van vluchtige spectrum 8 Opiniepeilingen hebben geen zin omdat mensen maar wat zeggen. Morgen kunnen ze weer een andere mening hebben. Maar politici denken daar anders over, die zijn altijd in de ban van de dagkoers. De Hond versus de Politieke Barometer Zaterdag 10 december 2011 door Frits Bloemendaal illustratie Job van der Molen Een lawine M oe wordt hij er soms van. „Er kan niets gebeuren of er wordt een pei ling over gehou den", zegt hoogle raar politicologie Joop van Holsteyn van de Universiteit Lei den. „Ik zou het niet missen als het er een paar minder waren." jelke Bethlehem, hoogleraar statistische in formatieverwerking van de Universiteit van Amsterdam deelt die gevoelens. „Ik er ger me aan het gedoe met één zetel meer of minder, waar politici vervolgens uitleg over geven", zegt hij. „Die ene zetel veran dering in de wekelijkse peiling van De Hond zegt helemaal niets." Van Holsteyn en Bethlehem zijn beiden deskundigen op het gebied van (politieke) opiniepeilingen. Ze zijn het er roerend over eens: het gros van de politieke opinie peilingen kun je niet serieus nemen. Ook bij de wekelijkse peiling van Maurice de Hond en de tweewekelijkse Politieke Baro meter van Synovate zetten ze grote vraag tekens. „Heel veel mensen hebben helemaal geen mening, maar geven toch antwoord", zegt Bethlehem. „Wat ze echt vinden, kom je vaak niet te weten", zegt Van Holsteyn. „Het zijn heel vluchtige meninkjes." Dat is nog niet eens het grootste bezwaar. Gehol pen door de techniek worden peilingen steeds vaker via het internet gehouden. Dat is lekker goedkoop, want je hoeft niet meer te bellen of langs de deur te gaan. „Niet dat de uitkomst relevant is," zegt Van Holsteyn, „maar die maakt wel in druk op de leek. Met die cijfers lijkt het net wetenschap." Ondanks al die relativeringen laten politie ke partijen zich veel meer door peilingen beïnvloeden dan ze willen toegeven. De 'dagkoersen' kunnen politieke carrières ma ken en breken. Slechte tussenstanden kost ten CDA-leiders Enneüs Heerma en Jaap de Hoop SchefFer mede de kop, en Mark Rutte bijna. Peilingen maken ook gek. Rita Verdonk werd machtsdronken door het grote aantal, rond dertig, zetels dat de pei lingen haar in 2008 beloofden. Ze gedroeg zich al als aanstaande premier. Haar partij TON werd bij de verkiezingen van 2010 echter weggevaagd. PvdA-leider Wouter Bos was begin 2006 in gedachten al het Torentje aan het inrich ten, toen de PvdA in de peilingen verre weg de grootste werd (zestig zetels). Maar verder dan vicepremier kwam hij niet. Voor een partij die het virtueel slecht doet, kunnen peilingen een foltering zijn. Op dit moment zijn de PvdA en vooral het CDA de klos. Bij die laatste partij proberen ze de moed erin te houden, ook al breken de christendemocraten alle laagterecords. En ook de WD heeft ooit de gesel van de pei lingen gevoeld. Nog maar een paar jaar ge leden stonden de liberalen op een diepte punt van 12 (virtuele) zetels, nu zijn ze met 31 (echte) zetels de grootste partij en is er een WD-premier. 'Peilingen zijn palingen', mag Mark Rutte graag zeggen, doelend op de ongrijpbaar heid ervan. Maar, zei hij onlangs ook: 'om dat er niets anders is, moet je je er soms op baseren.' Het tekent de haat-liefdeverhou ding van politici met de cijfers die over hen worden uitgestort. Sommigen hebben een wekker in hun hoofd die 's zondags om 12.00 uur gaat rinkelen, omdat dan de peiling van Maurice de Hond naar buiten komt En tweewekelijks op donderdag, als Synovate aan de beurt is. Peilingen creëren een eigen werkelijkheid. Toch zou geen partij ze willen missen. Om dat ze toch, een beetje, een thermometer van de samenleving zijn. En omdat je je bij goede peilingen lekkerder voelt. Maar wat zelden wordt vermeld, is dat de huidige internetpeilingen één grote zwak te hebben. Een goede peiling, leggen Bethlehem en Van Holsteyn uit, vergt dat je een willekeurige, aselecte steekproef trekt uit de bevolking. Bethlehem: „Bij De verschillen in pei lingen tussen de Poli tieke Barometer van Synovate en de pei ling van Maurice de Hond zijn groot Syno vate geeft hogere zetelaantallen voor de PvdA, De Hond schat vooral de SP ho ger in. Ook de WD en het CDA komen bij Synovate hoger uit „De verschillen zijn inderdaad groot", zegt onderzoeksdirec teur Marianne Bank van Synovate. „Wij vinden dat ook won derlijk en proberen er meer zicht op te krij gen." Maurice de Hond weet wel hoe het komt. „Ik gebruik allerlei correcties, zo als voor het stemge drag bij de vorige ver kiezingen en voor het opleidingsniveau." Dat laatste is een be langrijke factor om de aanhang van de SP en PW in te schat ten, aldus De Hond. „Meer dan de helft van de laagopgelei den stemt op PW of SP. Van de hoogopge leiden minder dan 15 procent." In de inter- netpanels is deze groep ondervertegen woordigd. Volgens De Hond verklaart dat deels waarom de PW-aanhang bij de laatste verkiezingen werd onderschat Daarom geeft hij laag opgeleiden sindsdien extra gewicht Een tweede probleem is dat mensen vaak ver geten wat ze hebben gestemd. Als ze in 2010 PvdA hebben ge stemd, maar nu een voorkeur hebben voor de SP, denken ze dat ze toen ook SP hebben gestemd. „Liefst 18 procent geeft een verkeerde partij op", zegt De Hond. „Als ik daar geen rekening mee houd, mis ik een deel van de zetelverschui ving." Zijn correcties verklaren de .verschil len met de Politieke Barometer. Synovate heeft na de jongste verkiezingen de correctiemetho den niet veranderd. Mariamie Bank: „Daar voor is de groep PW- en SP-kiezers te wis pelturig. Vooral PW- kiezers laten zich moeilijk vangen." Peilingenexpert Jelke Bethlehem conclu deert naar aanleiding van de verschillen dat 'minstens één' van de peilers ernaast zit „Al lebei kan ook nog", zegt De Hond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 78