zeeland 127 en werkgrond voor Borssele 2 pööten te breken Opsteker voor bedrijven Agent bij wapengebruik standaard een verdachte y ROC Zeeland begint weer met vooropleiding voor de politie X\ 1 svrz Zeeuwse kaas haalt goud in Engeland Altijd dichtbij. Altijd vertrouwd. zaterdag 10 december 2011 tweede is bereid tijdelijk 19 ha af te staan. Eventueel kan ook een strook ten westen van het tol- plein van de Westerscheldetun- nel worden gebruikt Dat levert in totaal 64 ha op. Plaats genoeg voor en parkeerter rein (voor op het hoogtepunt van de bouw meer dan 3000 werkne mers), montagehallen waarin werk wordt verricht dat weinig la waai oplevert, kantoorunits, op slag van bouwmateriaal en een be zoekerscentrum. De beschikbaarheid van voldoen de koelmogelijkheden bepaalt in hoge mate de bruikbaarheid van een locatie voor een kerncentrale. Het is de bedoeling dat koelwater wordt ingelaten vanuit de Van Cit- tershaven en in de Westerschelde wordt geloosd. Mocht dat niet toe reikend zijn - de Westerschelde Werkterreinen bouw tweede kenneent v W mag niet te veel worden opge warmd - dan zal aan koeltorens moeten worden gedacht. Die zijn er in twee uitvoeringen: tamelij ke lage, zogenoemde hybride koel torens met een groot ruimtebe slag en veel hogere met natuurlij ke trek. In De Stenge in Heinkenszand is dinsdag 20 december van 19 tot 21 uur een inloopavond ovber de planologische procedure voor de tweede kerncentrale. 's-Heerenhoek Van Cittershaven locatie tweede kerncentrale fltolplein kerncentrale werkterrein bouw tweede kerncentrale Delta is ervan overtuigd dat de Nederlandse in dustrie een grote bijdra ge kan leveren aan de bouw van een tweede kerncentrale. Vooral het staal- en betonwerk kan voor regionale bedrijven een opsteker zijn: 80 procent van een kerncen trale bestaat uit betonconstruc ties. Van de bouwkosten (5 miljard eu ro) bestaat ongeveer 30 procent uit bouwmateriaal, constructie- en bouwwerkzaamheden. Een derde deel zijn kosten voor tech nologie die in Nederland niet voorhanden is (reactorbouw, brandstof en turbinetechnologie) en die zal moeten worden aanbe steed bij buitenlandse nucleaire toeleverenciers. Vóór het reactorongeluk in Tsjer- nobyl waren er ook vergevorder de plannen voor de bouw van een tweede kerncentrale. Toen is geschat dat de Nederlandse indus trie er voor 55 tot 75 procent aan zou kunnen bijdragen. Delta ver wacht nu ook dat 50 tot 70 pro cent van de werkzaamheden voor Borssele 2 prima kunnen worden uitgevoerd door Neder landse en/of regionale bedrijven. Op de behoefte aan gekwalifi ceerd bouwpersoneel kan het Zeeuwse onderwijs inspelen. wmmammmmmumm dienken an da ver'oaltje dat Ed Ste- ijns vertélt in 't Luusterboek van de Dialectenverênigieng. Ed is ook in den 'of bezig en dan komt daor 'n oud baosje langst, 't Is schóón weertje en Ed is bezig 'n pruumenböómpje te planten. Die eit net 'n ruume put gemaokt en 't oude mannetje staot me studie nao de planter te kieken, 't Boompje te midden in de put ge zet en dan de grond erbie. Ed stampt de grond nog een flienk an. Dan zegt het ouwe baosje: "Die zal wel groeien." Ed knikt en kiekt 'm 's an. Dan zegt die: "Jao baos Dobbelaor en dan me d'r mao laoter vee pruumen van meu- gen 'aolen." 't Mannetje zegt niks en stekkert vèder, de staote in, nao 't bejaorden'uus. Kiek, dienk ik, da bin noe van de wénsen die je eigenlijk zömaor gedachtelóós, zegt. Mao zoiets zeg je noch nie tegen zó'n ouwe man? Toch? 'k Pakken m'n kapper en krauw mee 'n èrpelmesje de natte grond d'r af. De vuulte smiet ik in de groene bak. Kiek, d'n 'of ligt d'r schóóne bie. De winter kan kom men. En 'openlijk bloeien de blom metjes volgend jaor wee schóóne. En bluuft de vuulte wat achterwe ge. Dat binnen toch ook wénsen? Moej 's even luustere, een luisterhoek in het Zeeuws Dialect. Met 21 verhalen uit Zeeland en Goeree-Overflakkee. In totaal 140 minuten luustergenot. Ver krijgbaar ir. de boekhandel voor 12,50 euro. Zie ook www.Zeeuwsdialect.nl door Marcel Modde MIDDELBURG - Politieagenten die met hun pistool een verdachte neerschieten, worden straks stan daard als verdachte aangemerkt. De nieuwe richtlijn van het Open baar Ministerie (OM) gaat eind maart volgend jaar in. Het label dat agenten dan opge drukt kunnen krijgen, zorgt voor onrust op de werkvloer. „Het klinkt ook hartstikke vervelend", erkent de Zeeuwse korpschef Let- ty Demmers. Maar volgens haar hebben dienders juist voordeel van de wijziging. „Als verdachte ben je gerechtigd iets wel of juist niet te zeggen en krijg je een raads man. Wanneer ze nu hun wapen moeten gebruiken, worden ze door de Rijksrecherche gehoord als getuige. Dan ben je eigenlijk veel kwetsbaarder." Ook de politie bonden NPB en ACP stellen vast dat agenten na een schietincident als verdachte meer rechtszeker heid genieten. Volgens wapeninstructeur Willem van den Boogaart gebruikt de Zeeuwse politie het pistool niet vaak bij een aanhouding danwe. uit noodweer. De keren dat het ge beurt, zegt hij, is er vaak geen an dere keus. „Het gaat om collega's die gewoon hun werk doen. Wan neer je straks als verdachte wordt bestempeld, ligt dat best gevoelig. En wat heb je er aan om in zo'n in tern onderzoek te zwijgen?" MIDDELBURG - Het ROC Zeeland be gint volgend studiejaar weer met een vooropleiding voor de politie. Studenten kunnen een tweejarige opleiding 'handhaving, toezicht en veiligheid plus' volgen op mbo-3 niveau. Tijdens deze opleiding kunnen en kele modules gevolgd worden die speciaal gericht zijn op de politie. Als ze hun diploma behaald heb ben, kunnen studenten meteen doorstromen naar de selectieproce dure voor de politie, en daarna de mbo-politieopleidin'g op niveau 4. Studenten die de opleiding bij het ROC goed doorlopen, kunnen een jaar studieduurverkorting krijgen bij de politieopleiding. Het ROC Zeeland bood eerder een vooropleiding voor de politie aan, maar die werd destijds stopgezet. zorgt in zeeland Zorg van SVRZ groot in kleinschaligheid OOSTKAPELLE - E.M. Treur en Zn. BV uit Gouda heeft samen met de biologisch-dynamische boerderij Loverendale-Ter Linde in Oostka- pelle een gouden medaille gehaald met de Cato Pikant, een biolo gisch-dynamische kaas. Dat ge beurde op de World Cheese Award 2011 in Engeland. Cato is een biologisch-dynamische kaas gemaakt van ongepasteuriseerde koemelk. Op authentieke wijze én volgens de principes van biolo- gisch-dynamisch boeren wordt Ca to gemaakt door Loverendale-Ter Linde in Zeeland. Met een geslo ten kringloop van processen is de boerderij zelfregulerend. Reactivering en re Tijdelijtie opname Afasiecentrum Dagbehandeling Dagverzorging Groepswoningen Logeerhuis 'l I Verpleeghuis I Observatieojaname Ontmoetingscentrum""" ZorgThuis Welzijn Verzorgingshuis Zorg rondom het levenseinde Zorg voor Korsakovpatiënten zorglijn@svrz.nl 0900-7879777 (lokaal tarief) www.svrz.nl Wij bieden tijd voor zorg. Houd jij ook van keuzerijkdom? Kijk op www.werkenbijsvrz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59