uitspraak van de Amerikaanse onderhandelaar in Durban, Todd Stern, zei in dit kader genoeg. Hij sprak over 'iets van een juridisch akkoord'. VN-kli- maatbaas Christiana Figueres er kende dat nog besloten moet wor den wat 'rechtskracht' in dit ver band precies inhoudt. De landen gaan onderhandelen over een nieuw klimaatakkoord als opvolger van het Kyoto Proto col. Dat akkoord moet in 2015 rond zijn en in 2020 in werking tre den. Het nieuwe pact moet bin dend worden voor alle landen, dus ook voor de grootste vervuilers. Het Kyoto Protocol dat in 2012 af loopt, blijft tot eind 2017 of 2020 van kracht. Verplichting aan het protocol is echter vrijwillig. De lan den die dat doen, zijn echter maar verantwoordelijk voor 15 procent van de wereldwijde C02-uitstoot. Groen Klimaat Fonds: een fonds dat vanaf 2020 jaarlijks tot 100 mil jard dollar (74 miljard euro) geeft aan arme landen zodat die zich kunnen wapenen tegen de klimaat veranderingen. Waar het geld van daan moet komen is onduidelijk. Greenpeace-baas Kumi Naidoo, was keihard in zijn beoordeling. „De regeringsvertegenwoordigers moeten zich schamen. Ze hebben hun oren naar de vervuilers laten hangen. We komen zelfs niet in de buurt van het punt waar we zou den moeten zijn om een catastrofa le klimaatverandering te voorko men. Ze zijn er zelfs niet in ge slaagd te bepalen hoe de 100 mil jard dollar voor een klimaatfonds vergaard moeten worden, en wat de verdeling wordt. Terwijl ze in Kopenhagen in 2009 al tot de in stelling van dat fonds besloten." HÉSf 'l ,!ciTF !VPrT!'~'y1T 'F lyi' mm 9. m Want als je nu overstapt, ontvang je een HD ontvanger van 199 voor maar 49!" Hiermee bekijk je alle populaire zenders in HD- kwaliteit. Deze zenders zitten standaard in je abonnement. Net als razendsnel internet en voordelig bellen. londen - Het totaal aantal mensen wier telefoon is afgeluisterd door journalisten van het Britse tabloid News of the World ligt rond de achthonderd. Dat heeft de Britse politie zaterdag bekendgemaakt. Onderzoekers hebben met 2037 mensen gesproken, van wie 803 worden genoemd in de in beslag genomen documenten van privé- detective Glenn Mulcaire, aldus Scotland Yard. Mulcaire, die voor Rupert Murdochs News of the World werkte en zich in het cen trum van het afluisterschandaal be vond, ging in 2007 de gevangenis in. Hoewel de politie nog veel men sen moet spreken die werden aan gemerkt als mogelijk doelwit, zei Scotland Yard zaterdag dat het on waarschijnlijk is dat zij zijn afge luisterd. Al jaren werd News of the World ervan beschuldigd mensen te heb ben afgeluisterd, onder wie be kendheden als Sienna Miller en Ju- de Law, en politici zoals voormali ge vicepremier John Prescott. Afge lopen zomer kwam het echter tot een dieptepunt toen bekend werd dat journalisten de telefoon van de 13-jarige vermoorde Milly Dowler hadden afgeluisterd, in de hoop nieuw materiaal voor een verhaal te pakken te krijgen. brussel - De kersverse regering van België onder leiding van pre mier Elio Di Rupo heeft zaterdag het vertrouwen gekregen van de Kamer van Volksvertegenwoordi gers, de Belgische Tweede Kamer. De regeringspartijen stemden voor het kabinet, de oppositie tegen. De Vlaams-nationalistische opposi tiepartij N-VA stelde dat het regeer akkoord vooral gunstig is voor de Franstalige Belgen. „De Vlamingen betalen zeer duur voor een ak koord dat ze niet willen", foeterde parlementslid Ben Weyts. De Franstalige premier Di Rupo zei dat „we meer dan een jaar heb ben onderhandeld in de hoop dat de N-VA zou meedoen. Maar de N-VA koos voor de oppositie". De vertrouwensstemming is het slot van de langste kabinetsforma tie ooit ter wereld. België ging in juni 2010 naar de stembus. De on derhandelingen erna liepen keer op keer spaak. Pas na 536 dagen wisten socialisten, liberalen en christendemocraten uit Vlaande ren en Wallonië een akkoord te sluiten. van gjQqt voor wo 1 Ga dus snel naar ztggo.nl/overstap o< bel en stap nu over op Alles-in-1 van Ziggo. 'Deze aanbieding is alleen geldig voor nieuwe Alles-in-1 abonnees. De getoonde ontvanger kan afwijken van het werkelijke model. Zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9