'Ik voel me belazerd' ^2^ Kijken vergelijk gerust... 81 buitenland Vicepremier boos op premier Cameron RUSLAND Medvedev geeft opdracht tot onderzoek naar fraude bij verkiezingen Syrisch leger bindt strijd aan met muiters maandag 12 december 2011 I^MHMMMBliM*" MH MB Mi HMHM M 7„ BH MM MHHHB I Een vrouw toont een foto van de Russische premier Vladimir Poetin tijdens een demonstratie in Moskou tegen het verloop van de parlementsverkiezingen van vorige week. foto Yuri Kadobnov/AFP De Russische iPhone-gene- ratie ging afgelopen weekein de de straat op. Ze kreeg steun van ouderen die in de jaren '90 op de barricaden stonden. door onze correspondent Olaf Koens De 70-jarige Natalia Glagogina is niet te mis sen tijdens de demon stratie. Samen met haar man draagt ze een grote rode vlag met een vlijtig gestikte hamer en sikkel. Ze hebben met een be vriend echtpaar afgesproken bij het standbeeld van Karl Marx op het Revolutieplein en schuifelen in een zee van demonstranten langs het hoofdkwartier van de ge heime dienst, langs de presiden tiële administratie, over de Grote Moskaretsjkibrug en langs het Ro de Plein. „Wij hebben op de communisten gestemd", legt Glagogina uit. „Na tuurlijk zijn onze stemmen gesto len. In de jaren '90 waren er ook al zulke protesten. We zouden in ie der geval een vorm van democra tie krijgen, en dat hebben we nog steeds niet." Ze loopt mee om te la ten zien dat ze boos is en vooral om met de jongeren te praten. „Ik wil ze vertellen dat het heel goed is dat ze vandaag op de been zijn, maar wil ze ook uitleggen dat het niet genoeg is. Zelfs nieuwe verkie zingen lossen niets op. Er moet zo veel veranderen, dat gaat nog heel moeilijk worden." De schattingen lopen uiteen, maar er waren zaterdagmiddag in ieder geval 50.000 mensen op de been in het centrum van Moskou. En niet alleen in de hoofdstad lieten demonstranten van zich horen. Als een golf trekken dè protesten tegen fraude bij de parlementsver kiezingen over Rusland. Van Vladi vostok in het Russische Verre Oos ten tot aan het uiterste westen in de enclave Kaliningrad. In Sint-Pe tersburg, de tweede stad van het land, demonstreerden zeven- tot tienduizend mensen. Voor het eerst in lange tijd is de oppositie even verenigd, van de li beralen tot de communisten en de nationalisten. Maar de politieke lei ders spreken de jonge generatie niet aan. Ze zijn wars van het tradi tionele politieke debat, maar wil len toch laten weten dat ze niet zit ten te wachten op nog een decen nium onder Vladimir Poetin. „En geef ze eens ongelijk", zegt Ljoed- milla Aleksandrovna (69). „Ik voel me belazerd en onder de duim ge houden, dat voelen de jongeren ook. Ze zijn van een andere gene ratie, ze hebben een beetje kun nen proeven van vrijheid, en ze zijn het zat dat er maar niets veran dert." Het protest in Moskou verliep vrij wel zonder incidenten. De oproer politie stond paraat, maar greep niet in. Toch zijn een hoop men sen sceptisch. De demonstranten hebben geen platform, geen leider, geen partij en weten eigenlijk niet goed wat ze willen. De Russische president Dmitri Medvedev gaf gisteren opdracht onderzoek te doen naar mogelijke fraude tijdens de parlementsverkie zingen. Hij sloot nieuwe verkiezin- gy^chter uit. zie onze website:buitenland Valeri werd al eens opgepakt, V-/ maar ging toch de straat op mh^hWIIMHBMBBHMBBBMBBH LONDEN - De Britse vicepremier Nick Clegg is er woest over dat pre mier David Cameron Groot-Brit- tannië in een isolement heeft ge plaatst door op de eurotop van af gelopen week te dreigen een veto uit te spreken over het overdragen van soevereiniteit aan Brussel. Dat zei Clegg gisteren tegen de Britse publieke omroep BBC. Hoewel Clegg in het openbaar Ca meron nog steunde en de premier prees voor de 'bescheiden' garan ties die hij van Brussel eiste, bries te hij achter gesloten deuren over de 'spectaculaire mislukking' om in Brussel een betere onderhande lingspositie te verwerven. De uit komst van de top is zeker niet in het belang van Groot-Brittannië, aldus Clegg, en plaatst het land in een isolement. „Ik ben zwaar teleurgesteld over de uitkomst van de top", zei Clegg gisteren tegen de BBC, „juist om dat ik denk dat het gevaar dreigt dat Groot-Brittannië geïsoleerd raakt en in de Europese Unie in de marge verdwijnt." Volgens Clegg hebben de Conservatieven, die de uitkomst van de top verwelkom den het 'geweldig mis'. „Er is niets stoers aan een Groot-Brittannië dat ergens in de Atlantische Oce aan ronddobbert, dat niet voor zich kan opkomen in Europa en niet serieus wordt genomen in Washington." Europa vormt al langer een splijt zwam in de Britse coalitie, waar de eurosceptische Conservatieven de Britse positie in de EU willen herdefiniëren. De Liberal Demo crats daarentegen vrezen voor de banenmarkt en de economie als hun land Europa de rug toekeert. DAMASCUS - Honderden Syrische militairen die zijn overgelopen naar de oppositie hebben gisteren in het zuiden van het land gevoch ten met troepen loyaal aan presi dent Bashar al-Assad. De strijd brak los toen eenheden van de 12e gepantserde brigade de stad Busra al-Harir bij de grens met Jordanië bestormden om een staking te breken, aldus de Arabi sche nieuwszender al-)azeera.In het moeilijk begaanbare terrein ten noorden van de stad houden de muiters zich schuil en vallen zij aanvoerlijnen van het leger aan. Eerder op de dag begon de staking waartoe activisten hadden opge roepen. Getuigen meldden dat in sommige steden veel winkels dicht zijn. Het leger en politie zou den van winkeliers die hun zaak hebben gesloten, eisen dat ze weer opengaan. Bij demonstraties in on der meer Hama, Idlib, Homs en Deraa vielen gisteren in totaal 22 doden, aldus de nieuwszender Ara bische nieuwszender al-Jazeera. De opstand begon in maart. Sinds dien zijn volgens de VN meer dan 4000 mensen omgekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8