spectrum IO Bier en spaarzin Vrouwen in het Afrikaanse Malawi bevallen nog steeds onder moeilijke omstandigheden. Hoogzwanger drie uur achter op een fiets, om het dichtstbijzijnde ziekenhuis te bereiken. Maar klagen doen ze niet. „Deze vrouwen maken westerse moeders te schande." Zrierdag 10 december 2011 STANDPLAATS Het boek 'Belgisch labyrint' was een aardige poging van Geert van Istendael om het land uit te leg gen aan buitenstaanders. Maar meer dan twintig jaar na het verschijnen, be grijpen Nederlanders hun buurland nog al tijd niet. Wie wel trouwens? Juist omdat het land zo ondoorgrondelijk is, verdrongen buitenlandse cameraploegen zich maandag rond de protestbaard van ra diopresentator Koen Fillet Een baard van 325 dagen oud die in plukken op de studio- vloer valt, zijn veel sprekender dan een stand-up over de laatste stuiptrekkingen van een onderhandelingsmarathon van bijna 540 dagen. Dat was ook wat een Tsjechische came raploeg in de radiostudio vertelde, ter wijl kapper Figaro zijn scheermes liet zingen over de bolle wangen van Fil let. De Tsjechen hingen al een tijd in Brussel rond om de moeizame geboor te van de Belgische regering te ver slaan. Ik kreeg compassie met mijn col lega's: hoe maak je de Tsjechische huis kamer duidelijk dat hier broze compro missen aan elkaar geregen werden over de splitsing van B-H-V (arrondis sement Brussel-Halle-Vilvoorde), over bevoegdheden die naar het regionale niveau overgaan en over een begro ting die zowel voor de socialistische achterban van Elio Di Rupo als voor de Europese bemoei als te pruimen is? Nee, die protestbaard was 'gefunde- nes Fressen', als de witte rook bij een pausverkiezing. Maar eigenlijk was er maan dag alleen nog maar een re geerakkoord, de verdeling van de ministerposten moest nog gebeuren. Pas woensdag legde de regering de eed af ten overstaan van koning Albert II. Denk niet dat de Belgen in een langgerekte polonaise door de straten kronkelden. Zo uitbundig zijn ze niet Aan de tapkast weer klonk wel wat gezapig of giftig commentaar over het steenkoolnederlands van Di Rupo, die een en ander wil 'terugdrinken'. Toch zweefde de laatste dagen ook een zweempje euforie door de lucht Ik voelde het 's och tends bij de bakker, al heeft de geur van vers gebakken croissants sowieso een gunstig ef fect op mijn welbevinden. De week ervoor hadden we als gekken Belgische staatsbons, zoals ze hier staatsobligaties noemen, ge kocht. Ze staken een middelvinger op naar de ratingsbureaus die twijfel zaaien over on ze kredietwaardigheid. Of heeft deze op stoot van patriottisch beleggingsgedrag al les te maken met de schamele rente op spaarboekjes? Eigenlijk is dat het echte Belgische myste rie: ze eten en drinken Bourgondisch, maar tegelijk heeft geen andere Europeaan meer spaarcenten. Zelfs de zogezegd zuinige Ne derlander niet. Keuken en spaarzin is zowat het enige wat hen nog bindt, voor de rest le ven Walen en Vlamingen met de rug naar elkaar. Ze kijken naar andere tv-zenders, luisteren naar andere muziek en lezen ande re bladen en boeken. Maar hun keuken en bierrijkdom blijven ze koesteren, over de taalgrens heen. Voor het behoud ervan sprong ik al eens op de bres. Ik mag er niet aan denken dat Orval een importtrappist wordt! Verder zijn de Belgen een redelijk pragmatisch volk. Neem de onverschrokken cameraman Daniel Demoustier, die voor het Britse ITV in conflictgebieden werkt Ook hij heeft zijn baard laten groeien uit protest tegen het uitblijven van een rege ring. Maar Demoustier heeft hem niet afge schoren. Mét baard gaan in de islamitische wereld meer deuren open, zegt hij. De fourwheeldrive met aanhanger draait twee keer per maand het stoffige plein bij de dorpsschool op. „At tentie, attentie, de mo biele kliniek is gearri veerd", schalt door de luidspreker. Een groepje Malawiaanse moeders wacht geduldig onder een boom. Ze kwamen lo pen vanuit de dorpen rond de stad Kastin- gu. Ze praten met elkaar of wippen gerouti neerd een borst uit de blouse om hun kind te voeden. Ook Chilsy Banda (28) uit Sin- demba is klaar voor een bezoek aan de kli niek van de Family Planning Association Malawi (FPAM). Ze draagt een versleten groene blouse, aan de achterkant bijeenge houden met een paar veiligheidsspelden. Banda moet, net als de meerderheid van haar landgenoten, zien rond te komen van minder dan een dollar per dag. „Mijn man zit zonder werk en ik ben huisvrouw. Ik kan mijn gezin nooit iets anders voorzet ten dan water en maïsbrij." Banda heeft vier kinderen. De oudste is 10 jaar, de jongste 1. Dat zijn meer dan ge noeg monden om te voeden. Maar in haar dorp, waar de leefomstandigheden zich la ten omschrijven als uiterst primitief, is geen apotheek of arts bij wie ze even langs kan voor anticonceptie. Hier bewijst de mobiele kliniek zijn dienst. Vrouwen kun nen zich er gratis laten testen op geslachts ziekten en er is anticonceptie verkrijgbaar. „De meeste vrouwen kiezen voor injecties, die een werkingsduur van drie maanden hebben. En met reden", vertelt medewer ker Emmanuel Zalina van FPAM. „In Mala wi maakt de man nog altijd de dienst uit, zeker op het platteland. Hij kan zijn vrouw opdragen tien kinderen te baren, zij heeft maar te gehoorzamen. Een groot gezin de monstreert immers zijn vruchtbaarheid." De vrouwen hebben er in toenemende ma te genoeg van en komen daarom naar een kliniek van de Family Planning Associa- door Frouke Tamsma tion voor een prik, vaak buiten medewe ten van de echtgenoot om. „Die mannen vragen zich maar af waarom hun vrouw niet zwanger wordt", lacht Zalina. „Zij zegt alleen maar: 'het is de wil van God'." FPAM, dat mede wordt gefinancierd door de Nederlandse stichting Rutgers WPF, helpt deze vrouwen graag een handje. Elke nieuwe zwangerschap betekent in Malawi immers een gevecht op leven en dood. Er zijn de afgelopen jaren weliswaar goede re sultaten geboekt met het terugdringen van de moeder- en babysterfte, maar nog altijd sterft één op de zeven vrouwen tijdens een van haar bevallingen: dat zijn duizen den moeders per jaar. ~ih j*nkham YtsfAvm't sS* iïfem Ym\m. "S'SYA KWaw wrtm mrvOKSE m**.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80