zeeland j 15 ontmoedigt uitbuiters Workshop in vergissingen Logeerhuis van SVRZ krijgen van uitwassen bij huisvesting Ministerie staat provincie Zeeland onteigening toe voor Waterdunen Man gewond bij botsing op Postweg Tholen ^*1 svrz maandag 12 december 2011 vesten ze apart van de samenle ving en eisen niet dat ze Neder lands leren." Spekman ageerde tegen gemeen ten die toestaan dat werkgevers te gelijk huisvesters zijn: dat werkt uitbuiting in de hand. „Mensen werken vaak onder het minimum loon. Op dat loon worden huisves tingskosten ingehouden. Er zijn nu bureaus die zelfs eigen zorgver zekeringen ontwikkelen, zodat ze de migranten helemaal in hun greep hebben." Uitbuiting en overlast hebben al les met elkaar te maken, was het panel het eens. Wethouder Jaap Sinke van Reimerswaal: „We heb ben een woning laten ontruimen waar we 27 matrassen in aantrof fen, alle vloeren lagen vol. Er komt wel een hele rechtsgang achteraan. Detacheringsbureaus hebben heel veel woningen gekocht. We heb ben gesteld dat wij enkel gecertifi ceerde detacheringsbureaus wil den; maar ik hoor nu dat dat niet veel voorstelt. Als gemeente heb je geen grip op de financiële kan ten." Dat heb je wel, weerlegde Sta pelkamp. Hij stelde de recente in vallen op recreatiepark Oesterbaai in Wemeldinge als voorbeeld. „De uitwassen komen wel boven als een gemeente met de arbeidsin spectie en de belastingdienst sa men in actie komt", vertelde hij. „We hebben huizen gezien van een ton waar wel 3200 euro aan huuropbrengst per maand uit ge haald werd. Maar het werkt: de ge meentelijke eis van maximaal vier mensen per woning en de geza menlijke acties hebben ertoe ge leid dat uitzendbureaus nu bij de gemeente komen praten over op lossingen. Bureaus die vijf huizen hadden gekocht op het park heb ben die nu weer te koop gezet. Je moet laten zien dat je niet over je heen laat lopen." De Vlissingse wethouder Piet Pol derman: „Ik vind het beangstigend hoe bedrijven met grote namen in het Sloegebied zeggen dat ze werk zaamheden bij gecertificeerde uit zendbureaus hebben onderge bracht. Maar die werken met on deraannemers. En de human re sources manager weet van niks. De onderwereld mengt met de bo venwereld." Spekman: „Werkgevers weten het; het is een bewuste keuze. Ze zijn niet gek. Zij zien hun werkvloer ook veranderen." Meer mensen weten wat er aan de hand is, no teerde Stapelkamp. „Ook als er huisvesting gezocht wordt. Maar ie dereen kijkt de andere kant op. Buiten overlast wordt er niet ge klaagd over dubieuze zaken." „Wij hebben het als gemeenten op zijn beloop gelaten", meende Sta pelkamp. „We hebben 20, 25 pan den gecontroleerd waarvan er 15 niet deugden. We vonden ook een loods waar 18 man zat. Daar wa ren overigens ook Australiërs bij. We moeten er echt wat aan doen." Er komt een tijd voor 'naming and shaming' van betrokken bedrijven, stelde Polderman. „Maar nu nog niet. „Eerst gaan wij als gemeente opnieuw die gerenommeerde be drijven bezoeken. Zij zijn eindver antwoordelijk. Wij zorgen wel voor huisvesting." Bram de Meijer: „Dat jongetje rechts ben ik. Ernaast zie je mijn moeder. Op de voorgrond de sibille van Libië naar Michelangelo." foto Mark Neelemans door Martijn de Koning Trompe l'oeil worden de schilderwerken genoemd; de Franse term voor 'vergis sing van het oog'. Kunstenaar Bram de Meijer uit Sint-Kruis maakt ze met veel plezier. „Grap pig toch", roept hij, wijzend naar een ventje met zwemmuts, die je uit je vijver kunt laten steken. En naar een uitgezaagd stuk.hout met daarop een hoopje schoenen. „Leg dat in een duister hoekje en je moeder roept: ruum je schoenen noe 's op\" Laatst nog, wilde ie mand op een beurs een gordijn op zij schuiven. Een gordijn dat De Meijer op een wand had geschil derd. Trompes d'oeil zijn vaak meer dan louter frivoliteiten. Veel grote schil ders vervaardigden ze. „In de vil la's van de rijke mensen rond Ve netië zie je er veel", vertelt De Me ijer. „lacobus de Wit maakte me daillons op het Paleis op de Dam. Van een eindje lijkt het reliëf: van dichtbij zie je dat ze op een platte muur zijn geschilderd. Panden aan de Keizersgracht hebben plafonds waarvan je zou zweren dat er een gat in zit." De Meijer schreef vijftien jaar gele den een boek over trompes l'oeil. Het blad Miljonair Wonen riep hem uit tot één van de vijf beste trompe l'oeil-schilders van de Be nelux. Hij houdt het niet bij klei ne, grappige werken; hij maakte grote trompes l'oeil voor het dak van het kantoor van de Ombuds man in Den Haag. Komend week einde houdt de schilder open huis in zijn atelier in Sint Kruis. De Meijer, geboren in Biervliet, doet meer dan alleen trompes l'oeil maken. In zijn 'gewone' schil derijen kan De Meijer beter diep gang en ideeën kwijt die hij niet in een trompe l'oeil kan steken. „Achter elk schilderij zit een ver haal", geeft hij aan. Terugkerende thema's zijn De Meijers eigen le ven, en Zeeuws-Vlaanderen. Maar met de trompes l'oeil wil de Zeeuws-Vlaming de markt op. Tij dens de open dagen geeft hij work shops. Iedereen kan er zich aan de kunst wagen. Deelnemers gaan aan de slag met kerstengelen of een ander onderwerp. Alleen rond kijken kan ook. De open dagen zijn zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. Een workshop van twee uur kost 20 euro; wie de hele dag wil schilderen, betaalt 65 euro. Sint Pie- tersdijk 15, Sint Kruis. de burgemeester van Kapelle Anton Stapelkamp (vlnr). foto Willem Mieras door Martijn de Koning croede - De provincie heeft geen fouten gemaakt tijdens overleg over grondaankoop voor Waterdu nen. Ook de procedure om te ko men tot een onteigeningsverzoek is correct verlopen. Dat vindt het ministerie van Infrastructuur en Milieu. Die conclusie is de reden voor het ministerie om de provincie toe te staan een onteigeningsprocedure op te starten tegen eigenaren die nu grond hebben in het plange bied van Waterdunen. Dat besluit werd vorige week al bekend; de re den om tot toestemming over te gaan, zijn nu ook gepubliceerd. Tegen het voornemen van de pro vincie om tot onteigenen over te gaan, werd door met name particu liere grondeigenaren protest in- diend. Hun talrijke bezwaren gaan onder meer over de veelbesproken wijze waarop de provincie het overleg over grondaankoop aan pakte. Betrokken grondeigenaren klagen dat vertegenwoordigers van de provincie slecht communice ren, onwaarheden verkondigen en eigenaren tegen elkaar uitspelen. Daar is niks van gebleken, stelt het ministerie. Dat concludeert dat de provincie het initiatief heeft geno men tot overleg, en daarna her haaldelijk heeft aangedrongen op voortzetting daarvan. De Raad van State doet over een aantal weken uitspraak over de ju ridische geldigheid van het plan zelf tholen - Een 59-jarige man uit Tholen heeft een hoofdwond opge lopen toen hij met zijn bus tegen een vrachtwagen botste, vrijdag middag op de Postweg in Tholen. De brandweer moest de man be vrijden uit zijn vernielde bestel bus. Na behandeling in het ziekenhuis kon de man naar huis. De Postweg (N286) was door het ongeval afge sloten tot kort voor 17.00 uur om de beschadigde voertuigen weg te halen. De oorzaak van de aanrij ding, die zich rond 15.40 uur voor deed, is onbekend. De vrachtwa genchauffeur, van wie de politie- voorlichter geen persoonsgegevens kon geven, bleef ongedeerd. zorgt in zeeland Zorg van SVRZ Altijd dichtbij. Altijd vertrouwd. lal 5 jaar een begrip in Zeeland Ivoor thuiswonende mensen met dementie lom de mantelzorger even te ontzorgen Logeren of werken in het Logeerhuis? Kijk op www.svrz.nl of bel 0900-7879777 (lokaal tarief)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 33