Initiatief om grens eindelijk te slechten Vissers verliezen steeds Leerlingen flessen de boel 221 zeeland Raad wi duidelijkheid over positie omroep Foto ACTIE Alle creativiteit uit de kast almanak Op korte termijn wordt een kwart van de Vlakte van de Raan in de monding van de Westerschelde gesloten voor bodemberoerende visserij. In 2016 volgt een totaalverbod. Vlakte van de Raan zaterdag 10 december 2011 door Harmen van der Werf terneuzen - Nog altijd is de grens tussen België en Nederland een bijna niet te slechten barrière. Daarin komt verandering, als het aan de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen, de provincies Zeeland en Oost-Vlaanderen, sociale werk voorziening Dethon en de Vlaam se Kamer van Koophandel ligt. Ze werken op initiatief van het Grens overschrijdend Openbaar Lichaam (GOL) Gent-Terneuzen aan de op richting van één aanspreekpunt voor grensarbeid. Grensarbeiders lopen nog altijd te gen allerlei obstakels op waardoor de arbeidsmarkt in Zeeuws-Vlaan- deren en Vlaanderen slechter func tioneert dan nodig is. In de 1\vee- de Kamer is deze week nog geop perd een speciale regeling in het le ven te roepen, waardoor een soort regelvrije zone in het grensgebied zou ontstaan. Minister Donner van Binnenlandse Zaken wees dit resoluut van de hand. Bestaande wetgeving kan volgens hem niet zomaar opzij worden gezet. Het be lastingverdrag tussen België en Ne derland is bovendien nog niet zo lang geleden aangepast. Nieuwe be sprekingen zullen weer veel tijd vergen. Co van Schaik, wethouder in Ter- neuzen, steunt Donner. De grens regio moet zelf alle creativiteit aan boren om problemen rond grensar beid in kaart te brengen en zo mo gelijk op te lossen. Een onderzoek is momenteel gaande. De resulta ten moeten maart 2012 bekend zijn, want dan wordt er een bijeen komst gehouden om tot prakti sche oplossingen te komen. Eén van de oplossingen is het bestaan de Zeeuws-Vlaamse werkservice- punt in te schakelen als aanspreek punt voor mensen die over de grens (willen) werken. Het werk- servicepunt regelt onder meer de herplaatsing van Zeeuws-Vlaamse werkzoekenden. Alle informatie over bijvoorbeeld werken, wonen en belastingen komt er beschik baar, in samenwerking met het Bu reau Belgische Zaken. Dit initiatief sluit naadloos aan op een actie van CDA Zeeland, Sluis, Terneuzen en Hulst. De CDA-frac- ties komen deze maand met een motie waarin zij stellen 'dat onder nemers, onderwijs en overheid' moeten doorpakken om de grens- arbeidproblematiek snel op te los sen. door Eugène Verstraeten hulst - Omroep Hulst moet op korte termijn duidelijk maken hoe de televisiezender in de toekomst de financiële eindjes aan elkaar denkt te kunnen knopen. Dat willen de verschillende par tijen in de Hulster gemeenteraad, voordat ze de omroep een eenma lig extra bedrag van 12.500 euro toestoppen. De omroep krijgt nu jaarlijks 17.000 euro subsidie, maar kijkt aan tegen een tekort van 43.000 eu ro. Daarom is de gemeente ge vraagd om een jaarlijkse extra bij drage van 12.500 euro. B en W wil len niet verder gaan dan een een malige bijdrage en denken dat de omroep veel meer reclame-inkom- De gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen is alweer acht jaar geleden, maar nog steeds zijn er mensen die het niet kunnen verkrop pen dat hun woonplaats sindsdien onder Terneuzen, Hulst of Sluis valt. Er hoeft maar een kleinigheidje te ge beuren of de gevoeligheden worden weer gevoed. Zo was een fotograaf van deze krant er maar wat trots op VLAKTE VAN DE RAAN door Harmen van der Werf Sluipenderwijs verliezen vissers steeds meer visge- bieden. Terwijl natuur- plannen op het land, zo als de ontpoldering van de Hedwigepolder, veel verzet op roepen, is het oorverdovend stil rond de aanwijzing van natuurge bieden op zee. De Vlakte van de Raan in de monding van de Wes terschelde is zo'n gebied. Als de voortekenen niet bedriegen, wordt nog dit jaar een kwart van de Vlak te gesloten voor visserij waarbij de netten over de bodem slepen. In 2016 volgt een totaalverbod. Oud-gedeputeerde Jaap Hennekeij uit Breskens is als voorzitter van de grootste landelijke visserijorga nisatie VisNed rechtstreeks bij de besluitvorming over het natuurbe leid op zee betrokken. Hij signa leert dat Bleker kennelijk op twee gedachten hinkt. „Op het land is Bleker erg terughoudend met na- tuurontwikkeling. Dat trekt veel publiciteit. Maar wat hij op het land minder doet, lijkt hij wel te willen compenseren op zee. De aandacht voor natuur op zee gaat boven de aandacht voor visserij, maar we geven de moed niet op." VisNed is met de tweede lan delijke visserijorganisatie, de Vissersbond, niet auto matisch tegen natuurbescherming. „Wij houden net als natuur- en mi lieuorganisaties, politici en lobbyisten van de Noordzee en de Waddenzee", gaven Hennekeij en VisNed-directeur Pim Visser eer der in een verklaring aan. „Ook wij willen de zeeën graag behou den voor de toekomstige genera ties." Ze kiezen daarbij wel een ei gen invalshoek, namelijks voor 'ge- bruiksnatuur'. „Waarom moeten vissers opeens weg, waar ze al van oudsher actief zijn, zoals op de Vlakte van de Raan", vraagt Hen nekeij zich af De Vlakte van de Raan is in aan sten kan genereren. Nu haalt de omroep zo'n 10.000 euro reclame gelden binnen. „Maar ook al verdubbelen ze dat tot 20 mille, dan blijft er nog een flink gat in de begroting", betoog de Conny van Gremberghe (Alge meen Belang Groot Hulst) in de commissie Middelen. Volgens hem kan de omroep veel winst be halen door louter met vrijwilligers te werken. Nu wordt voor de pro ductiewerkzaamheden een be roepskracht ingehuurd. De commissie vreest dat de om roep het niet zal overleven als die op de huidige voet doorgaat. „We willen de omroep niet afschieten, maar spreken wel onze zorg uit", vertolkte Frans de Vries (Progres sief Hulst) de algemene gevoelens. Domburg °«tkape"e Westkapeile X Vlaktevan de Raan Vlissingen Noordzee Westerschelde Breskens Cadzand Knokke-Heist Zeebrugge sluiting op de Voordelta en Wester schelde aangewezen als Europees Natura 2000-gebied, ter bescher ming van de gewone en grijze zee hond en de vissoorten fint, zee- prik en rivierprik. Visser Jaap Al- bregtse uit Breskens weet dat de ri vierprik een bijzonder diertje is. „Fossielachtig, maar heel vaak van gen we die niet." Albregtse vindt het nog aparter dat de Vlakte van de Raan als foerageergebied voor zeehonden is brandgemerkt. „Op de Westerschelde zitten zeehon den, van Breskens tot de Belgische grens, maar niet op de Vlakte van de Raan." Dat is ook wel logisch, zandplaten liggen op de Vlakte permanent onder water. Het zal overigens nog niet zo'n vaart lopen met de Vlakte van de Raan. De overheid zet in op behoud van de huidige natuurwaarden, die de ko mende tijd nog beter in beeld wor den gebracht. Garnalenvisserij blijft er vrijwel zeker (beperkt) mo gelijk. Voor een ander gebied, de Noordzeekustzone langs de Noord-Hollandse kust, geldt een 'herstelopgave'. De visserij zal daar veel meer beperkt worden, wat op stevig verzet stuit bij noordelijke garnalenvissers. Het is dan ook nog de vraag of VisNed aanstaan de dinsdag in Den Haag de afspra ken over beide natuurgebieden zal ondertekenen, met Bleker en na tuur- en milieuorganisaties. Het zit VisNed-voorzitter Henne keij dwars dat vissers nauwelijks worden geholpen zich aan te pas sen. Elektrisch vissen kan bijvoor beeld uitkomst bieden. De zeebo dem wordt daarmee minder zwaar beroerd, de ongewenste bij vangst is kleiner en - zeker zo be langrijk - het brandstofverbruik is minstens één derde lager. Het aan tal ontheffingen voor elektrisch vissen is echter beperkt. Henneke ij vindt dat de overheid schatplich tig is tegenover de sector en meer ontheffingen moet verlenen. „Het kan niet zo zijn dat de éne visser met een ontheffing wel kan overle ven en de ander niet." Tip? redactie@pzc.nl dat hij een mooie luchtfoto van Ter neuzen had gemaakt. Hij liep met een enorme afdruk onder zijn arm door Axel om het prachtwerk aan een bekende te laten zien. Hij was nog geen honderd meter op pad of er werd door een passant al lelijk ge daan. „Als je de volgende keer met zo'n foto door Axel loopt, pak je 'm dan alsjeblieft in met kranten?" Celine (zittend), Chelsey en Damian bij De Oude Vaart. foto Peter Nicolai terneuzen - 'We flessen heel de boelL.voor een goed doel!'. Met de ze leus hebben gisteren drie leerlin gen van De Rede uit Terneuzen le ge flessen opgehaald die Terneu- zense basischoolleerlingen, onder meer van De Oude Vaart, verza melden. Met het verdiende statie geld steunen ze Serious Request, de actie van 3FM en het Rode Kruis om een stille ramp -dit jaar oorlogsmoeders- onder de aan dacht te brengen. Celine, Chelsey en Damian hebben de flessenactie zelf bedacht en gebruiken het idee als invulling voor hun Maatschap pelijke Stage. Deze stage, dertig uur vrijwilligerswerk, is sinds 1 augustus voor alle derdejaarsleer lingen verplicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54