81 buitenland Eindelijk excuses voor weduwen Rawagede \iacansOleil Nieuwe munt tegen EU vindt compromis op klimaattop te zwak Camping Holidays ledereen de tijd van z'n leven! zaterdag 10 december 2011 door onze correspondent Niels Kraaier MOUNT ISA - De Australische mijn- stad Mount Isa krijgt mogelijk een eigen munt. Tenminste, als het aan de centrumrechtse Queens land Party ligt. Door mijnwerkers uit te betalen in de nieuwe valuta wil de partij voorkomen dat zij hun salaris elders uitgeven. Volgens Queensland Party-kandi daat Jim Nicholls beleeft de mijn- bouwindustrie rond Mount Isa gouden tijden maar profiteert de plaatselijke economie daar nauwe lijks van mee. „Mijnwerkers ko men van heinde en verre, over nachten in eenvoudige resorts of gemeenschappelijke woningen, maar geld uitgeven doen zij nauwe lijks. Na afloop van hun werkweek stappen zij op het vliegtuig naar huis", aldus Nicholls. De prijs van het vliegticket is geen probleem aangezien de gemiddelde mijnwer ker zo'n too.ooo euro per jaar ver dient. De kapitaalvlucht vanuit Mount Isa is de Queensland Party eèn doorn in het oog. „Geld dat hier is verdiend moet hier blijven", zegt Nicholls. Daarom heeft zijn partij mijnbouwgiganten zoals Rio Tinto en Xtrata opgeroepen salarissen niet langer uit te keren in Australi- COMPENSATIE Nabestaanden willen van de 20.000 euro schadevergoeding een huis kopen Nederland heeft excuses aangeboden aan de nabe staanden van het bloedbad in Rawagede. Voor hen is het compensatiebedrag ook belangrijk. door onze correspondent Jan Lepeltak De Nederlandse ambassa deur in Jakarta, Tjeerd de Zwaan, bood gister ochtend namens Neder land excuses aan voor het bloed bad dat Nederlandse militairen in 1947 in het dorpje Rawagede op Ja va aanrichtten. Negen nabestaan den van de slachtoffers waren, in het zwart gekleed, bij de herden kingsbijeenkomst aanwezig. De Zwaan sprak in het Indone sisch en Engels voor het monu ment dat aan de slachting onder mannelijke dorpelingen herinnert. Het was de eerste keer dat Neder land excuses aanbood. Toch is voor de zeven weduwen en twee nog levende nabestaanden in het verarmde dorp Balongsari in West lava, dat vroeger Rawagede heette, het compensatiegeld even belang rijk. De 87-jarige Wanti bin Widowo wil haar 20.000 euro gebruiken om een huis te kopen en een pel grimstocht naar Mekka te maken. „Ik ben al oud en heb geen wraak gevoelens meer", zegt Wanti die haar man verloor. Lasmi's echtgenoot Sukri werd ook doodgeschoten door de Neder landers. „Ik was toen zeven maan den zwanger en had zelf nog geen huis. Ik ga het geld gebruiken voor mijn dagelijkse onkosten en om rijst te kopen. Ik heb geen wraakge voelens jegens Nederland, ik heb iedereen al vergeven. Toen was toen, en nu is nu. Ik ben Neder land nu dankbaar." Op maandagochtend 9 december 1947 kwamen Nederlandse solda ten het dorp Rawagede binnen. Ze ker 431 Indonesische mannen wer den geëxecuteerd. De 92-jarige Wanti kreeg twee kinderen van haar man Enap, voordat hij om kwam in de Nederlandse kogelre gen. „Toen de schietpartij begon, lag ik te slapen." De negentigjarige Cawi wil ook een huis kopen. „Ik De Nederlandse ambassadeur In Jakarta, Tjeerd de Zwaan (rechts), strooit accepteer de excuses van Neder land. We kregen ook geld van de Indonesische regering. Honderd duizend roepiah (circa acht euro) om rijst te kopen." In september dit jaar bepaalde de rechtbank in Den Haag dat Neder land aansprakelijk is. Negen nabe staanden krijgen nu een schadever goeding van 20.000 euro per per soon. Dit is een enorm bedrag voor dorpsbewoners in Balongsari. Bij de herdenkingsbijeenkomst ontstond nog even ruzie toen be kend werd dat slechts negen men sen het compensatiegeld zouden ontvangen en niet alle nabestaan den van slachtoffers. Andere dorps bewoners bestempelden de rege ling als discriminerend en onrecht vaardig. Het Nederlandse compen satiegeld zal eerst naar een advoca tenkantoor gestuurd worden. Maar omdat een persoon nog geen bankrekening heeft, is de storting uitgesteld. Het geld moet maxi maal binnen vijf dagen na de bij eenkomst gestort worden op de re keningen van de weduwen. zie onze website:buitenland Interviews met overlevenden van het bloedbad in Rawagede DURBAN - Een eerste compromis tekst van de VN-klimaatonderhan- delingen in Durban gaat volgens de EU niet ver genoeg. In de tekst is geen sprake meer van verplich tingen om het broeikasgas CO2 te rug te dringen. Kritiek is dat het ontwerpcompromis te dicht ligt bij de standpunten van China en India, die pas na 2020 een opvol ger willen van het zogeheten Kyo to Protocol. Zonder akkoord in Durban lopen de verplichtingen van het Kyoto Protocol eind 2012 af Daardoor ontbreekt een basis voor verplich te vermindering van CO2. Aan de conferentie doen bijna 200 landen mee. De Europese Unie had juist donderdag overeenstemming be reikt met veel ontwikkelingslan den over een bindend tijdpad naar verplichtingen. Daardoor kwamen China, India en de VS alleen te staan. Het hoofd van milieubewe ging Greenpeace is gisteren verban nen van de VN-klimaattop. De di recteur Kumi Naidoo had met an dere betogers de gang bezet die leidde naar de grote conferentie zaal. Naidoo zei dat de klimaattop uitdraait op een 'compleet onac ceptabel resultaat'. Hij noemde de afspraken babystapjes in plaats van de vereiste fundamentele ver andering. U kunt de cheque gebruiken voor 5 nachten verblijf in een luxe stacaravan of volledig ingerichte bungalowtent in april, mei, juni of september op camping De Twee Bruggen in Winterswijk, Gelderland, op basis van beschikbaarheid. Vacansoleil biedt 370 topcampings in 16 Europese landen. Bijna allemaal met zwembaden met waterglijbanen, restaurants, veilige speelgelegenheid voor kinderen en een leuk animatieprogramma. U profiteert ook van gratis overnachtingen buiten het hoogseizoen (b.v. 7=5 en 14=10). Kijk op www.vacansoleil.nl voor alle informatie en reserveringen, of bel 0900 - 9899 0,15 p.m.) Het enige wat u hoeft te doen is bellen naar 0909-5010105 (€0,60 per gesprek). U hoort meteen of u heeft gewonnen. Bellen kan tot en met 14 december 2011. Winnaars ontvangen uiterlijk 3 weken na afloop van de actie bericht over hun prijs. De prijzen kunnen niet in geld worden uitgekeerd... Succes! Realisatie: RVG Communicatie en OrcaGroup (voor inlichtingen bel 088-7766595)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8