binnenland 17 Een goed debat, hoe voer je dat? A\ Mi CHECK ZELF DE PRIJZEN VAN HOORTOESTELLEN op www.specsavers.nl/horen Tien vuistregels voor een goed debat zaterdag 10 december 2011 mmmmmmmmmmmmmmmmsmmsmmmmm bron: Nederlands Debat Instituut IBij een zuiver debat is altijd sprake van drie partijen: een die vóór de stelling of oplossing is, een die tégen is en een onafhankelij ke die beslist over de uitkomst. 2'We agree to disagree' be tekent: We zijn het erover eens dat we het on eens zijn. Debat ers moeten met respect van ge dachten wisselen. 3 In een debat gaat het om de boodschap. Een debater richt zijn pijlen dus niet op de tegen stander, maar op diens argumen ten. 4 De basishou ding: een de bater moet zich tot het uiterste in spannen om de ar gumenten van de tegenpartij op juistheid en ge loofwaardigheid 5 Gelijke wa penen. De opponenten krij gen gelijke kan sen en bescherm de spreektijden. 6 Debaters heb ben het recht van hoor en wederhoor. Ze krijgen tijdens het debat altijd de mogelijkheid hun eigen argu menten toe te lichten. 7 Wie stelt, moet bewij zen. De stelling móet met argu menten onder bouwd worden. 8 Zoek het hart van het debat. Debaters moeten de kern van het debat zoe ken en niet ontwij ken. 9 Wat niet ge hoord is, is niet gezegd. Als het publiek een argument niet hoort, heeft de debater het punt dus niet duidelijk genoeg naar vo ren gebracht. 4 A Respec- I w teerde uitkomst. Deba ters en toehoor ders leggen zich bij die uitkomst neer, ongeacht of ze gelijk hebben gekregen of niet. Een goed debat is essentieel voor de democratie, vindt het Nederlands Debat Insti tuut. Het wil het niveau via het NK voor scholieren naar een hoger plan tillen. Van daag is de finalewedstrijd. door Joep Trommelen illustratie Lumine.nl zie onze website:binnenland Boris van der Ham duikt in de historie van het Kamerdebat ark Rutte is de favo riet van Roderik van Grieken als het gaat om wie de kijkers van EenVandaag maandag 18 decem ber tot politicus van het jaar be noemen. De premier scoort hoog in de ogen van de directeur van het Nederlands Debat Instituut (NDI): „Hij weet spelenderwijs ie dereen te vriend te houden. Met heel veel flair en een duidelijk ver haal. Rutte is zeer sterk in het de bat, en goed kunnen debatteren is het hoofdcriterium bij de keuze van de politicus van het jaar." Vandaag wordt voor de veertiende keer de finale van het NK debatte ren voor scholieren gehouden. In Leiden strijden 36 scholierenteams (havo en vwo) om de hoogste eer. Het debatinstituut werkt jaarlijks met 400 scholen, van vmbo tot gymnasium, aan allerlei projecten, van trainingen tot toernooien. Directeur Van Grieken is tevreden Specsavers Gratis Waarde voor geld Elite 2 voor 1* ADVANCE 100 200 300 400 500 600 700 800 Tarieven Voor 1 hoortoestel €501,50 €501,50 €550 €750 €950 1.850 €2.150 €2.350 Voor 2 hoortoestellen 1.003 1.003 1.100 1.500 1.900 1.850 €2.350 Na vergoeding basisverzekering (€501,50 per hoortoestel) Voor 1 hoortoestel GRATIS GRATIS 48,50 €248,50 €448,5C €1.348.50 1.648,50 €1.848,50| ^óor 2 hoortoesteHen/ GRATIS GRATIS €97 €497 €897 €847 1.147 €1.347 1 *ln de 2 voor 1 actie geeft Specsavers 50% korting op de prijs van beide hoortoestellen Wist u dat u bij Specsavers altijd 2 Elite hoortoestellen voor de prijs van 1 krijgt! En afhankelijk van uw wensen en uw zorgvergoeding, kunt u al een hoortoestel krijgen voor €0. Uw gehoor wordt altijd gemeten door een gediplomeerde en StAr-geregistreerde audicien. Bezoek de website van Specsavers om alle functionaliteiten van de hoortoestellen te bekijken. Daar kunt u ook op uw gemak de prijzen vergelijken. Ga naar www.specsavers.nl/horen. over de aandacht die debatteren te genwoordig in het onderwijs krijgt. „Leerlingen vinden het erg leuk en werken tegelijk aan vaar digheden waarmee ze kritische burgers worden. En aan dat soort mensen is behoefte, het is mijns in ziens zelfs essentieel voor onze de- De kwaliteit van het debat in Nederland gaat vooruit. En dat was hard nodig, vindt Van Grieken. „Iedereen die nu boven de 30 is, kon in Neder land afstuderen aan mbo, hbo of universiteit zonder enig begrip van retorica; er was geen aandacht voor debat in hun opleidingen." Dat is zorgelijk, stelt de directeur van het NDI: „Want een goed de bat moet aan randvoorwaarden voldoen. Zo vinden Nederlanders het raar om via een voorzitter te debatteren. Dat merk je ook in de Tweede Kamer, ook al doet de voorzitter daar haar uiterste best. Verkiezingsdebatten worden ook vaak slecht georganiseerd. Lijsttrek kers worden aan een tafel gezet en mogen allemaal wat roepen over 'de economie'. En dan komen ze natuurlijk allemaal met een ander verhaal, zodat de kijker er geen touw meer aan vast kan knopen. Een goed debat moet een helder thema hebben en iedere deelne mer moet dezelfde kansen krij gen." Ook typisch Nederlands is volgens Van Grieken dat de debatleider zich inhoudelijk bemoeit met het debat. „Dat is dodelijk, dat zul je in Engeland of de Verenigde Sta ten nooit zien. Nederland kent geen debatcultuur zoals in die lan den wel bestaat." Van Grieken betreurt het sterk dat de meeste politici weinig kaas gege ten hebben van debatteren. „Een paar steken er met'kop en schou ders bovenuit. Dat is schadelijk voor het politieke proces en dus voor de democratie. Dan wint de vorm het van de inhoud." Job Cohen wint volgens Van Grie ken in een debat nooit van Geert Wilders omdat 'die retorisch een aantal maten groter is'. In 1991 won Ard van der Steur, lid van de Tweede Kamer voor de WD, het NK debatteren, een van de voorlopers van het scholieren kampioenschap. Sindsdien zet hij zich op velerlei fronten in om het debatteren op een hoger niveau te brengen, via organisaties als de stichting Holland Debate en de Stichting Nederlands-Vlaamse Pleitcompetitie. „Het niveau is over het algemeen hoog, het gaat vooral om de feiten, mensen zijn goed geïnformeerd", zegt hij over het politieke debat anno 2011. „Ik ben erg tevreden over het niveau op de debattoernooien. Wij heb ben hard gevochten om aandacht in het onderwijs te krijgen, en dat is gelukt. Maar het politieke debat in de Tweede Kamer geeft niet al tijd het juiste voorbeeld. Daar zie je toch soms aanvallen op de per soon, drogredenen en beledigende taal; daar win je een debatwed strijd nooit mee." Doelt hij op het 'doe effe normaal man' incident tussen zijn partijgenoot premier Mark Rutte en Geert Wilders? „Dat debat duurde uren, er is veel méér gezegd. Maar mensen zien op tv alleen dat stukje." Oefenen in debatteren viert met name binnen de WD hoogtij, denkt hij. „Binnen het liberalisme bestaan veel meningen. Het is goed om die te delen en te kijken of je eigen gedachten kloppen." Wat is het doel van een debat? „Uiteindelijk het vinden van de waarheid", zegt Van der Steur. Dat is alleen mogelijk als de debaters qua opleiding en kennis aan elkaar gewaagd zijn. „Anders wordt het een kwestie van gelijk hebben in plaats van gelijk krijgen." Een goed debater moet vol gens Van der Scheur beschik ken over 'excellente verbale vaardigheden, enorme kennis en ook heel goed kunnen luisteren'. „En je moet goed kunnen analyse ren en daar je tegenargumenten op los kunnen laten." Van der Scheur heeft het debat in twintig jaar sterk zien veranderen. „Het persoonlijke element is be langrijker geworden. Zowel in de echte politiek als tijdens toer nooien. Vroeger ging het puur om de argumenten. Maar nu we mede door de sociale media bijna alles van elkaar weten, is de afstand tus sen burger en politicus flink klei ner geworden. Dat maakt dat bur gers veel eerder met een politicus in debat gaan. Mijns inziens is dat een goede ontwikkeling. Ik zie het als een mooie uitdaging. Ik ben im mers niet in de politiek gegaan om het mezelf makkelijk te maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7