1024-3650360 i9 reizen Beleef samen een heerlijke kerst weg naar Tos cane. Maar in de winter is het de moeite waard om in het uiterste noorden van Italië te stoppen. Hans Wiliems ging naar Val Gardena. Speciale aanbieding voor de kerstvakantie Landal j reizen@wegener.nl Zaterdag 10 december 2011 zijn resten te vinden van de spoor lijn die het slechts veertig jaar uit hield. De ferala werd in 1916 aange legd door Russische krijgsgevange nen en was bedoeld voor het ver voer van houtsnijwerk. De Gardi- nezen konden toch niet voorko men dat het verlieslijdende spoor in i960 werd opgeheven. Geen nood, per auto of bus is de Val Gar- dena de hele winter door uitste kend te bereiken. We zijn in de Dolomieten, de zui delijke uitloper van de Alpen. De kalksteenmassa's die zo fraai over al bovenuit torenen, zijn de restan ten van wat ooit de grillige bodem en koraalriffen waren in een tropi sche zee. Dan hebben we het wel over 60 miljoen jaar geleden. Maar ondanks die leeftijd voor Unesco reden genoeg om flinke delen van het prachtige landschap op de lijst van werelderfgoederen te zetten. Naast Selva en Ortisei is Santa Cristina het derde dorp in Val Gar- dena. Ortisei is het grootst, ligt het laagst en is het eerste dorp vanaf de snelweg na de Brennerpas. Dan volgt Santa Cristina en tot slot het drukbezochte Selva. De drie dorpen zijn via de pistes onderling verbonden. Wie sneller wil, kan met de skibus. En als je even genoeg hebt van het skiën, dan biedt Val Gardena voldoende ander wintervermaak. Zoals win- terwandelen, langlaufen, rodelen maar dat is hier geen straf Wel even informeren of de Sella Ronda open is, want bij hevige wind of zware sneeuwval gaan geregeld passen dicht en liften op slot. De weg vinden op de piste gaat dankzij de bewegwijzering uitste kend en overal zijn berghutten met royale terrassen. Je kunt aan de Sella Ronda beginnen vanuit Val Gardena in Selva. De andere valleien die worden aangedaan zijn Alte Badia, Val di Fassa en Ar- raba. Op sommige plekken gaat de tocht door fraaie bossen, maar het mooist zijn de lange afdalingen met uitzicht op het Sella-massief Is de Sella Ronda vooral voor toer- skiërs, de Sassulongo (3.181 meter hoog) is een afdaling voor liefheb bers van snelheid en uitdaging. Met de vervoer- en communicatie middelen van nu is het moeilijk voor te stellen hoe geïsoleerd de valleibewoners in vroeger tijden leefden. Ze hielden zich de lange winters bezig met iets wat uitein delijk uitgroeide tot een volwaar dig ambacht: houtsnijkunst. Het begon in de zeventiende eeuw met het maken van houten speel goed, maar al snel kwamen daar re ligieuze voorwerpen en kunstuitin gen bij. In kerken, kantoren en mu sea is veel prachtigs te zien. En winkels met houtsnijkunst en werkplaatsen zijn er legio. Op veel plekken in Val Gardena De Dolomieten zijn de restanten van wat ooit een zeebodem en ko raalriffen waren, foto Hans Wiliems en paragliden. Romantici kunnen ook een ritje maken met de paar- denslee. I5ÖJ 15 Val Gardena ligt op 1.100 kilome ter van Utrecht. Vliegen kan op Innsbruck of Boizano. Ortisei, Santa Cristina en Selva tellen zo'n 10.000 bewoners, maar het hele jaar door komt er een veelvoud aan toeristen. De bekendste afdaling is die van de Sassolungo, waar geregeld in ternationale skiwedstrijden wor den gehouden. www.valgardena.it OOSTENRIJK VAL GARDENIA In Val Gardena worden drie ta len gesproken. Italiaans en Duits natuurlijk, want we zijn hier per slot van rekening in Zuid-Tirol. Maar er wordt ook Ladinisch gesproken, een Re- to-Romaanse taal die kon overle ven dankzij het isolement waarin de bewoners van deze bergstreek eeuwenlang leefden. Het Ladi nisch kende in elke vallei een ei gen variant. Zo heet Val Gardena in het Italiaans Gardenese, in het Ladinisch Gherdëina en in het Duits Grödnerisch. Voor de sneeuwliefhebbers die in de wintermaanden in groten geta le de vallei en de berghellingen be volken, is die lokale taal slechts een curiositeit. Toerisme is hier zo belangrijk dat taalbarrières nauwe lijks bestaan. Toerisme is hier in komstenbron nummer één. Val Gardena is onderdeel van het skigebied Dolomiti Superski, waar je gemakkelijk een trektocht van een week kunt maken zonder de zelfde pistes te hoeven nemen. De 1.200 kilometer perfect in conditie gehouden sneeuw (met 475 liften) is allemaal te beskiën met één ski pas. Die is niet goedkoop, maar dan heb je ook wat. Minder ambiti euze wintersporters kunnen een kaart nemen voor een deelgebied. In het hoogseizoen kan het druk zijn bij de liften, maar wie slim is, hoeft daar weinig last van te heb- ben. Zoals op alle pistes, waar ook ter wereld, ontloop je de drukte door vroeg of juist laat te starten, de flessenhalzen te mijden in de piekuren en je pauzes te laten af wijken van wat gangbaar is. Het ski-hoogtepunt is zonder eni ge twijfel de Sella Ronda, een rou te van 40 kilometer (waarvan 26 kilometer piste) rond het indruk wekkende Sella-massief. Een ge middelde skiër heeft 5 tot 6 uur no dig om de tocht af te leggen, of je nu oranje of groen gaat. Een kwart van die tijd zit je dan in liften, ITALIË Boek nu voor de periode van 16 december 2011 tot 6 januari 2012. Bijvoorbeeld: Kerstweekend 23 december 4 persoonsbungalow vanaf 299.-* Kijkt u ook zo uit naar de komende feestdagen? Na een druk jaar is er niets fijner dan lekker ontspannen met uw partner, familie of vrienden. Bij Landai GreenParks viert u de kerstvakantie midden in de natuur. En dat betekent écht tot -Mhk5€IKC rust komen. Beleef het samen. Interesse? Reserveer direct op www.landal.nl/kerstaanbod of bel 0900-8842, eo.20p.min.). De beschikbaarheid van deze aanbieding is beperkt. K|k voor de volledige actievoorwaarden (incl deelnemende parken en type accommodaties) op landal.nl/kerstaanbod. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89