Walcherse PvdA start 141 zeeland 'Misbruik van crisis om van ons af te komen' 'Kleinzoon Hulp aan asielzoekers beloond Winterfair in Ontmoetingskerk Pizzakoerier raakt gewond aan been Middelburgers doen mee aan rampenoefening PVDA Kandidaat-partijvoorzitter Hans Spekman groot voorvechter van maandag 12 december 2011 Met de bus naar Den Bosch om te protesteren. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan goes - „We zijn kapot gegaan in het vrije bedrijf, we zijn er boven op gekomen bij de sociale werk plaats en nu moeten we terug het bedrijfsleven in? Ze moeten ons daar niet!" Hans Batus uit Goes is vol onge loof over de bezuinigingen op de sociale werkplaatsen en de nieuwe eisen aan de werknemers. Daarom stapte hij met ruim dertig collega's van sociale werkvoorziening De Betho zaterdagmorgen in de bus naar de manifestatie 'Armoede werkt niet' in Den Bosch. Ook van uit andere Zeeuwse plaatsen als Middelburg en Terneuzen reden er bussen met protesterende werk nemers naar Den Bosch om daar hun ongenoegen duidelijk te ma ken. De manifestatie van AbvaKa- boFNV, FNV Bondgenoten, SP en PvdA was een protest tegen de har de bezuinigingen op de sociale werkvoorziening, de uitkeringen voor arbeidsongeschikten Wajong en bijstand. Voor de sw-mensen komt daar het conflict met de Vere niging Nederlandse Gemeenten over de cao bij. Batus werkt 20 jaar met plezier bij MIDDELBURG In de Ontmoetingskerk aan de Oos- terscheldestraat in Middelburg wordt zaterdag 17 december de jaar lijkse winterfair gehouden. Het pu bliek kan daar van 9.30 tot 14.00 uur terecht voor zaken als kerst stukjes, sieraden, een boekenmarkt en kaarten. Kinderen kunnen deelnemen aan een workshop sieraden maken. Ook zijn er diverse kramen met groente en fruit, wijnen, kaas, olie bollen, appelbeignets en snoep. MIDDELBURG Zaterdagavond rond 21.35 uur vond op de Veersesingel in Middelburg een eenzijdig ongeval plaats, aldus de politie Een zeventienjarige Middelburger, op dat moment werkzaam als piz zakoerier, reed met zijn bromfiets tegen een geparkeerde auto aan en kwam daarbij ten val. Volgens de politie raakte de jonge man gewond aan zijn been en is hij vervolgens met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. de Betho. „Als ze mijn loon bevrie zen, dan red ik het wel. Maar kom ik op bijstandsniveau, dan kan ik ook niet werken. Dan krijg ik nog huurtoeslag, teruggave gemeentelij ke belastingen en waterschapshef- fmg. Dat betaal ik nu wel zelf." Het kabinet Rutte minacht men sen die met hun handen werken, vindt Ria Luteijn uit Kats, al 32 jaar Bethowerkneemster. Ze maakt schoon door heel de Beve- landen, van het gemeentehuis in Wissenkerke tot de gymzaal in Ka- pelle. „Ze misbruiken de crisis om van ons af te komen. Die hebben wij niet veroorzaakt! Ik ken veel mensen die de vernieling in zullen gaan onder de werkdruk. En dan is er geen plaats meer bij de socia le werkplaats want die moet in krimpen." Het protest in Den Bosch trok duizenden mensen, waarvan een paar honderd perso neelsleden van sociale werkplaat sen uit Zeeland. De opkomst in Goes viel actiecoördinator René Sandee tegen. „Ik had gehoopt op meer deelname. Misschien dat mensen zo bezorgd zijn om hun baan dat ze niet durven." Na de jaarwisseling volgen nieuwe acties, zegt Sandee. MIDDELBURG - De Middelburgse reddingsbrigade heeft zaterdag meegedaan aan een grote rampen oefening in 's-Gravenzande. De oe fening speelde zich af in de ge meente Westland en had als naam Wetland gekregen. In totaal deden zo'n 120 hulpverleners mee van reddingsbrigades, brandweer en politie. Met de oefening waren de Middelburg lang zoet. De rampen- ploeg vertrok zaterdagochtend om vier uur en de 'inzet' eindigde rond 15.00 uur. Het scenario: het regent al dagen aan één stuk door, de bassins van de tuinders en de sloten lopen langzaam over. De burgemeester van Westland geeft opdracht tot evacuatie van bepaal de gedeelten van het Westland. De redders werden onder poli- tie-escorte naar het ondergelopen gebied gebracht om de slachtoffers te evacueren. Belangrijke doelen bij de oefening waren het multidis ciplinair samenwerken met andere hulpverleners, samenwerking tus sen de verschillende reddingsbriga des onderling en improvisatie bij bijzondere reddingssituaties. door Rens Wisse MIDDELBURG - De drie Walcherse PvdA-afdelingen introduceren een speciaal team dat burgers onder steunt die om wat voor reden dan ook in de knel komen. Kamerlid Hans Spekman gaf gisteren in Mid delburg het startsein voor dit zoge heten 'ombudsteam'. „Het is heel verstrekkend", zegt Nellie de Bont, die namens de so ciaal-democraten in de Middel burgse gemeenteraad zit. „Het kan om allerlei problemen gaan waar je in het dagelijks leven tegenaan loopt, bijvoorbeeld een conflict met de woningbouwvereniging, bezuinigingen of problemen met je uitkering." Het team bestaat uit Middelburg se, Veerse en Vlissingse raadsleden en actieve partijleden. Een mailtje of telefoontje is genoeg om hen te bereiken. Wie een bepaalde overheidsinstan tie nodig heeft, bijvoorbeeld bij de gemeente, maar niet precies weet welke, kan ook terecht bij het team. „Voor ons als politici of actie ve leden is het vaak makkelijkér om door de bureaucratie heen te komen en zulke instanties te berei ken dan voor andere mensen." De Bont benadrukt dat het niet de bedoeling is alle lasten uit handen te nemen. „We lossen een pro bleem niet helemaal op, maar hel pen mensen wel een eindje op weg als ze in de problemen ko men." De ombudsteams bestaan in een groot aantal lokale PvdA-afdelin gen al jaren. Voor de Walcherse so ciaal-democraten is het concept echter helemaal nieuw. PvdA-Ka- merlid Hans Spekman heeft in het verleden in Utrecht een vergelijk baar team opgezet en is binnen de partij een groot pleitbezorger van het idee. De Bont: „Het was een beetje aan het verwateren. Spek man probeert de ombudsteams weer nieuw leven in te blazen en binnen zoveel mogelijk lokale afde lingen op te zetten, waaronder hier op Walcheren." Het ombudsteam is er niet alleen voor lokale aangelegenheden. „Als je door landelijke bezuinigingen in de knel komt, kun je ons ook bena deren. Ik verwacht dat we daar in 2012 veel vragen over gaan krijgen, wanneer er grote bezuinigingen vanuit Den Haag gaan komen." Het ombudsteam zal problemen die veelvuldig opduiken aankaar ten bij de landelijke PvdA in de Tweede Kamer. De Bont: „De lij nen tussen de lokale afdelingen en de landelijke PvdA liggen er al. ]e kunt dus heel makkelijk proble men doorseinen aan de kamerfrac tie." Ook op Europees niveau kun nen zaken onder de aandacht wor den gebracht. Er kan dan bijvoor beeld contact worden gelegd met de PvdA-ffactie in het Europees Parlement. Naast de klachten van burgers, pro beert het team ook zelf actief pro blemen te signaleren. „In Middel burg gaan we iedere week een an dere wijk in om te zien waar de be woners tegenaan lopen. Voor ons als partij is het belangrijk zichtbaar te zijn in de straat en dat ook te blijven." Volgens De Bont is dit plan geen antwoord op de stevige concurren tie van de SP, die bekend staat om haar vele acties op straat en in lan delijke peilingen veel zetels van de PvdA afsnoept. „De SP organiseert vaak een actie om een probleem onder de aandacht te brengen. Wij doen dat met de ombudsteams op onze eigen manier. Het is typisch PvdA" Is het niet beter om met andere po litieke partijen een breed team op te zetten? „Samen optrekken kan natuurlijk geen kwaad", zegt De Bont. „In Veere heeft de PvdA bij voorbeeld een gecombineerde raadsfractie met GroenLinks. Mis schien haken zij hier ook nog een keer op in. Wij sluiten zeifin ieder geval niets uit." Het PvdA-ombudsteam is telefo nisch te bereiken op 06-58932232 of via het speciale e-mailadres pvdaombudsteamwalcheren@gma il.com Nellie de Bont foto Ruben Oreel door Emiie Calon Een goed idee, zo zei zater dagmiddag Patricia de Wit tegen Hans Spekman toen hij op de Markt in Middel burg de start van het Walcherse ombudsteam van zijn partij be kend maakte. De Middelburgse (57) ziet om zich heen dat er tal van mensen door de bezuinigin gen in de knel raken. Ze vreest dat het nog veel erger wordt. Tegelij kertijd zijn het volgens haar men sen die de moed verloren hebben en niet meer in staat zijn terug te vechten. „Of op onderzoek uit te door Emile Calon MIDDELBURG - Middelburg is een stad die op veel momenten asiel zoekers heeft opgevangen, zo zei zaterdag Gert van Kralingen tij dens een bijeenkomst van het evangelisatiecentrum van de Mid delburgse gereformeerde gemeen te. Als voorbeeld noemde hij de opvang, vier eeuwen geleden, van de vele Antwerpenaren die ge vlucht waren voor de Spaanse be zetters van hun stad. „Die Antwer penaren brachten het gereformeer de geloof naar Middelburg en wa ren ook zeer actief in het onder wijs." Tijdens die bijeenkomst werd Adrie Janse geridderd. De 81-jarige oud-schooldirecteur kreeg uit handen van burgemees ter Koos Schouwenaar een koninklijke onderscheiding in de Orde van Oranje Nassau voor zijn vrijwilligerswerk in het asielzoe kerscentrum in Middelburg. Schou wenaar wees de aanwezigen erop dat Janse, direct na zijn pensione ring, naar het asielzoekerscentrum ging om daar te helpen. „En dat hield u twintig jaar vol." De hulp bestond vooral uit het persoonlijk begeleiden van vluchtelingen. Maar ook zorgde hij ervoor, zo me moreerde Schouwenaar, dat vluch telingen werden voorzien van spul len die hun leven wat aangenamer maakten. Daarvoor struinde Janse tal van rommelmarkten af en kwam telkens met goed gevulde fietstassen aan op het asielzoekers centrum om ze daar uit te delen. Adrie Janse foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14