m Aan de andere kant van de taalgrens i7reizen België heeft al eeuwen een taal- grens. Steden als Luik, Namen, Bergen en Doornik heten daarom ook Liège, Namurs, Mons en Tournai. Theo Zandstra ging naar de Waalse kant van de taalgrens. 8 reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 10 december 2011 De wereldrecord 'kabi net formeren' deert de Belgen niet. Schouder ophalend reageren ze op de kwestie. Er wordt op straat de spot gedreven met de eigen natie: „Is België toch ergens de beste in, hein?" Aan de - andere kant van de taalgrens zijn de reacties eender. Ook in Wallo nië gaat het leven gewoon door. En trouwens: het is toch allemaal de schuld van de Vlamingen. Of van Brussel. Of van de Walen, soms. Wat doe je ertegen? Een pintje, het medicijn tegen alles. Da's eender in heel België. We maken een tripje langs enkele Waalse steden. Lekker dichtbij, lek ker Frans praten. Qa va? Comme ci, comma fa. Onze eerste stop is Luik (Liège). De meeste bezoekers ko men voor La Batte, de vermaarde zondagsmarkt op de kade langs de Maas. De markt staat bekend als de grootste van Europa en aan één zondag heb je dan ook niet ge noeg. Wij gaan andere dingen doen. Eerst lunchen. Daarvoor gaan we naar Café Lequet aan de Quai sur Meuse, waar je ondergedompeld wordt in authentieke Luikse leven digheid. De sfeerrijke bruine stami nee is rond lunchtijd een heerlijk kippenhok. Luikenaren eten en drinken geanimeerde aan eenvou dige tafels. Wij komen natuurlijk voor de befaamde boulets Liégeois met friet, Luikse gehaktballen met patat. Vanaf Maastricht gaat elk uur een trein naar Luik en alleen al het im- posante Luikse station Guillemins is die reis waard. Leuk om je be zoek mee te beginnen, is een be klimming van de Montagne de Bueren (374 treden) of een ont spannen wandeltochtje door de historische stad. Ontdek de typi sche potales (bidnissen) in de smal le steegjes. Valt het weer tegen, dan kun je naar het nieuwe Grand Curtius museum. Maar bij mooi weer moet je zeker een boottocht je op de Maas maken. We laten Luik achter ons en gaan op weg naar Namen (Namur). De Waalse hoofdstad met de opvallen de, Nederlandse citadel. Deze erfe nis uit de Nederlandse tijd werd gebouwd op initiatief van de ves tingbouwkundige Menno van Coe- hoom (3641-1704), die ook teken de voor onder meer de fortificaties van Coevorden en Zwolle. In Namen gaan we een hapje eten tussen de nouveau chic in Cuisiné- moi. Het restaurantje, formaat pij penla, staat hoog aangeschreven, maar is naar ons idee met één Mi- chelinster ruim bedeeld. Bedui dend meer plezier hebben we de volgende dag bij de lunch in het kitscherig roodroze, maar geweldig gezellige Le Temps des Cerises. We eten fijne forel en drinken de plaatselijke sinaasappellikeur Flo- range en Caracole, een mooi am- berbier. Caracole betekent slak in het Frans, de bijnaam voor een in woner van Namen, die zo lang zaam zou zijn als dat diertje. We wippen langs bij het gerenom meerde wijnhuis Grafé-Lecocq Fils, dat het zich kan permitteren zijn wijnen te laten rijpen in kel ders onder de imposante St. Al- bain kathedraal. Ook bezoeken we het vermaarde La Maison des Des serts, voor meesterlijke patisserie. We verwennen onszelf met een doosje Les Bietrumé de Namur, een soort karamel, genoemd naar een i8e-eeuwse vrijheidsstrijder. Vergeet tijdens een wandeling niet een kijkje te nemen bij La Fresque des Wallons, een enorme muur schildering met daarop verwijzin gen naar talloze beroemde Walen. We zien kruisvaarder Van Bouil lon in gezelschap van schrijver Si- menon en tenisster Henin. Ook hier hoeft slecht weer het bezoek niet te bederven. Bezoek het mu seum Felicien Rops, over leven en werk van deze controversiële, maar buitengewoon intrigerende schilder, karikaturist en cartoonist (1833-1898). Vrouwen komen er bij Luikse wafels. hem slecht af, verklappen we al vast. En is het mooi weer? Ook hier kun je een boottochtje ma ken, met de schattige Namourette op de Maas en Samber. We rijden door naar Bergen (Mons), waar we ternauwernood een plaatsje bemachtigen in het populaire La sème Saison, een top restaurant in het stadshart. Verkijk je niet op het trendy uiterlijk: aan de straatzijde zie je alleen de keu ken, de ingang zit in de steeg ver scholen. Wie toevallig in juni in Bergen is, mag de Doudou niet missen. Deze traditionele, katholie ke processie, die stamt uit 1348, is het jaarlijkse hoogtepunt voor elke Bergenaar. Het feest groeide in de loop der eeuwen uit tot een stads- carnaval van een aantal dagen. El ke drievuldigheidszondag is het raak, de zondag na Pinksteren. De laatste stop brengt ons in een van de meest 'Vlaamse' steden in Franstalig België: Doornik (Tour nai). De geschiedenis van deze oudste stad van Wallonië gaat te rug tot vóór onze jaartelling. Ooit was dit een belangrijke, vermogen de handelsstad. Dat is nog goed te zien aan de fraaie gevels, weelderi- ge.godshuizen en het kolossale bel fort van waaruit de omgeving in de gaten werd gehouden. Als je hier gaat lunchen, doe dat dan bijvoorbeeld in in het chic-hip pe Sur le chemin de Compostelle (Op het spoor van Compostela). De naam verwijst naar de pel grimsroute, die door Doornik voert. Het restaurant voert een sintjakobsschelp in zijn naam, het symbool van de pelgrims. Niet zo gek als je bedenkt dat het Spaanse Santiago is afgeleid van Sint Jacob. Je kijkt uit op het knusse pleintje van de Vieux Marché aux Poteries. Wie meer levendigheid zoekt, kan naar de Grand Place om de hoek, met mooie terrassen te kust en te keur. Maar ook aan de kades van de Schelde, die hier l'Escaut heet, treffen we veel terraspubliek. Gaat het regenen, bezoek dan het Musée des Beaux-Arts, met wer ken van onder meer Manet, Mo net en Van Gogh. u Brussel FRANKRIJK LUX. :o] Luik ligt op iets meer dan 200 ki lometer van Utrecht en is makke lijk per auto te bereiken via de A2 vanaf Utrecht, in België E25, de A27 uit de richting Breda, daarna via Antwerpen A1 en A13 of via de A58 vanaf Bergen op Zoom, via Antwerpen en daarna A13. Namen ligt op onge veer 70 kilometer van Luik, Ber gen op 135 kilometer en Door nik op 180 kilometer. In alle ste den is genoeg accommodatie. www.waalsesteden.nl www.waalsesteden.be aaemi Een blik op Namen en de Maas vanaf de muur van de Citadel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87