gezondheid 131 toch elke dag doodsbang 9KRAS NL vrijdag 9 december 2011 'Ik google meteen op hartkwalen' I k ben vooral bang voor een hart- I aanval. Dat ik ineens weg ben. I Mijn angst voor kanker staat op de tweede plaats. Ik ben bang voor een voedselallergie sinds ik in de tv-serie CSI zag hoe iemand stierf na het eten van een pinda. Ik weet dat ik geen allergie heb. Toch neem ik geen risico. Daarom eet ik geen noten en schaaldieren. Een jaar lang heb ik alleen maar macaroni met kaas gegeten. Toen ben ik tien kilo afgevallen. Ik durf ook geen medicijnen te slikken. De voorgeschreven antide pressiva neem ik niet. Ik kreeg laatst pil letjes tegen een schimmelinfectie. Op de bijsluiter stond als een van de moge lijke bijwerkingen dat het middel in vloed kan hebben op de werking van je hart. Die pil neem ik dus ook niet. Vaak voel ik een druk op mijn borst of rond mijn hals. Dan kijk ik op internet, ook al moet ik dat afleren. Vannacht was ik bij voorbeeld zó moe dat ik niet naar de wc durfde. Vanochtend heb ik meteen gegoogeld op moeheid en hartkloppin gen. Mijn huisarts noemt het hyperven tilatie. Ik heb ook lange tijd gedacht dat ik aids had. Als ik veel alleen ben of niet genoeg te doen heb, wordt het erger. Ik ben altijd fobisch geweest. Nu sport ik om gezond te blijven. Maar ook dan kan er van alles met je hart gebeuren. Ik drink weieens een of meer biertjes. Dat helpt. Maar als ik dan de volgende dag een kater heb, ben ik de hele dag pa nisch." Er komen tranen als ze een pijn op haar borst voelt opkomen: „Ik vertrouw mijn lichaam niet. Het kan zomaar stuk gaan. Zonder lichaam is mijn geest ook weg. Therapie? Nee, want als dat zou helpen, word ik roekeloos en juist dan slaat het noodlot natuurlijk toe. Pas zat ik met een vriendin koffie te drinken. De huid op mijn armen voelde droog aan. Toen ik erover wreef, kwam er bloed uit. Ik dacht onmiddellijk aan de 'Draculaziek- te'. Ik raakte in paniek en dacht dat ik dood zou bloeden. Uiteindelijk hebben we bodylotion gekocht. Daarmee ging het gelukkig over. Altijd denk ik aan de dood. Bij elke afspraak denk ik dat ik er dan misschien wel niet meer ben. De dood lijkt me het eenzaamste wat er be staat." Roos (28) is docent Engels op een lyceum in Amsterdam. 8 januari; i Musical Zorro incl. luxe hotelovernachting! 17,50 kortingï Uw laatste kans om de spectaculaire musical Zorro te zien! Geniet van een avontuurlijke musicalerva ring vol passie, humor en romantiek en omlijst met de authentieke Spaanse flamenco en muziek van de Gipsy Kings, met bekende hits als 'Bamboleo' en 'Baila Me'! Speciaal voor u hebben wij dit 2-/3-daags arrangement samengesteld incl. 1e rangs entreekaart voor Zorro in het World Forum Theater in Den Haag en één of twee overnachtin gen in het Novotel"" Den Haag World Forum. Novotel Den Haag World Forum**** Dit moderne 4-sterren hotel ligt naast het World Forum Theater en beschikt over een parkeerga rage (ca. 15 per 24 uur), receptie met internet faciliteiten, lift, bar, restaurant, fitness-ruimte en wellnesscenter (tegen betaling). Uw comfortabele kamer is voorzien van televisie, telefoon, minibar, kluisje en een badkamer met bad of douche, toi let en haardroger. Inclusief 1e rangs entreekaart! Aankomstdata en prijzen Aankomst dagelijks 25 december t/m 4 janu ari m.u.v. 31 december en 1 januari. 2 dagen vanaf 99 3 dagen vanaf 139 Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen. Inclusief: 2/3 dagen (1/2 nachten) verblijf in het Novotel Den Haag World Forum in een kamer zoals beschreven inclusief ontbijtbuffet en 1e rangs entreekaart voor de musical Zorro in het World Forum Theater Den Haag. Exclusief: vervoer, niet genoemde maal tijden en reis- en annuleringsverzekering. Reserveringskosten 17,50 per boeking en toeristenbelasting ca. 3,81 p.p.p.n. ter plaat se te betalen (beide verplicht). Voor meer informatie en boekingen: Typ in de adresbalk www.kras.nl/LR51612. Kies uw aankomstdatum, bekijk de prijsberekening, en klik op de button BOEK NU. Klik in het volgende scherm op 'de actiecode invoeren' en typ hier WEG40010 Nu wordt uw korting geactiveerd! Telefonisch boeken? Bel 0900-9697 (15 cpm) o.v.v. reisnummer LR51612 en actiecode WEG40010 Boeken met deze actiecode is mogelijk t/m 4 januari 2012. waarom zou je meer betalen ïïst. reageren? gezondheid@wegener.nl flauwvallen zijn daar de symptomen voor." Volgens klinisch psycholoog Sako Visser, die promoveerde op hypochondrie, heeft bijna driekwart van de patiënten baat bij cognitieve gedragstherapie. Maar angst blijft de zwakke plek bij hypochonders. De ge dachte gaat niet weg, alleen de geloofwaar digheid van de gedachte kan volgens hem minder worden. Bourgonje portretteerde niet alleen hypo chonders, ze sprak ook met zes tegenpolen, zoals een vrouw die vanwege MS soms al leen met haar tong een bladzijde kan om slaan. „Ze beschouwt zichzelf niet als een zieke. Ze bevindt zich in welbevinden zo lang ze van muziek en boeken kan genieten. Ze was ook nieuwsgierig naar het verloop van haar ziekte," zegt Bourgonje die daar mee illustreert dat het begrip gezondheid voor iedereen iets anders betekent. De meeste hypochonders zeggen vroeger als kind al angstig te zijn geweest. Sommigen waren toen al bang voor de dood. Hun te genpolen waren in hun kindertijd vaak opti mistisch en vol vertrouwen in hun toe komst. Bourgonje: „Hypochonders weten door gaans dat hun angst irrationeel is. Maar in paniek is het gevoel sterker dan de angst. Daarom schamen ze zich ook vaak. Sommi gen bekennen het daarom pas na heel lange tijd aan de huisarts. Die moet dan weer op passen dat hij niet alle klachten bagatelli seert. Ik denk dat het in wezen een heel een zaam bestaan is. Een psychiater zei me: 'Zijn ze bang om dood te gaan of bang om te leven?"'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31