tegen WD -premier Rutte CDA'ers slijpen de messen iSH| €44,- binnenland 15 weekendcompany0 Armoede hoeft hier niet te bestaan, herhaalt Rutte Hl Lu) Links Nederland liep zaterdag te hoop tegen de gevolgen van de bezuinigingen. Een dag later betoogde WD-premier Rutte in Oss dat niemand in Nederland armoede hoeft te lijden. 'Als het nodig is gaan we met ioo.ooo man naar Den Haag' Vaxuadki&ia. december-2011 /actie maandag 12 december 2011 ARMOEDE SP-leider Emiie Roemer RECHTS Een van de aanwezigen bekijkt aan premier Mark Rutte gerichte memo's tijdens de manifestatie 'Armoede werkt niet' in de Brabanthallen in Den Bosch. De manifestatie is gehouden uit protest tegen bezuinigingen op onder meer de bijstand en sociale werkplaatsen. foto Robert van den Berge/ANP „Ik maak bezwaar tegen de term ar moede", zei premier Rutte vorige week woensdag in de Tweede Ka mer. „Het klinkt alsof we in een si tuatie zitten waar ontwikkelings hulp nodig is." In hetzelfde Kamer debat verklaarde Rutte ook nog dat in Nederland vijftien jaar gele den twee keer zoveel mensen als nu onder de armoedegrens leef den. „De situatie is dus enorm ver beterd." „Dit kabinet creëert kansen", stel de staatssecretaris De Krom zater dag in Den Bosch. „We willen dat mensen meedoen in de maatschap pij. Hoe meer mensen uit de bij stand, hoe beter. De sociale zeker heid moet geen einde zijn, maar juist een springplank naar nieuw werk." „We gaan de geluksmachine uitzet ten", zei Rutte in oktober 2010 in de Tweede Kamer tijdens het de bat over de regeringsverklaring. „Burgers moeten weer meer eigen verantwoordelijkheid gaan ne men." Staatssecretaris De Krom zaterdag ten overstaan van de linkse demon stranten in 's Hertogenbosch: „U zegt tegen mij: wij willen niet ach ter de geraniums. Wij gaan ervoor zorgen dat er meer mensen gaan werken." men te zitten. „Laat u niet bang maken, die berichten zijn onzin", zegt De Krom. „Dit kabinet en ik persoonlijk zorgen ervoor dat u niet achter de geraniums komt te zitten. Ik heb de overtuiging dat we meer mensen aan het werk krij gen." De Krom lijkt de enige met die overtuiging, afgaand op het fluitconcert en boegeroep na zijn speech. Aan het eind van protest waarschuwt Emile Roemer de staatssecretaris. Want het kabinet is nog niet van links af. „Als het nodig is gaan we met 100.000 man naar Den Haag." OSS - Spijkerbroek, stropdasloos, goedgeluimd. Hoe kritisch de vra gen in het politieke café in Oss gis teren ook zijn, ze kunnen premier Mark Rutte niet in verlegenheid brengen. Hij wil de volle zaal graag nog eens uitleggen waarom hij vo rige week in de Tweede Kamer zei dat Nederland geen armoede kent. Dat zit zo: Nederland heeft een 'fatsoenlijke bijstandswet, die ga randeert dat niemand door het be staansminimum zakt'. „Na Zwe den heeft Nederland de hoogste bijstandsnorm ter wereld. Wie ge bruik maakt van alle regelingen, kan niet door de armoedegrens heen zakken". Rutte toont zich consequent: in het Witte Huis van president Obama heeft hij voorna melijk gesproken over het belang van 'jobs, jobs, jobs', in Oss doet hij dat opnieuw. „In Nederland werken 300.000 Oost-Europea nen, dus er moet werk zijn. Waar om hebben we dan toch werklo zen, vraag ik me dan af" Mis schien omdat al die Oost-Europea nen minder dan het minimum loon krijgen, 'uitgebuit worden', oppert de interviewer. Dat mag niet, pareert Rutte. „En als het wél gebeurt, moeten de gaten worden gedicht". „Ik snap dat veel Neder landers niet begrijpen waarom wij zo veel geld uittrekken voor de red ding van Griekenland, maar een Grieks faillissement zou voor Ne derland nog veel slechter zijn. En we trekken nog veel meer miljar den uit voor de bestrijding van ar moede in eigen land." Terugkeer naar de gulden, zoals de PW wil, zou de armoede pas echt opjagen, zegt Rutte. Garanderen dat ons land onder zijn premier schap 'nooit' terugkeert naar de gulden, wil hij echter niet. „Ik ben niet van de afdeling stoere uitspra ken. Het zou gratuit zijn, want ik kan niks garanderen. Garanties geef je op stofzuigers". door Frits Bloemendaal DEN HAAG - Terwijl de ministers en Tweede Kamerleden van het CDA zich voorbereiden op onderhandelingen over nieuwe be zuinigingen, slijpt de partij de mes sen voor een machtswisseling. Daarbij wordt niet alleen met de huidige koers afgerekend, maar waarschijnlijk ook met de belang rijkste dragers ervan, Maxime Ver hagen voorop. In een interview met NRC Han delsblad nam partijvoorzitter Ruth Peetoom zaterdag ondubbel zinnig afstand van het kabinetsbe leid en het regeerakkoord, dat me de door Verhagen tot stand is ge bracht. „Dit regeerakkoord gaat voorbij aan allerlei hervormingen die wel nodig zijn", zei Peetoom. En over het regeerakkoord: „We hebben daar gewoon echt dingen moeten inleveren." Dat is twee keer tegen het zere been van Ver hagen, die hard heeft onderhan deld en altijd wil staan voor wat hij heeft afgesproken. Het is voor het eerst dat Peetoom de CDA-koers zo openlijk bekriti seert. Ze doet dit juist nu omdat de partij volgende maand met drie rapporten komt die een nieuwe koers moeten uitzetten. Het be langrijkste daarvan is dat van het Strategisch Beraad onder leiding van oud-minister Aart Jan de Geus. Die nieuwe koers, kondigt Peetoom nu al aan, zal heel anders zijn dan wat het CDA nu laat zien. De financieel-economische domi nantie is te groot, vindt ze. Peetoom gaf meermalen aan dat de nieuwe inhoud leidend zal zijn voor de keuze van de nieuwe poli tiek leider van de partij. Gezien de grote discrepantie met wat Verha gen vindt, is hij niet de eerst aange wezen persoon om die rol te ver vullen. Of hij daar zelf ook zo over denkt, is de vraag. Verhagen weet - net als Peetoom - dat velen in zijn partij hem niet zien zitten als partijleider. Zijn aantrekkings kracht onder kiezers is nog twijfel achtiger. Het zou zelfs zomaar kun nen zijn dat de CDA-voorzitter in De Geus de gedroomde leider ziet. Hij heeft veel bestuurlijke erva ring, niet alleen als minister, maar ook in het maatschappelijk veld (vakcentrale CNV). Hij heeft veel sociaal-economische kennis en heeft in zijn vorige baan bij de OE SO (de organisatie van rijke lan den) internationale ervaring opge daan. Als dit het gedroomde scena rio is van Peetoom, dan is haar grootste zorg waarschijnlijk hoe ze het zonder al te veel bloedvergie ten kan regelen. Het zal niet lastig zijn om Verhagen ervan te overtui gen dat hij een stap opzij moet zet ten. Het feit dat Peetoom er sterk rekening mee houdt dat het kabi net komend voorjaar valt, duidt er op dat ze haast wil maken. 3 dagen Volendam op z n best r .71 Tl Ti ji.Lj l/ 2 overnachtingen Inclusief ontbijt In centrum Volendam Gebruik zwembad en sauna 1/ Geldig tlm 17 februari 2012 I lillik* Van CAWT- Korting 56% 325 besch p.p.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5