De rapster en de paradijsvogel SS media 39 The graduate TERUGGESPOELD Oude hippie Armand leert de straattaal van MC Nina en zij maakt voor het eerst kennis met zijn beroemde strijdlied Ben ik te min. De tweede reeks van Ali B op volle toeren staat weer bol van verrassende muzikale setjes, door Rivka Groenier media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 10 december 2011 op volle toeren gezien, samen met mijn moeder. Het brengt genera ties en culturen bij elkaar. Prach tig. Maar waar blijven de vrouwelij ke rappers?" Ze sprong een gat in de lucht toen ze werd gevraagd. Van Ar mand en zijn strijdlied had ze nog nooit ge hoord. „Mensen om me heen zei den: 'hoe kan dat nou dat je hem niet kent?' Ik ken zelfs iemand die naar hem is vernoemd." Thuis bij Armand keek ze haar ogen uit. „Wow, wat een verschij ning. Een wand vol boeken, het rook er naar wiet. Heel apart." Nu voelt ze zich sterk verbonden met de paradijsvogel. „Ik zie meer over eenkomsten dan verschillen. Hip pies streden ergens voor, dat doen wij rappers ook. We delen een re belse cultuur. Ik kreeg ook meteen inspiratie van zijn lied. Ben ik te min, dat gevoel heb ik maar al te vaak als een van de weinige vrou welijke rappers in Nederland." Ze heeft er in ieder geval een fan bij. Armand was verguld met haar interpretatie van zijn gouwe ouwe. „Ik schreef dat nummer in 1967 en er zijn sindsdien zo veel versies van gemaakt. Stuk voor stuk be roerd. Die van Nina is de eerste goede. Dat meen ik echt, ze heb- berfhet zo mooi in elkaar gezet." Ali B geniet van dit soort uitkom sten. „De ene keer werkt het na tuurlijk beter dan de andere keer, maar als je tegenpolen bij elkaar zet en ze zijn open en eerlijk, dan ontstaat er altijd iets bijzonders." Aan de formule is weinig ge schaafd. „Het draait nog steeds om muziek maken en mensen verbin den. En lachen, veel lachen." Klei ne dingetjes zijn verbeterd. „Het is wat muzikaler, er zit groei in de teksten." Omdat het programma al een seizoen op tv was, voelen gas ten zich snel veilig, denkt hij. „Ze weten dat we niet met ze aan de haal gaan. Daardoor vertellen ze eerder dingen die ze normaal niet snel op tv zouden vertellen. Diepe gevoelens komen sneller los." De tweede aflevering, met Corry Konings en rapper Kempi, vindt hij in dat opzicht een van de mooi ste. „Zij hebben allebei lang nage dacht over hun gevoelens. Ik ga dit vertellen, laat deze kant van mij zien en schaam me niet. Dat werkt, dan krijg je magie. Muziek is toch een vertaling van gevoel." Kempi zelf schrok wel even toen hij de beelden terugzag, erkent hij. „Nu gaat heel Nederland mijn tra nen zien, dacht ik even. Maar ik had het moeilijk in die periode en Corry had een boodschap voor me. Recht voor zijn raap en warm. Geweldig. Ze heeft een positieve draai aan mijn leven gegeven." Ondanks de goede kritieken die de show vorig jaar kreeg, greep Ali B op volle toeren naast een nominatie voor de Gouden Televizier-Ring. Het programma werd evenmin ge nomineerd voor een Beeld en Ge luid Award. „De jury heeft zitten slapen of zijn huiswerk niet goed gedaan", moppert omroepdirec- teur Peter Kuipers. Ali B ligt daar zelf niet wakker van. „Vergeet niet waar ik vandaan kom. Negen jaar geleden was ik nog zwaar gokver slaafd en zat ik diep in de put, met grote schulden. Dan ga je niet moeilijk doen als je dit leven leidt en je een keer geen prijs wint." Ali B op volle toeren telt acht afle veringen. De gastenlijst: Armand Nina, Corry Konings Kempi, Rob de Nijs Hef, Imca Marina Brace, George Baker Dio, Margriet Eshuijs RB Djan, Ron nie Tober Priester en Liesbeth List Sticks. Clips van alle num mers zijn na de uitzending op Sterren.nl te zien. 13 Ali B op volle toeren. Vanaf komen de woensdag (14 december) op Nederland 3, 20.25 uur. w* Reageren? redactie.media@wegener.nl In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. he graduate' is dé Amerikaanse cultfilm van 1967, over een jon- i j gen van 20 jaar, die net zijn eind- examen aan een High School heeft gehaald en niet weet wat hij zal gaan aanvangen met zijn leven. De ouders van Benjamin Braddock, de hoofdrolspeler van deze dramatische en hilarische komedie, zien een prachtige toekomst weggelegd voor hun zoon. 'Plastic', zegt de beste vriend van zijn ouders - Mr. Robinson - te gen Benjamin op diens eindexamenfeestje. 'Plastic heeft de toekomst, daar is het grote geld te verdienen.' Maar Benjamin en veel andere jongeren uit die tijd - vandaar ook het grote succes van de film - voelen niks voor de plastic wereld van hun ouders. Ze willen hun leven an ders inrichten, maar weten niet hoe. 'The graduate', van de toen jonge regisseur Mike Nichols, was de eerste van de coming of age-films, waarin een babyboomer de hoofdrol speelde en waar babyboomers massaal op afkwamen. Gemaakt door een nieuwe generatie regisseurs. De helden wa ren niet langer stoer, vastberaden en recht op hun doel afgaand, maar onhandige en verwarde twijfelaars. Eerder romantische losers dan koelbloedige winners. Benjamin - prachtig stuntelend geacteerd door de toen nog onbekende Dustin Hoff man - laat zich verleiden door Mrs. Robin son, de verveelde echtgenote van Mr. Ro binson. Ze beginnen een emotieloze affai re, beheerst door zielloze seks: Mrs. Robin son - kil en kwaadaardig gespeeld door An ne Bancroft - omdat ze gevangen zit in een dood huwelijk en Benjamin omdat hij de Dustin Hoffman beleeft in The graduate een emotieloze affaire met Anne Bancroft. toekomst vreest. Zijn bestaan krijgt pas zin als hij verliefd wordt op Elaine (Katherine Ross), de dochter van Mrs. Robinson. Dat is vragen om gedonder en dat barst ook langs alle kanten los voor Benjamin. Het is de 'ri te de passage' die hij moet doorlopen op weg naar volwassenheid: om niet langer een Benjamin - jong broekje - te zijn, maar een Ben, die zijn levenskeuzes zelf maakt. Als een echte tragikomedie heeft de film een slot, waarin Benjamin er met Elaine vandoor gaat. Tot woede van de wraakzuch tige Mrs. Robinson en de nette, blonde za- kenjongen, met wie Elaine net voor het al taar stond om te gaan trouwen. De film was een doorslaand succes en mar keerde de doorbraak van Dustin Hoffman. Het succes werd in belangrijke mate ook be paald door de muziek van Simon and Gar- funkel: de soundtrack van de film ('Mrs. Ro binson') werd een megahit en veel baby boomers houden het nog steeds niet droog bij het horen van 'Scarborough fair', 'A ha zy shade of winter' en nog wat van die 'oudewijvenmuziek', zoals een jongere kij ker van de film ergens opmerkte. De mu ziek mag dan gedateerd zijn, de film zeifis dat niet Zeker het thema niet: volwassen worden op je eigen(wijze) manier. door Ray Simoen De in hasjdampen ge hulde protestzanger Armand en de grootste familie van Nederland: niet echt een logische combinatie. Maar dat is nu net de grap van Ali B op volle toeren. Vo rig jaar verraste het Tros-program- ma door oude rotten als Ben Cra mer, Dennie Christian en Willeke Alberti te strikken voor een uitwis selingsprogramma met eigentijdse hiphophelden. 'De botsing van cul turen die geen botsing werd, maar een hartstochtelijke omhelzing', zo omschreef de jury van de Nip- kowschijf het treffend bij de eervol le vermelding. In de eerste aflevering van het tweede seizoen stort MC Nina, de eerste vrouwelijke rapper die een contract bij het Nederhoplabel TopNotch scoorde, zich op Ben ik te min van Armand. Hij gaat op zijn beurt met haar hit Straattaal aan de slag. Dat Armand zich liet overhalen, mag een klein wonder heten, vertelt hij nadat hij even een ochtendjointje heeft gerookt. „Toen ze belden, had ik er echt geen zin in. Ik heb vierhonderd nummers op plaat, maar altijd vra gen ze weer om Ben ik te min." Toen maakte hij de fout wel aan te schuiven in De wereld draait door om een item over protestzangers te verlevendigen met zijn klassie ker. „De volgende dag hing de re dactie van Ali B aan de lijn: 'Wat maak je ons nou?' Ik bleef twijfe len. De Tros, dat is vast zo'n afge schaafde familieshow, dacht ik." Hij bekeek de aflevering van Bon nie St. Claire van vorig seizoen. „Zij werd door Ali B geïntrodu ceerd als de Amy Winehouse van de Nederlandse pop, toen was ik om. Geen blad voor de mond, daar hou ik van." Voor MC Nina hoefden de pro grammamakers hun overredings kracht niet in te zetten. „Ik heb vo rig jaar alle afleveringen van Ali B foto GPD/Tros

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 109