sport 129 Tweede slag in 'judo-oorlog' is voor Willeboordse excuses Droom handbalsters definitief voorbij Nederlandse crossploeg zonder medaille op EK 'Ik ben wel een beetje klaar met die derde plaatsen. Ik ben al zo vaak derde geworden, ik kan bijna kwartetten met die bronzen medailles' Jeroen Hertzberger, die zijn honderdste interland speelde maandag 12 december 2011 door Roeland van Vliet door Rik Spekenbrink DEN HAAG/AUCKLAND - Een onge kende positiviteit ontpopte zich deze week in het kamp van de Oranje-hockeyers. Dat speelde een teleurstellende Champions Trop hy, maar spelers en staf wilden graag anders doen geloven en kwa men met de nodige excuses op de proppen. Het verschil met finalisten Austra lië en Spanje was helemaal niet zo groot. Het veld was te langzaam voor de Nederlandse strafcorner. Van Europees kampioen Duits land was toch maar mooi gewon nen. De weg naar de Olympische Spelen is nog lang. Enzovoort. Waarschijnlijk was het bedoeld om de harde realiteit voor de bui tenwereld wat mooier te maken, maar het waren stuk voor stuk drogredenen. Het is te hopen dat binnenskamers wel de waarheid wordt gezegd en met deuren wordt gesmeten. Ruim een half jaar voor Londen was dit het enige serieuze meetmoment. Een derde plek op de Champions Trophy, met de acht sterkste landen van de wereld, toont aan dat Oranje ook een kandidaat is voor een olympi sche medaille. Maar wie steeds roept dat goud het enige doel is, moet nu tot de conclusie komen dat dat onverminderd ver weg is. Voor het toernooi blufte bonds coach Paul van Ass dat zijn ploeg puur qua hockey de beste ter we reld is. Maar als een video gemaakt wordt met de vijftien tegentreffers van Oranje deze week, kan niet an ders geconcludeerd worden dan dat de defensie niet goed genoeg was. Aanvallend ging het ietsje be ter, maar het echte wapen ont brak: de strafcorner. Volgens Van Ass een 'unique selling point' van Nederland. Hij nam bewust drie schutters mee: Taekema, Weust- hof en Van der Weerden. Het idee: als er altijd twee in het veld staan, weet de tegenstander nooit wat die kan verwachten. In de hoofdklasse is het trio jaarlijks goed voor een goaltje of zestig, in Auckland gingen er uit 23 pogin gen precies drie in. Waar ging het nog meer mis voor Oranje? Bij de derde groepswed strijd tegen Nieuw-Zeeland. Na ze ges op Zuid-Korea en Duitsland (dat een half basisteam had thuis- gelaten) was Nederland al ge plaatst voor de finalepoule. Een 3-0-voorsprong werd in twintig minuten tijd weggegeven. Dat in plaats van drie maar één punt werd meegenomen naar de volgen de ronde, was niet meer dan jam mer. Vanaf nu winnen we alles, liet Van Ass zich ontglippen. Hij zal na het terugzien van de duels met Australië (2-4) en Spanje (1-3) toch moeten erkennen dat die ne derlagen volkomen terecht waren. Ook al had Oranje dan misschien meer balbezit en cirkelpenetraties tegen de Spanjaarden. Dat is mis bruik maken van statistieken. Gis teren werd de strijd om het brons gewonnen van Nieuw-Zeeland (5-3), maar waren die statistieken in het nadeel van Nederland. Van Ass zal nu, in aanloop naar de Spelen, niet ineens afstappen van zijn filosofie. Ingezet wordt op snelheid: reactiesnelheid, startsnel heid, snelheid van handelen en waarnemen. Als dat tot in de punt jes wordt beheerst, is Nederland niet te kloppen, stelt Van Ass. Hij had alleen gehoopt dat deze Cham pions Trophy een tastbaar bewijs zou opleveren. Dat bleef uit, maar het is te laat om nu een omme zwaai te maken. Het enige dat Van Ass kan doen is wat minder hoog van de toren blazen. Mikken op een medaille en ondertussen kei hard werken aan verbetering. MIDDELBURG - Judoka Elisabeth Willeboordse heeft zaterdag de tweede slag in 'judo-oorlog' tegen 'Anicka van Emden gewonnen. De 33-jarige Middelburgse pakte tij dens de sterk bezette Grand Slam van Tokio een bronzen medaille, terwijl haar Nederlandse concur rente in de klasse -63 kilo al in de tweede ronde sneuvelde. Willeboordse en Van Emden zijn in een hevige tweestrijd verwik keld. Van de twee wereldtoppers in het middengewicht - ze staan op de plekken vier en vijf van de we reldranglijst - mag er maar één naar de Olympische Spelen van vol gend jaar. De judobond heeft hen daarom een programma van vier toernooien voorgeschoteld en be slist na afloop van die serie wie er naar Londen mag. De eerste slag werd eind november nipt gewonnen door Van Emden. Die verzekerde zich in Amsterdam van het goud na een finale tegen uitgerekend Willeboordse. Zater dag boog de Zeeuwse routinier haar achterstand om in een voor sprong: ze greep haar 29e wereldbe kermedaille in haar carrière en zag haar rivale op haar 25e verjaardag al in een vroeg stadium stranden. Na overwinningen op de Russin Alina Pukhova (ippon), de Italiaan se Edwige Gwend (ippon) en de Fran^aise Clarisse Agbegnenou stuitte de Zeeuwse in de halve fina le op de Japanse Yoshie Ueno, van wie ze nog nooit won. Ook deze keer delfde ze het onderspit. De Aziatische nummer twee van de wereld nam haar in een houdgreep en hield die 25 seconden vast: ip pon. Ondanks die nederlaag reist Wille boordse tevreden af naar China, waar ze zaterdag meedoet aan de Grand Prix van Qingdao. Ze was in Tokio de enige Nederlandse judoka die een prijs pakte. Dex Elmont (-73), Luuk Verbij (+100) en Mar- hinde Verkerk (-78) kwamen met vijfde plaatsen nog wel dicht bij een medaille. door Jaap van Brummelen DEN HAAG/SANTOS - Diane Lamein en Marieke van der Wal zijn de le vende overblijfselen van de genera tie 'handbalmeiden met een mis sie', die in een grijs verleden be gonnen aan een traject dat zou moeten uitmonden in deelname aan de Olympische Spelen. Londen 2012 was voor hen de laat ste kans. Was, want hoe het duo ook zijn stinkende best deed, Noorwegen maakte in de achtste finales van het WK de oranje droom tot een illusie en bezorgde de ploeg een roemloze aftocht van het mondiale podium: 34-22. Het 31-31-gelijkspel dat Oranje in oktober nog behaalde tegen de Eu ropees en olympisch kampioen gaf Oranje hoop dat er iets te ha len viel. Oefenduels zijn echter wat anders dan wanneer het er echt om gaat. Dan moet je er staan. Oranje liet dit WK geen moment zien over dat vermogen te beschikken. Zo'n twintig minuten lang kon het zich handhaven in het spoor van Noor wegen. Het had bij 7-5 en het laatst bij 10-9 zelfs een voorsprong. De dekking scharnierde voor het eerst dit WK een tijdlang naar be horen en dwong Noorwegen tot het maken van technische fouten en balverlies. De twee dertigers van de selectie namen Oranje bij de hand. Keepster Marieke van der Wal graaide er in één tegen één si tuaties nogal wat extra ballen tus senuit en Diane Lemein, die een blauw oog had als bewijs voor haar onverzettelijkheid, was in het hart van de dekking een rots in de branding en op de cirkel voortdu rend aanspeelbaar. Al haar vier doelpogingen waren raak voor rust. In de laatste fase voor rust vonden de Noorse vrouwen echter steeds makkelijker de weg naar cirkels peelster Heidi Lake, die met acht treffers uit acht pogingen een hon- derdprocentscore haalde. Onder steund door een groot legioen sloeg Noorwegen met vijf treffers op rij een gat van vier doelpunten. Na rust werd Oranje totaal over klast. Wat de ploeg mist is power: speel sters met haar op de tanden. Onze Handbalacademie mag dan een kweekvijver zijn waar toplanden met bewondering naar kijken, er worden geen bikkels geschoold. De dragende speelsters Pearl van der Wissel, van wie oud-bonds- coach Bouwer riep dat ze 'samba in haar heupen had', en Maura Vis ser zijn stylistes. Natuurlijk, doorstroming is er van de jeugd. Lois Abbingh heeft zich geweldig ontwikkeld, maar is ook zo'n mooie handbalster. Wat dit team vooral mist zijn vuurvreters met een houding van 'tot hier en niet verder.' Compromisloze types die aanjagers zijn in de dekking en aanvallend als breekijzer kunnen fungeren als het even niet loopt. Met een dikke onvoldoende op hun rapport keren de handbalsters huiswaarts. Okay, ze haalden de laatste zestien, maar dat kan am per als een verdienste worden uit gelegd. Oranje won slechts van Au stralië en Kazachstan; landen die op wereldniveau helemaal niets voorstellen. Het enige waar Oranje nu naar uit kan zien is het EK volgend jaar de cember in eigen land. Groener en zijn meiden moeten zwaar aan de bak wil ook dat toernooi niet in een deceptie uitmonden. De Belg van Ethiopische oorsprong Atelaw Yeshetela Bekele won de cross met overmacht. foto Darko Bandic/AP VELENJE - Adrienne Herzog kwam er het dichtste bij. De 26-jarige atle te sloot gisteren haar elfde Europe se titelstrijd op de cross als vijfde af Khalid Choukoud had tot een halve ronde voor het einde bij de mannen uitzicht op een medaille, maar zag die richting finish uit het zicht verdwijnen. Hij eindigde als achtste. „We hebben het goed ge daan", meende teamcoach Honoré Hoedt. Herzog raakte al vroeg in de wed strijd over 8000 meter het contact met een eerste groepje kwijt. In het tweede deel bleek ze in staat de vijfde plaats veilig te stellen, maar niet om het gat met de top- loopsters te dichten. Herzog, twee jaar geleden in Dublin goed voor brons, bereidt zich voor op het baanseizoen. „Top vijf was het doel. Dat is bereikt. We zijn pas kort bezig", aldus Hoedt. „Als je kijkt waar ik vandaan kom, is dit goed", vond Herzog. De titel ging naar de ongenaakbare Ierse Fionnuala Britton, die van be gin tot einde aan kop liep. De Por tugese Dulce Félix, in november vierde in de marathon van New York, veroverde zilver. Brons was voor de Britse Gemma Steel. Khalid Choukoud, dit seizoen al goed voor vijf nationale titels, liep een sterke race. Achter de Belg van Ethiopische oorsprong Atelaw Yes hetela Bekele maakte hij lang deel uit van een groep die streed om de overige medailles. Choukoud liep met een halve ronde te gaan nog vierde, maar hield het hoge tempo niet vast. Blij was de 25-jarige at leet wel met zijrt prestatie. „Hij heeft een stap gemaakt", zei Hoedt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47