duurzame woonwijk zeeland 119 4 'Handhaving Klooster niet nodig' Nieuw kunstwerk voor 's-Cravenpolder Samen zijn we sterk! Oliebollen bouwers en installateurs een podium te geven Tegenstander theaterplan: maak alstublieft geen tweede wond Plan havenfront voor Colijnsplaat bij raadszitting Overlast jeugd Parkeerkaart gehandicapten wordt duurder vrijdag 9 december 2011 er gaan neerzetten, maar er wordt zaterdag niet enkel gepraat over fol ders. Organiserend beleidsambte naar Ton Vermin stak veel energie in het bijeen krijgen van tastbare voorbeelden van de nieuwe ener gie- en isolatietechnieken en die opstellingen komen uit alle hoe ken van het land: deuren met drie- laagsglas, tegelijk uitgevoerd met driepuntssloten, doorgezaagde dak constructies die tonen hoeveel dik ker de dakisolatie wordt, wandiso- latiedekens die als dekbedden on der wandafwerking schuilgaan; dakpanelen die de werking van het energiedak tonen. Dat energiedak is een oplossing voor mensen die geen zonnecellen op het dak willen, maar wel zon- ne-energie willen gebruiken voor warm water. Onder het zwarte bi tumen van ogenschijnlijk norma le, vlakke daken lopen waterleidin mrmflmshmbhhm middelburg - Een bomvolle pu blieke tribune in de raadszaal van het Middelburgse Stadskantoor, twaalf insprekers én kinderen die jonge bomen binnenbrachten: de commissievergadering over de bouw van een theater in het Mo lenwaterpark trok gisteravond veel belangstellenden. Enkelen zelfs met spandoek: 'Thea ter bouwen. Lees eerst de finan ciële bijsluiter en raadpleeg daarna uw huisarts'. Van de insprekers pleitten er drie - zij het in twee ge vallen met kanttekeningen over de invulling ervan - vóór het plan een theater in het park te bouwen. Eén zei een kleiner theater te wil len. De acht anderen verkondig den niets te zien in het plan en willen het park park laten. Een gen die op een zonneboiler uitko men. „Het systeem kost 2000 euro voor vijftien vierkante meter zon nedakleidingen. Zelfs in de winter wordt een zwart dak warm. In Eindhoven bedient dat systeem van een ROC-dak de hele school en nog vierhonderd woningen in de omtrek", weet Vermin. Vermin deed inspiratie op voor de 'Bouwkamer' toen hij in Berlijn een expositie zag over duurzame bouw. „Die wilde ik - in het klein - naar Noord-Beveland halen." Waar de voorlichting enkel theore tisch dreigde te blijven, bouwde Vermin eigenhandig een voor beeld. Dat werd de warmtekast. Vier soorten glas, enkel-, dubbel glas, dubbelglas-plus en tripleglas, zijn boven wamtelampen gehan gen. Wie zijn handen op de platen legt, voelt direct het verschil in iso lerend vermogen. Wonen in de wijk moet de bewo ners driekwart van de energiereke ning minder kosten. De acht aan nemers die er bouwen bereiken dat op verschillende manieren. Door bijvoorbeeld piepschuim- bouw, zoals aannemer Delta senio renwoningen met optionele verdie ping neerzet, of 'traditioneel ver duurzaamd' in vrijstaande huizen van de WBU, of in de 'kangoe roe-huizen' met ruimte voor man- telzorgbewoning die in collectief aannemerschap neergezet worden. De bouwers, makelaars, installa teurs en architecten geven morgen uitleg bij een kop erwtensoep. Bouwkamer invloed van enkel-, dubbel- en tripleglas laten voelen, foto Willem Mieras De voormalige garage op de hoek Voorstraat-Oostvoorstraat is zater dag open van 10.00 tot 14.00 uur. De wijk in Wissenkerke kent enkel 'energiepassieve' huizen: wonin gen met een miniem energiever bruik. Vanaf 2018 moeten alle nieuwe huizen in Europa aan deze passief- norm voldoen. De huizen in de wijk die nu klaar zijn voor verkoop, kosten 160.000 euro voor eensgezinswoningen en 175.000 euro voor 'levensloopbe- stendige' woningen. De 'Bouwkamer' blijft nog een halfjaar. Openingstijden volgen. www.natuurlijkwissenkerke.nl door Luc Oggel RILLAND - De gemeente Reimers- waal hoeft niet op te treden tegen de voortijdige bewoning van 't Klooster van Rilland door arbeids migranten. De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren een verzoek om een voorlopige voorziening door omwonenden afgewezen. De zes bezwaarmakers waren naar de rechter gestapt omdat de eige naar van 't Klooster, De lager Deta chering in Yerseke, al een kleine ze ventig seizoensarbeiders in het ge bouw had ondergebracht zonder dat daar vergunning voor was ver leend. De omwonenden wilden daarom dat de gemeente zou hand haven. Die deed dat echter niet, met het argument dat het college van plan was om binnen afzienba re tijd een omgevingsvergunning af te geven. Bovendien wilde de ge meente rekening houden met de nood van De Jager. De voorzienin- genrechter vindt dat de gemeente terecht is afgeweken van de plicht om te handhaven, omdat de om standigheden dat rechtvaardigden. Ook is er volgens de rechter geen sprake van een onredelijke belan genafweging. Overigens heeft de gemeente Rei- merswaal gistereneen omgevings vergunning verleend aan De Jager. WISSENKERKE - Het dorpsplan dat de dorpsraad Colijnsplaat maakte om haven en dorp nieuw leven in te blazen, wordt donderdag gepre senteerd tijdens de gemeenteraads vergadering (19.30 uur). Dorpsraad voorzitter Hendrikjan Hoffman geeft uitleg. De gemeenteraad stelt dan ook het bestemmingsplan Groote Duynen vast. Naar aanlei ding van inspraakreacties is de hoe veelheid groen tussen landgoed en omwonenden langs de Jacobadijk in Kamperland uitgebreid. De nok- hoogte van de gebouwen op het landgoed wordt niet hoger dan der tien meter. aantal van hen waren omwonen den, verenigd in de Vereniging Stadspark Molenwater. Inspreker C. Jeras pleitte ervoor het theater plan voorlopig 'in de kast' te zet ten en te wachten 'op betere tij den'. „Ondertussen moet gekeken worden naar een geschikte locatie. Ik wil de gemeenteraad vragen cor rigerend op te treden. Maak alstu blieft geen tweede wond." Petroes- jka Sterk vroeg namens de amfibie- ënwerkgroepaandacht voor de on geveer vijftien rugstreeppadden in het park, die de bouw niet zouden overleven. „We hebben een zorg plicht. De padden verhogen de na tuurlijke en historische waarde. Ze komen in geen enkele binnenstad voor." De gemeenteraad hakt 19 december de knoop door. door Frank van Cooten 'S-GRAVENPOLDER - Het kunstwerk 'De Zuil' van Hans de Win aan het Klimopplein in 's-Gravenpol- der wordt verwijderd. Het kunstwerk is beschadigd. „De herstelkosten zijn hoger dan de waarde", aldus wethouder Conny Miermans van de gemeente Borse- le. „Daarom is in overleg met de maker besloten het kunstwerk weg te halen." 'De Zuil' was een van de eerste ge plaatste kunstwerken in het kader van het project 'alle dorpen in de gemeente Borsele een kunstwerk'. In 's-Gravenpolder komt een RECLAME vrijdag en zaterdag: Nu voor: 1,50 Brood- en banketbakkerij Opril Grote Markt 4 J.D.van Mellestraat' 32 ■Oostsi gel 144 Goes tel. (0113) 21 5614 UW WARME BAKKER www.densoeteninval.nl www. bakkerij joosse.nl kunstwerk terug op een geschikte locatie. In Borsele woonachtige kunstenaars worden uitgenodigd een ontwerp te maken. „Dat is in het verleden ook zo ge beurd", zegt Miermans. „Binnen het college is echter nog geen be sluit genomen over de opdrachtfor mulering maar dat zal nog ko men." De ontwerpen worden besproken met de dorpsraad van 's-Graven polder. De gemeente gaat de onderhouds- toestand van alle kunstwerken in kaart brengen en waar nodig het achterstallig onderhoud verhel pen. HEINKENSZAND - Omwonenden van de jeugdsoos Achter De Sten- ge in Heinkenszand klagen over overlast van de oudere jeugd. Naast overlast door herrie is in de afgelopen periode ook een aantal boompjes gesloopt. De Jeugdsoos is een gesprek ge start met Sportfondsen om de overlast van de oudere jeugd te be perken. Sportfondsen is de eige naar van het gebouw waar de acti viteiten voor jongeren worden ge houden. Jeugdoos opende in okto ber 2008 voor de eerste keer de deuren. GOES - De kosten voor een medi sche keuring om in aanmerking te komen voor een gehandicapten- parkeerkaart (GPK) gaan in Goes per januari fiks omhoog. Nu moet nog slechts veertien euro worden betaald voor zo'n keuring, maar dat wordt 189 euro om kos tendekkend te kunnen zijn. Het Goese college wil dat niet in één keer doen, maar met stappen van vijftig euro per jaar. Overigens mo gen mensen zelf beslissen waar ze de keuring laten uitvoeren. De kos ten kunnen, mits iemand daar voor in aanmerking komt, worden gedeclareerd via het Declaratie fonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39