9 De Houtzaagwerf gaat jeugd VOORDEEL SPEKTAKEL 221 zeeland VERHUIZEN MET ZORG! 0113 22 22 20 «MMilHflfflfl: PvdA Kapelle: 'Klantenlijst Herselman moet openbaar' Fysioprijs voor 'schoudernetwerk' KINDERCENTF^pM JUUITJE Prokino Stilstand is achteruitgang, weet Kees Wesdorp van Museum De Houtzaagwerf Kortgene. Maar zonder geld kan er ook niet gerestaureerd worden. Nu is er geld. En komt er beweging. Schouwse schildpad maakt een wereldreis Draaibank met vervalst jaartal Gemeenten in race voor prijs duurzaamheid fjffautomondo zaterdag 10 december 2011 monDidL mouERS door Rob Paardekam kapelle - De PvdA-fractie in Ka pelle wil de klantenlijst van het ad ministratiekantoor van wethouder Jon Herselman inzien zonder dat er geheimhouding op rust. De fractie heeft daarvoor een zoge heten WOB-verzoek ingediend. Dat staat voor Wet Openbaarheid Bestuur. Herselman raakte onlangs in opspraak, omdat hij de boek houding bleek te doen voor het be drijf HWS in Kapelle, dat wordt verdacht van het telen en verhan delen van drugs. Herselman zegt dat hij daar niets van wist en stelt bovendien dat in het gemeentehuis een lijst van zijn klanten ligt, omdat hij daar volle dig transparant over wil zijn. De PvdA stelt echter dat de lijst al leen onder geheimhouding valt te raadplegen. De fractie wil hem in zien zonder deze restrictie. De ge heimhouding maakt de gemeente raad vleugellam in haar controle op het college, stellen de so ciaal-democraten. De fractie is overigens van mening dat Herselman de raad te laat heeft ingelicht over zijn contacten met het in opspraak geraakte bedrijf kapelle - Wilko Vermuë heeft de jaarlijkse innovatieprijs voor fysio therapie in de regio zuidwest ge kregen. De uitreiking vond deze week plaats tijdens de kwaliteits conferentie van het Regionaal Ge nootschap voor Fysiotherapie Zuidwest Nederland in de Raaij- berg in Bergen op Zoom. Vermuë werkt als manueel thera peut bij Groepspraktijk FysioKapel- le in Kapelle en heeft daar een 'schoudernetwerk' voor heel Zee land opgezet. De jury vond dit ini tiatief innovatief en kwaliteitsver- grotend. dagopvang buitenschoolse opvang peuterspeelzalen zorgopvang gezinsbegeleiding HOUTZAAGWERF KORTGENE door Claudia Sondervan Café Wesdorp heeft een reputatie waar het mu ziek maken betreft en die factor wil uitbater Kees Wesdorp gebrui ken om de aandacht van de jeugd te vestigen op zijn Houtzaagwerf Met muziekfestivals op het buiten terrein en in het café. Muziek spreekt de jeugd aan, redeneert hij, en hopelijk sijpelt er dan inte resse voor het houtambacht bij de 'digitale generatie' binnen. Mocht het druk worden, parkeren hoeft niet aan de smalle Oude Kortgeensedijk nabij Geersdijk. Dat mag op het terrein van buur man CZAV. „Daar kunnen 400 au to's terecht", knikt Wesdorp. Het is één van de activiteiten waar mee Wesdorp en de Stichting Houtzaagwerf Kortgene het mu seum voor houtbewerking tot was dom willen brengen. Tot nu toe zat het de plannen en de planning om het museum in staat van ope ning te krijgen vooral tegen. Nu er eindelijk geld is, wil de Stichting Houtzaagwerf Kortgene doorpak ken. De nieuwe keuken moet af, toiletblokken moeten gebouwd worden, het buitenterrein in orde, de raamzaag moet afgebouwd en de loods moet leeg komen. Dat gaat misschien lukken door de massa aan antieke machines die Wesdorp verzamelde bij de Covra te laten opslaan. Opslag buiten de vochtige loods zou de redding bete kenen voor veel van de oude mate rialen die wachten op restauratie, wijst Wesdorp. „Bij restauratie kom je altijd onver wachte zaken tegen. Je kunt een herzaag volledig uit elkaar halen en restaureren en precies opnieuw monteren, maar dan blijkt opeens het onderste wiel scheef" Het gro te wiel gaat binnenkort naar ma chinefabriek Kramer in Colijns- plaat om hersteld te worden. Kra mer neemt ook een bronzen lager onderhanden van de grote raam zaag op het buitenterrein. Ook van de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele kwam welkome hulp. Nu er geld is, kan alles wat vlotter. De stichting kreeg 40.000 euro toe gewezen vanuit het Europese pro gramma voor plattelandsontwikke ling. Gemeente en provincie staken er elk 20.000 euro in. Van de Rabo Deel van de houten draaibank, met het vervalste jaartal in het brons. tel: 0115-686100 www.prokino.nl sarasota - Nog even acclimatise ren in Florida en dan komt er een einde aan het drie jaar durende avontuur van zeeschildpad Johnny Vasco da Gama. Het dier, een Kemps zeeschildpad, spoelde eind november 2008 in zeer verzwakte conditie aan op het strand van Westenschouwen. Na tussenkomst van Eerste Hulp bij Zeezoogdieren, belandde het dier in Blijdorp in Rotterdam. Hij zou daarna in Portugal worden uit gezet. Daar ontdekte ze echter dat het om een zeldzame Kemp Zee schildpad ging. Dit is een bedreig de soort. Daarom ging hij naar de andere kant van de oceaan. bank kwam 5000 euro en de Ko ninklijke Nederlandse Heide Maat schappij gaf 15.000 euro. De stich ting moet zelf nog 20.000 euro aan particuliere sponsors vinden. Dat is voor de helft gelukt, zegt voorzit ter Hendrikjan Hoffman. Met dat geld moeten de verbouwingen en - met nog meer geld - de restaura tie van de oude Zeeuws-Vlaamse wagenmakerij en de smidse op or de komen. De schenkingen schep pen verplichtingen, benadrukt Hoffman. „Tot nu toe is de ontwik keling van het museum in een heel eigen tempo gegaan. Nu we met publiek geld gaan werken, moet dat anders. We krijgen te ma ken met procedures en vergunnin gen." Subsidieverstrekkers willen immers resultaten zien. Geld en ge regel laat Wesdorp graag over aan de stichting. Zelfheeft hij het lie ver over zijn eigen Houtzagersbier, de boerengelagkamer Café Wes dorp en de gietijzeren en houten juwelen die hij in werkbare staat terug brengt. Zoals een fraai "gepoli toerde, houten draaibank uit 1805. „Het is vast de enige die de tijd overleefd heeft. Op de draaias staan verschillende maten schroef draad waarop de machine inge steld kon worden." Dat oplichters kilometertel lers van auto's terug draaien om ze beter ver koopbaar te maken, is bekend. Maar dat zulks vroeger ook ge bruik was voor tweedehands ge reedschap was voor Kees Wesdorp een verrassing. Van de oude aanne mer Van Hee uit Kamperland kreeg hij een houten draaibank, die diens vaders vader tweede hands had gekocht. Bij het schoon maken kwam het jaartal 1866 te voorschijn. Maar dat bleek nog een eerder jaartal te verbergen: 1805. „Zo was de draaibank ineens 51 jaar ouder." goes - Noord-Beveland, Borsele en Hulst zijn in de race voor de ti tel Duurzaamste gemeente van Ne derland. De winnaar van de prijs, die voor het eerst wordt uitgereikt, wordt woensdag bekend gemaakt in Amersfoort door Herman Wijf fels, oud-voorzitter van de Sociaal Economische Raad. De Duurzaamste Gemeente Prijs 2011 heeft tot doel om gemeenten te stimuleren bij te dragen aan de realisatie van de duurzaamheids- doelstellingen van het Rijk. In to taal hebben 61 gemeenten zich met 98 inzendingen aangemeld. De beste initiatieven in de catego rieën project, plan en beleid wor den beloond. De gerestaureerde herzaagmachine WIJ GAAN VERHUIZEN EN RUIMEN OP!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46