Nieuwe huizen in 4 maanden gebouwd 29 wonen Informatie wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 10 december 2011 door Dennis Rijsbergen Tijd is geld, dat beseffen ze bij Woongoed Middelburg maar al te goed. Vandaar dat de acht woningen aan de Quarleshavenstraat in Nieuw- en Sint Joosland in een recordtijd van vijftien weken zijn gebouwd. Hoe de bouwers dat voor elkaar hebben gekregen? Met het zogenaamde lean bouwen principe. „Dit is een andere manier van werken, waardoor veel tijd bespaard wordt", legt Woongoed-directeur Eric de Ceuster uit. Het is crisistijd en menigeen trekt de broekriem aan. Bij Woongoed Middel burg ontstond het idee om eens te kij ken of op de bouwkosten be spaard kon worden, zonder aan kwaliteit in te boeten. „Door snel ler te bouwen besparen we onder meer flink op de rentelasten", stelt De Ceuster. „De bouw is een vrij traditionele sector waar de werk wijze nog steeds dezelfde is als ja ren geleden. Er is ook nooit een prikkel geweest om sneller te bou wen. Het is maar waar je als op drachtgever waarde aan hecht. Wij zijn wat dat betreft een bijzondere en kritische opdrachtgever. Wij wilden én kwaliteit én een kortere doorlooptijd." En dat betekende een uitdaging voor bouwbedrijf Kambier. „De bouwtijd bleek echter veel korter te kunnen. De grote winst ont staat door ketensamenwerking, een intensieve samenwerking tus sen de verschillende partijen op de bouw met een nauw sluitende planning als resultaat. Het is een kwestie van heel goed op elkaar af stemmen. Bij de traditionele ma nier van bouwen zijn er nog heel wat periodes dat het werk stil ligt, omdat de planningen van de ver schillende disciplines niet goed op elkaar aansluiten." Dat is bij lean bouwen verleden tijd. „Naast een enorme tijdwinst is er nog een bij komend voordeel; er worden met deze manier van bouwen minder fouten gemaakt", aldus De Ceus ter. De woningen aan de Quarlesha venstraat zijn gisteren opgeleverd. Dat terwijl de bouw eind augustus pas is begonnen. „Het is gelukt om de bouwtijd met zo'n zestig pro cent te verkorten", zegt De Ceus ter. „Dat is wel heel erg veel. Het scheelt wel dat het project in Nieuw- en Sint Joosland een klein project is, maar we verwachten dat we ook bij andere projecten flinke tijdwinst kunnen boeken." Volgens De Ceuster is lean bou wen met name ook erg interessant bij renovatieprojecten. „Mensen hoeven dan veel minder lang hun eigen huis uit." Van de acht 'snelle' woningen in Nieuw- en Sint Joosland zijn er nog vier te koop. Het zijn energie zuinige eengezinswoningen, ont worpen door WTS architecten uit Vlissingen. De huizen zijn onder deel van een nieuwbouwproject waarin ook nog tien appartemen ten en twee woonzorgeenheden worden gebouwd. De huizen wor den verwarmd en gekoeld met een warmtepomp en zijn extra geïso leerd. Het zijn ruime en lichte wonin gen, zegt De Ceuster, met open slaande deuren vanuit de woonka mer naar de tuin. De woningen hebben drie slaapkamers en een grote zolder. „Wat veel mensen zich niet realiseren is dat Nieuw en Sint Joosland praktisch in Mid delburg ligt. Maar toch is het een dorp op zich. lammer genoeg ligt het wel verscholen achter de ge luidswal van de snelweg, waar door veel mensen het dorp niet kennen. En onbekend maakt onbe mind", meent de Woongoed-direc teur. „Onterecht, want je hebt er een basisschool, de stad is dichtbij, je zit zo op de A58 en om de hoek heb je het open Zeeuwse land schap. Een ideale woonlocatie voor gezinnen met kinderen." Op de bouwlocatie aan de Quarleshavenstraat is vandaag (zater dag) van 10.00 tot 12.00 uur open huis. De vier nog beschikbare woningen kosten elk 184.000 euro v.o.n. Meer informatie; www.nieuwinstjoosland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 99