Zeeland klaar voor Burgernet ju 261 zeeland Delta beschikt al over bouw- Scoop en bibliotheek willen publiek trekken TiTr Plan B: doorgaan met opwekken Dan bluuft 't 'n gladde boel, om je POLITIE Ruim 2000 burgers kijken uit Crevelingen krijgt bij Scharendijke twee nieuwe wrakken voor duikers r zaterdag 10 december 2011 door Marcel Modde MIDDELBURG - Het Zeeuwse Burger- net is klaar voor gebruik. Sinds de openstelling van het publieke op sporingssysteem vorige maand, hebben ruim tweeduizend men sen zich aangemeld als 'ogen en oren van de politie'. Volgens burge meester van Goes en projectleider René Verhulst is dat genoeg om het systeem ook in de praktijk te kunnen brengen. „Het wachten is nu op de eerste zaak van de politie die zich aandient voor dit doel." Om het bereik van Burgernet te versterken, begint de projectgroep volgende week een campagne. De directies van gemeenten, provin cie, waterschap, Rijkswaterstaat en Veiligheidsregio worden gevraagd hun personeel te wijzen op het be staan van Burgernet. Verder wor den inwoners met een spotje op de regionale omroep opgeroepen zich aan te melden voor burger net. Bij tien- tot twaalfduizend deelnemers is het systeem hier pas echt effectiefj denkt Verhulst. Deelnemers aan Burgernet krijgen van de politie een sms-bericht op hun mobiele telefoon, met de vraag uit te kijken naar een voort vluchtige verdachte of bijvoor beeld een zojuist gestolen auto. In november werd de 220ste gemeen- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het publiek moet het gaan merken als kennisinsti tuut Scoop en de Zeeuwse Biblio theek halverwege volgend jaar on der één dak zitten: het pand aan de Kousteensedijk moet echt een ontmoetingsfunctie krijgen. De twee organisaties willen kennis en onderzoek koppelen aan pu blieksactiviteiten. Daarbij kiest men volgens directeur Dick van den Bout van Scoop voor 'onder werpen die er toe doen': leefbaar heid, bevolkingsontwikkeling, wa ter, energie en duurzaamheid'. De samenwerking is uit nood ge boren: Scoop en de Zeeuwse Bibli otheek moeten elk 20 procent be zuinigen. Om kosten te besparen SCHARENDIJKE - In de Grevelingen bij Scharendijke worden maandag twee nieuwe wrakken afgezonken. De oude schepen (14 en 9 meter lang) zijn gestript van milieubelas tende materialen en gaan dienst doen als duikobject. Ze komen te liggen op zo'n twaalf meter diepte. De plek waar ze wor den afgezonken, was aanvankelijk bedoeld voor de Serpent. De be tonnen vrachtvaarder werd afgelo pen zomer naar de bodem gehol pen ten bate van de duiksport, maar zakte door naar meer dan twintig meter. Omdat de Serpent daardoor onbereikbaar werd voor beginnende duikers, gingen duik- bond NOB, Rijkswaterstaat en duikcentrum De Rabbelaar op zoek naar een alternatief. Dat is ge vonden in twee kleinere schepen. door Ben Jansen V te actief binnen het burgernet werk, samen goed voor 522.361 deelnemers. Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) neemt maandag de eindrapportage in ontvangst Doel stelling was dat Burgernet eind dit jaar in minimaal 50 gemeenten zou zijn ingevoerd en alle meldka mers technisch zouden zijn uitge rust met de sms-applicatie. Op de bijeenkomst worden de nieuwe doelstellingen voor Burgernet be kendgemaakt. In 2012 blijft het hui dige programmabureau in stand en wordt het gekoppeld aan een portefeuillehouder bij de Nationa le Politie. Het ministerie dekt de kosten nog één jaar. Uitvoering van het systeem kost het samen werkingsverband van Zeeuwse ge meenten en politie jaarlijks tachtig duizend euro. Volgens politiewoordvoerder Al- win Don is het voor de centralis ten in de meldkamer nog wel even wennen om bij bepaalde zaken ook het Burgernet in te schakelen. „Het is een extra handeling, wat een automatisme moet gaan wor den. Zo'n bericht over Yerseke van daag, waar een man in zijn auto werd aangevallen en de dader er vandoor ging, zou zich uitstekend voor opsporing via Burgenet heb ben geleend. Dat moet ook bij ons tussen de oren gaan zitten." rijdag moet grootaan deelhouder provincie Zeeland duidelijk ma ken of energiebedrijf Delta verder kan gaan met zijn plannen voor een tweede kerncentrale. De vergun ningaanvraag, waarvoor Delta in de aandeelhoudersvergadering de week erop om te beginnen 60 mil joen euro vraagt, is een van de stappen die momenteel worden gezet om de ambitie van het be drijf waar te maken. Sinds vorige week ligt de startnotitie ter inza ge voor een milieueffectrapport dat nodig is voor de planologi sche inpassing van de kerncentra le. Inspraakreacties kunnen tot en met 12 januari worden ingediend. In de startnotitie wordt nog steeds van twee plannen voor een tweede kerncentrale uitge gaan. Naast dat van Delta ligt nog steeds een plan van ERH/Essent- RWE. De startnotitie houdt er re kening mee dat beide plannen in elkaar worden geschoven. De aanzet voor het milieueffect rapport somt zeven locaties in het Sloegebied op die in principe groot genoeg zijn voor de bouw van een tweede kerncentrale. Van de meest voor de hand liggende, een terrein van 25 ha tussen op slagcentrum voor radioactief afval Covra en constructiebedrijf Hee- rema aan de ene kant en de be staande kerncentrale aan de ande re, heeft Delta zich inmiddels al verzekerd. Dat geldt ook voor werkterrei nen, waarvoor een aanzienlijke oppervlakte nodig is. Delta heeft van een boer die zijn bedrijf beëindigt 30 hectare net buiten het industriegebied gekocht; een zegt Scoop de huur op van het pand aan Achter de Houttuinen in Middelburg en trekt bij de Zeeuw se Bibliotheek aan de Kousteense dijk in. De bibliotheek wordt ver bouwd; de verhuizing vindt in de zomer plaats. De samenwerking levert geld op, zegt Van den Bout. „We willen functies als personeel, automatise ring, catering en administratie sa menvoegen. We hebben bijvoor beeld niet allebei nog een receptie nodig." Gedeputeerde Ben de Reu is tevreden. Hij dringt niet aan op een fusie, zegt hij. „Hoe het zich verder ontwikkelt, laat ik aan de organisaties zelf over." Het is nog niet bekend wat er met het pand van Scoop, dat eigendom is van de provincie, gebeurt. De vraag is de afgelopen weken menigmaal ge steld: wat is de toekomst van Delta als de plannen voor de bouw van een tweede kerncentra le om welke reden dan ook niet doorgaan? Het dagelijks provinciebestuur geeft in een voorstel over de toe komstige strategie van Delta aan hoe dit 'plan B' zou kunnen kun nen zijn. Ook zonder tweede kerncentrale blijft Delta elektrici teit opwekken. Door middel van gas en wind. Het bedrijf pakt windenergieprojecten sowieso aan wanneer zich daarvoor kan sen voordoen. Bij de huidige ener gie- en grondstoffenprijzen ziet Delta nieuwe grootschalige ko len- of gascentrales niet als renda bel. Strategie van Delta nu is klanten te binden door een veelvoud van producten en diensten te bieden: elektriciteit, gas, water, signalen via de kabel en afvalverwijdering en -behandeling. Wat het dagelijks provinciebe stuur betreft is productie en leve ring van energie echt de kerntaak van het bedrijf Gedeputeerde Kees van Beveren hecht minder aan de afvalpoot die weliswaar bij draagt aan het resultaat van Delta als geheel. „Maar verkoop zullen wij niet tegenhouden." Dat geldt ook voor het bedrijfsonderdeel dat internet-, telefonie- en televi siediensten levert. Van Beveren: „Ik heb de indruk dat je die tak van het bedrijf op dit moment juist heel goed zou kunnen verko pen." Voor de financiële positie van Delta is het aandeelhouderschap van waterbedrijf Evides van groot belang. De provincie wil beide on dernemingen evenwel loskoppe len. Het is de bedoeling dat kre dietwaardigheidbeoordelaar Stan dard Poors zal adviseren over het moment waarop dat het beste kan zonder Delta te benadelen. door Rinus Willemsen Vee te nat joengen om in d'n 'of te wérken," roept een mannetje nao me. „Dat 'ao je in november moeten doen. Noe ei je zitten wachten op slecht weer en gao je hie in den 'of wat karroten." Die staot an den andere kant van de straote, binst an 'k even uutrusten. 't Is inderdaod ook vee te nat. Mao toch ee? Je geef j'n eigen nie al te vlug. Ikke nie teminsten. En 't is maor even wat vuulte uutkappen. 't Is de diesendag nao Sinterklaois. 'n Lucht windje waoit 'r deu de straote. 't Is nog vroeg en stille. Die vuulte wou ik nog even voo de koffie uut d'n 'of'aolen. Dan is dan 't mao gebeurd, ee. De voor kant van 't uus is altied op de kou- we kant. Zeker in de winter. Dan is 't dao altied nattig. En as de zon- ne schient, dan dröógt de trottoir glad nog nie op ook. Die bluuf ei genlijk den eêle winter nat liggen. En as t'r dan snêêuw ligt net as vo rig jaor (jao, toen lag t'r a snêêuw op dezen tied), is 't altied miezère. Dan bluuft 't 'n gladde boel. Om je pööten te breken, 't Is dan wel schööne om van binnen deu 't raom nao buuten te kieken mee al die snêêuw in den 'of en op de straote. Eigenlijk net een plaotje. Zó ééntje die op de kerstkaorten staot. 'n Paor jaor geleejen bin 'k 's mee zó'n foto nao de fotowienkel gewist. Of ze daor ook zó'n kaorte van konnen maoken, die 'k dan mee Kerstdag kon verstieren? Al- licht, 'k Moen zeggen: 't Was 'n succes. Dit jaor kreeg 'k pakje kerstkaor ten voo m'n Sinterklaois. Dus da's ook meegenomen, 'k Was d'r best contènt mee. 'k Dienken dan 'k morgen d'êêste kaorten gao schrie- ven. Die kan dan altied nog 'alf de ze weke op de post doen. Kerst kaorten binnen 't, mee goeie wén sen d'r op. Dat doet me 'n bitje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50