261 sport AZ waakt voor al te groot optimisme Feyenoord baalt van zichzelf PSV is zichzelf niet in thuisduel met NAC EREDIVISIE Alkmaarders 'winterkampioen' maandag 12 december 2011 Rodney Sneijder (links) van FC Utrecht in duel met Karim El Ahmadi, die opnieuw uitblinker was bij Feyenoord. foto Peter Lous/ANP door Hans Leber UTRECHT - De boosheid van Feye- noord-trainer Ronald Koeman na de 2-2 van zijn ploeg bij FC Utrecht was gisteren veelzeggend. „We doen het helemaal onszélf aan." Spits John Guidetti beende kwaad en zonder iets te zeggen naar de spelersbus. Karim El Ahmadi, wederom uitblinker bij Feyenoord was ook ontstemd: „Twente speelt dit weekeinde niet goed, maar wint wel. Wij zijn ster ker en laten hier punten liggen. Dat zegt genoeg." Het nieuwe Feyenoord wil met drie punten uit Utrecht wegrijden. Het was de trainer zelf die ver klaarde waarom de stemming in de kleedkamer nadien niet goed was. „We namen het te gemakke lijk op. We komen na twee minu ten op voorsprong (bekeken schot van John Guidetti). Met alle res pect voor de tegenstander, maar die werd door het eigen publiek uitgefloten. Als je je tegenstander hebt liggen, moet je er voor zor gen dat die niet meer opstaat." Koeman vond dat zijn elftal FC aaa jjaaaiw mwiv wwiimmbbbbmmwmbmmwbmmb Utrecht het gevoel gaf dat er nog iets te halen viel. „We zijn te ge makkelijk met de o-t omgegaan. Daar gaan we eens rustig over pra ten. Op zich is het goed dat we weer terug in de wedstrijd komen en gelijkspelen. Dat positieve wil ik ook wel zien. En we zijn er alle maal ziek van dat we hier niet win nen, dat is op zich ook wel een goed teken." Aanvoerder Ron Vlaar vond niet dat het elftal het te gemakkelijk op vatte, waardoor FC Utrecht via Daan Bovenberg (kopbal) en Eduard Duplan (scrimmage in doelmond) op een 2-1-voorsprong kwam. „Gemak? Nee, dat ben ik niet hele maal met de trainer eens. Het is wel zo dat we te weinig naar voren bleven voetballen. Maar we moe ten ook niet te negatief doen hoor, we hebben weinig kansen wegge geven en spelen uiteindelijk nog gelijk." Misschien is dat wel de vooruit gang bij de Rotterdammers, dat de lat veel hoger ligt dan de laatste ja ren. Utrecht herstelde zich van een sof tegen FC Twente (2-6), met alle ongeregeldheden er om heen. De thuisploeg stond welis waar als overwinnaar afscheid te nemen van het publiek, maar Feye noord joeg de thuisclub tot de laat ste minuten op. De getergde Jerson Cabral („ik heb er moeite mee dat ik er naast sta") deed wat hij het beste kan doen, erg goed invallen toen Sekou Cissé geblesseerd raakte. „Als ik praat doe ik mezelf iets aan, ik wil het op het veld laten zien." Hij be kroonde zijn spel met een doel punt, een afstandsschot dat voor Utrechts oud-Feyenoord-doelman Rob van Dijk niet onhoudbaar leek. Maar de échte grote leidsman bij Feyenoord was El Ahmadi. „Ach, het was leuker geweest als we had den gewonnen. We hebben bijna de hele wedstrijd gedomineerd. We moeten leren onszelf te corri geren als we het een beetje laten zitten. Dat hoort ook bij het vol wassen worden, als elftal", zei de middenvelder één week voor het treffen met zijn oude club FC TVvente, de laatste wedstrijd voor de winterstop. door Theo Brinkman alkmaar - Met de overtuigende 4-0 tegen het zwakke De Graaf schap richtte AZ zich op na een moeizame week. De club is nu voor de vierde keer in de geschie denis 'winterkampioen'. Of AZ ook de echte landstitel kan pak ken? „Alles kan", zei Gertjan Ver beek zaterdag. De trainer gaf 'de totale orga nisatie' bij AZ een groot compli ment voor het feit dat de club de ranglijst aanvoert. „En als we dit voetbal vasthouden, kunnen we een heel eind komen." In één adem door plaatste hij er de kanttekening bij dat de kopposi tie halverwege de competitie 'niets zegt'. „Met Heerenveen ston den we halverwege een keer dertien punten voor op Willem II. Maar aan het eind van het seizoen ging Willem II de Champions League in en werden wij zeven de." Zo redeneerde zaterdag iedereen in het Alkmaarse kamp. Prachtig, die koppositie, maar de eindstreep is nog heel ver weg. Etiënne Reij- nen hoefde alleen maar terug te blikken op vorig seizoen. Met FC Zwolle stond hij toen in de win terstop stijf bovenaan in de eerste divisie. Een half jaar later - zonder Reijnen, die inmiddels was over gestapt naar AZ - was de club ver weggezakt. „Zo kan het gaan. En dan heeft niemand het meer over die prach tige eerste seizoenshelft." Dat AZ zo ver terugvalt, lijkt op dit moment onwaarschijnlijk. In de 27 officiële wedstrijden die AZ dit seizoen speelde, verloor de club slechts drie keer. TVvee van die nederlagen waren al in augus tus (bij FC Twente en bij Aales- unds), de derde volgde vorige week (bij Heerenveen). Het tekent de stabiliteit van de ploeg, die ge kenmerkt wordt door een hechte verdediging en een middenveld dat rust (Elm), agressiviteit (Wem- bloom) en creativiteit (Maher) herbergt. Deaanval is niet de meest productieve van de eredivi sie, maar daar staat tegenover dat AZ voor zijn doelpunten niet af hankelijk is van één of twee spe lers. „We hebben misschien niet de beste spelers, maar wel een heel sterk team", zei iedereen na de winst op De Graafschap nog maar eens. Tegen de Superboeren was de dy namische linkerflank (Poulsen en Holman) weer doorslaggevend. Het duo bereidde de openingstref fer van Maher (fraai wegdraaiend schot) voor en was ook verant woordelijk voor de 2-0 (assist Hol man, doelpunt Poulsen). Na rust volgden nog een eigen doelpunt van Wormgoor en een treffer van invaller Benschop. Het leidde bij AZ tot tevredenheid op vele fron ten. Zowel op het individuele vlak - Maher en Benschop waren blij met hun doelpunten - als collec tief: de zeperd bij Heerenveen (5-1) was naar de achtergrond ge drukt. Een mooie opsteker dus voor de ploeg die tien belangrijke dagen te gemoet gaat. Donderdag kan een plek in de volgende ronde van de Europa League worden afgedwon gen (thuis tegen Metalist Chark- ov), daarna wacht NAC in Breda en tenslotte, volgende week woensdag, de kraker tegen Ajax voor de KNVB-beker. Nu al kan AZ met een goed gevoel de winter stop in, maar het kan nog beter worden. door Rik Elfrink eindhoven - Als een hongerige wolf bewoog PSV zich de afgelo pen competitiewedstrijden door het Philips Stadion. Tegenstanders werden afgedroogd of hadden alle geluk van de wereld dat PSV faal de in de afronding. Zaterdag tegen NAC vormde niet alleen de uitslag (1-0), maar ook het vertoonde spel een contrast met eerdere duels in Eindhoven. Was het onwil of on macht? Met wat pech had PSV zo maar twee belangrijke punten inge leverd. Nu blijft de thuisbalans met 22 punten uit acht duels als nog uitstekend. De matte vertoning kwam (op nieuw) onverwacht. Na de onge lukkige nederlaag tegen Feyenoord had PSV iets recht te zetten. Ook de aanwezigheid van de gehuldig de oud-winnaars van de Uefa Cup van 1978 had de ploeg kunnen in spireren tot een aantrekkelijk duel. In werkelijkheid moeten de club iconen van PSV zich op de tribune stierlijk verveeld hebben. In grote delen van de wedstrijd gebeurde hoegenaamd niets. Het was dat Lurling en Janse aan het einde van de eerste helft ken nelijk dachten dat Dries Mertens in de. winter niks kan uitrichten. Als een stel kleuters lieten de Bre- danaars de Belg tussendoor ko men. Mertens dwong het geluk daarna af door te schieten, Ten Rouwelaar faalde bij zijn houdba re inzet. PSV schoot daarna uit bijna alle hoeken en standen, maar uitge speelde kansen waren er nauwe lijks. Het spelpeil zakte in de twee de helft naar een bedenkelijk ni veau, de slordigheden stapelden zich op. Coach Fred Rutten zocht het opportunisme door Jan Ven- negoor of Hesselink voor de we derom onzichtbare Tim Matavz in te brengen. NAC worstelde zich onder de druk vandaan, maar bleef onmachtig. Typerend was het moment waarop Santi Kolk op een paar meter voor de goal heel PSV in rouw had kunnen dompe len. Bij de NAC-spits sloeg de twij fel toe, het slappe rollertje was on voldoende voor de gelijkmaker. Rutten markeerde achteraf het po sitieve. „We hebben de punten. De amusementswaarde was laag, maar dat is dit seizoen ook vaak heel anders geweest", zei de coach. Voor het duel met NAC scoorde PSV in deze competitie gemiddeld vier keer. „Soms heb je in een wed strijd de macht niet en ook waren we bij balbezit vaak erg slordig", verklaarde de trainer het ogen schijnlijk verzadigde gevoel van zijn ploeg. Dat zijn spits Tim Mata vz er niet aan te pas kwam, weer hield Rutten er niet van om aan te stippen dat hij eerste man op die positie blijft. „Tim speelt ook don derdag tegen Rapid Boekarest." De PSV-trainer wilde weinig woor den vuil maken aan het incident met ieremain Lens in de laatste mi nuut van de blessuretijd. Hij kreeg twee onnodige gele kaarten in een paar seconden tijd. In de goedge vulde perszaal had hij aan een woord genoeg voor het gedrag van zijn speler. „Stom", was het oor deel over Lens, die zijn eerste sei zoenshelft bijna volledig in het wa ter zag vallen en bij PSV ge passeerd is door de achttienjarige Zakaria Labyad. Rutten stipte begrijpelijkerwijs niet aan dat Nijhuis het irritante gedrag van Lens wel erg snel zat leek en graag naar de borstzak leek te grijpen. Lens had dat vooraf kunnen en moeten weten en bood daarmee zelf voeding aan de theorie dat hij gefrustreerd is. Matchwinnaar Dries Mertens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44