binnenland 17 Die pet past lang niet iedereen Klant bewaart laatste bon 'Oudere moet voor baas goedkoper worden' POLITIEOPLEIDING Almelose moordzaak was niet te voorkomen met strengere selectie-eisen Versneld onderzoek vuurwapen slachtoffer Plaats voordelig uw kortingsbon in de krant en profiteer van de voordelige KnipVoordeelactie Actieweken: week 52 en week 3 maandag 12 december 2011 De eisen die gesteld worden aan agenten in opleiding zijn zeer streng. Veel kandi daten vallen af. Een incident als in Almelo valt nooit hele maal te voorkomen. door Mayke Calis Voor de samenleving is het extra schokkend dat de 25-jarige man die zijn vermoedelijke ex-part- ner in de Almelose supermarkt doodschoot en daarna zichzelf, een agent in opleiding was. Dat snapt politiebondvoorzitter Gerrit van de Kamp van de ACP ook wel. Maar met de selectie-eisen voor de politie heeft dat niets te maken. Die eisen zijn zeer streng. „We zijn al blij als we van de honderd sollicitanten er negen overhou den." Veel mensen willen bij de politie, maar zeker niet iedereen is geschikt. Er zijn vier instapniveaus voor agenten in opleiding. Niveau één en twee zijn surveillantenniveaus, drie en vier zijn agenten - hoofd agenten en hoger - die een wapen mogen dragen. Afgaande op de be richten denkt Van de Kamp dat de schutter niveau vier had. Deze agenten moeten wapenkennis heb ben, de geweldsinstructie, wet- en regelgeving omtrent wapens ken nen en de technische risico's van wapens beheersen. Na ongeveer een jaar kunnen agen ten in opleiding over een dienstwa- pen beschikken. Dit wapen ne men ze in beginsel niet mee naar huis, zegt Van de Kamp. Het mag echter wel, mits de agent thuis goe de voorzieningen heeft om het wa pen veilig op te bergen. Een ander onderdeel van de proce dure zijn gesprekken met een psy choloog. Ook worden testen ge daan om te kijken hoe emotioneel stabiel iemand is. Van de Kamp vraagt zich af of zulke testen ook een moordzaak als die in Almelo hadden kunnen voorspellen. Van de Kamp vindt niet dat de ei sen nog verder moeten worden op geschroefd. „Dan houden we straks niemand meer over." Otto Adang, lector openbare orde Of de agent in opleiding zichzelf heeft omgebracht met zijn dienst- wapen, zal waarschijnlijk vandaag al blijken. Om hierover vlot duide lijkheid te krijgen voert het Neder lands Forensisch Instituut (NFI) een versneld onderzoek uit. Of de 25-jarige agent in opleiding vrijdag met datzelfde vuurwapen ook de 18-jarige Ashana Wahl bij de C1000 heeft gedood, zal vermoedelijk pas later duidelijk worden. en gevaarbeheersing aan de Politie Academie, is geschokt door het in cident. Ook door het feit dat de da der daarna zelfmoord heeft ge pleegd. Hoewel nog niet voor 100 procent zeker is dat hij dat met zijn eigen dienstwapen heeft ge daan, is dat wapen wel bij het lichaam gevonden. Op dit mo ment loopt een weerbaarheidpro gramma bij de politie, waarin on der meer zelfmoord door agenten, al dan niet met hun eigen dienst wapen, aan bod komt. Dat gebeurt een aantal keer per jaar, maar hoe Dat zei officier van justitie Carlo Dronkers gisteravond. Het wapen is gevonden naast het ontzielde lichaam van de vermoedelijke da der. De reden van de schietpartij is nog niet duidelijk. De jonge vrouw en hij waren be kenden van elkaar. Of zij ook een relatie hadden en of er sprake was van een verbroken relatie, kan het Openbaar Ministerie op dit mo ment nog niet zeggen. vaak precies, wordt niet exact bijge houden. „Door de zelfmoorden goed te onderzoeken krijgen we hopelijk meer informatie die kan helpen het een volgende keer te voorkomen. Bijvoorbeeld door sig nalen te herkennen van iemand die zo veel problemen heeft dat hij geen andere uitweg meer ziet. En misschien werkt dat dan ook door in de selectiecriteria." zie onze website:binnenland Stiefbroer van vermoord meisje waardeert alle medeleven ALMELO - „Ze vroeg of ze de kassa bon mee wilde. Ach nee, dat hoef de eigenlijk niet, had ze gezegd. Maar ze had hem toch aangepakt. Ze draaide zich om, maakte enkele passen, hoorde knallen, draaide zich om... En daar lag ze, dood. Nu wil ze het bonnetje bewaren. Het overhandigen van de kassabon is het laatste dat ze in haar leven heeft gedaan. Werkelijk verschrik kelijk." De woorden zijn van Martha Koops, een van de mensen die za terdag in het Almelose winkelcen trum De Schelf bloemen komt leg gen. Ze heeft het verhaal van de kennis die het vrijdagavond over kwam. De luiken van supermarkt C1000 zijn deze zaterdag gesloten. Toch staat er de hele dag veel pu bliek voor de ingang in de overdek te winkelgalerij. Mensen spreken met elkaar, leggen bloemen neer en steken kaarsjes aan. Veel men sen kennen de vermoorde caissière. „Ze stond altijd bij de si garetten", zegt Martha Koops, „het was zo'n lief meisje." Het ongeloof staat in de ogen van de omstan ders geschreven. „Die jongen had eerst zichzelf voor de kop moeten schieten", zegt iemand boos. „Het is toch ongelooflijk dat hij haar meeneemt in de dood. En dan die ouders. Je zult maar gebeld wor den, dat je dochter of je zoon..." En dan lopen de ogen vol. Het is een emotionele zaterdag. De moord die de Almelose politie agent in opleiding vermoedelijk met zijn dienstwapen pleegde, schokt iedereen. Enkelen vertellen dat de jongen al met het pistool bo ven zijn hoofd zwaaiend de galerij in kwam lopen. Veel mensen heb ben dat gezien. De schrik zit er door de gebeurte nissen goed in. Bij de andere grote supermarkt in het winkelcentrum, Dirk van den Broek, stond zater dag beveiliging. Die staat er nor maal niet, geeft de bedrijfsleider toe, maar deze zaterdag is anders dan andere. „We willen het gevoel van veiligheid vergroten. Dit hakt er hard in bij onze medewerkers." Hij wil verder niet veel zeggen. Het is enorm druk in zijn winkel. Voor de C1000-supermarkt in het winkelcentrum in Almelo waar vrijdag een 18-jarige medewerkster werd neergeschoten, lag dit weekeinde een condo leanceregister klaar. Voor de winkel tal van bloemen en aangestoken kaarsjes. foto Vincent Jannink/ANP DEN HAAG - Om te voorkomen dat oudere werknemers er in de ko mende recessie massaal uitvliegen, moet het kabinet hen goedkoper maken. De Christenunie (CU) be pleit een belastingkorting waar door het voor werkgevers makkelij ker wordt om ouderen in dienst te houden. Tweede Kamerlid Cynthia Ortega-Martijn lanceert dat voorstel morgen bij de behan deling van de begroting van het ministerie Sociale Zaken en Werk gelegenheid (SZW). Nu de werkloosheid oploopt en ondernemingen als TomTom of TMG (de Telegraafgroep) grote ontslagrondes aankondigen, is er geen tijd meer om af te wachten, aldus Ortega-Martijn. Het kabinet moet nu crisismaatregelen in stel ling brengen om banen te redden. De Christenunie vraagt minister Henk Kamp (SZW) om de deel- tijd-ww weer in te voeren. Voor oudere werknemers brengt de CU een belastingkorting in stelling. Want als vijftigplussers hun baan verliezen, komen ze veel moeilij ker weer aan de slag dan jongeren. Kamp geeft vanaf 2013 al forse bo nussen aan werkgevers die 55-plus- sers in dienst nemen. Nieuw aan het CU-voorstel is dat het werkge vers stimuleert om ouderen in dienst te houden. Voor meer informatie T: 0118 - 434 070, E-mail: teamzeeland@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7