sport 137 Faalangst kan sporter missen als kiespijn SPORTFOTO VAN DE WEEK Sport |?Gezondheid zaterdag 10 december 2011 aBJiu We gaan nog even terug naar woensdagavond. Terug naar Zagreb, waar doelman Ivan Kelava een 1-O-voorsprong is gekomen. Het lachen zou de Kroaten echter vergaan, want daarna slik- in de armen springt van een ploeggenoot. Nee, deze foto is niet genomen na de 7-1-neder- te de ploeg liefst zeven treffers. Lyon plaatste zich voor de knock-outfase van de Champions laag tegen Olympique Lyon. Dit moment is vastgelegd nadat Dinamo Zagreb verrassend op League, Ajax bleef vol ongeloof en gefrustreerd achter. foto Darko Bandic/AP Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 12: Mentale blessures. door Koen de Vries Als het om blessures gaat, denkt bijna ie dereen aan licha melijke proble men. Maar er is meer. Een sporter kan ook 'in het hoofd' geblesseerd raken. Hij of zij heeft dan mentale proble men. Vaak gebeurt daar niets mee. Soms wel, en dan komt er een sportpsycholoog aan te pas om het te verhelpen. In Zeeland is Middelburger Ad Vos (51) op dit terrein actief. Verreweg de meeste mentale pro blemen bij sporters hebben te maken met angst, met name met faalangst, vertelt Ad Vos. Hij is werkzaam als geaccrediteerd sportpsycholoog. In zo'n geval is een sporter bang fouten te ma ken, of is hij bang voor het oor deel van een ander over zijn pres teren. Vos wordt nogal eens inge schakeld door de Zeeuwse voet balopleiding JVOZ. Hij krijgt dan voetballers in zijn praktijk die om de een of andere reden onder hun niveau presteren. Het eerste wat de Middelburger doet, is een diagnose stellen. Angst is op zich goed voor een sporter. Een gevoel van angst zorgt ervoor dat je extra alert bent, dat je op scherp staat. Maar een te hoge intensiteit aan angst zorgt ervoor dat je spieren verkrampen, de aandacht niet goed wordt gericht en het coördi natievermogen sterk afneemt. Bij sommige sporten kan dat meteen ernstige gevolgen heb ben. Het gaat dan in de meeste gevallen om individuele sporten. Vos noemt het voorbeeld van een darter, bij wie de fijne moto- riek een grote rol speelt. „Als hij verkrampt door angst, gooit hij zijn pijltje niet in het goede vak je maar misschien wel in het pla fond." In dit soort gevallen pro- Tips? mail naar sport@pzc.nl beert Vos middels een cocktail van drie technieken de angst te reduceren: buikademhaling, ge dachtetrainingen en het anders richten van de aandacht. Zoiets werkt vaak niet in één sessie. Net als bij lichamelijke blessures duurt het soms weken voordat angst geen negatieve invloed meer heeft op de prestatie. Ad Vos heeft een fulltime baan bij de provincie Zeeland en werkt daarnaast als sportpsycho loog. Echt druk heeft hij het er niet mee. Daar zijn verschillende redenen voor. Bij lichamelijke blessures weet iedereen dat er iets aan de hand is, maar bij mentale problemen lig dat an ders. Ze worden veel moeilijker onderkend. Zeker niet door de sporter zelf en pas vaak laat door een trainer of begeleider. Bij een spierscheuring of een beenbreuk gaat iedereen naar de dokter of het ziekenhuis. De kosten voor Ad Vos: „Als een darter verkrampt, gooit hij zijn pijltje niet in het goe de vakje maar misschien wel in het plafond." foto Ruben Oreel die behandelingen worden (gro tendeels) vergoed. Wie naar een sportpsycholoog stapt, moet de kosten bijna altijd zelf betalen. Dat is een extra barrière. Ten slotte zijn het vaak topsporters die een sportpsycholoog opzoe ken. En die zijn er in Zeeland weinig. JVOZ is een uitzondering. De or ganisatie wordt professioneel ge leid en werkt topsportgericht. Dennis en Gérard de Nooijer, Dolf Roks en hun collega-trai ners weten wat het doet met de prestatie als een jonge voetballer faalangstig is. Donderdagavond is Ad Vos op Omroep Zeeland te zien inde docu mentairereeks Dromen van Messi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37