Zorgsaam en ADRZ moeten samenwerken Hedwigeplan onder de loep 221 zeeland PZC TWO FAT IT"" Kamerfracties voelen niets voor rijkssteun tweede kerncentrale £adm Kerstcadeautje van uw dagblad! pzc.nl/webwinkel Vanuit Zeeland niet meer rechtstreeks treinen naar Schiphol vrijdag 9 december 2011 KLAVERBLAD Visie op ziekenhuiszorg door Marcel Modde GOES - De ziekenhuiszorg in Zee land is niet geschikt voor een marktsysteem met concurrentie. Om te voorkomen dat zorgverze- kaars bij het aangaan van contrac ten met specialisten de provincie in de toekomst vaker gaan mijden, ontkomen de ziekenhuizen boven en onder de Westerschelde niet aan een hechte samenwerking. Dat stelt de Zeeuwse patiëntenor ganisatie Klaverblad in een visie op de ziekenhuiszorg voor de ko mende tien jaar. Klaverblad pleit voor vernieuwing van het aanbod in de provincie, uitgaande van de vraag bij patiën ten en kwaliteitscriteria van de be roepsgroepen. Daarbij moet 'niet meer in stenen worden gedacht, maar in functies', benadrukt het platform. Binnen dat kader vindt voorzitter Ad van de Kreeke dat nog eens goed naar de plannen voor het nieuw te bouwen zieken huis in de Middelburgse wijk Mor- tiere moet worden gekeken. Sinds de fusie van Vlissingen en Goes tot Admiraal de Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) januari vorig jaar, zijn steeds meer functies geconcen treerd in de hoofdvestiging op Zuid-Beveland. Dat heeft geleid H IMII I I I door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeland krijgt van Den Haag geen cent voor een nieu we kerncentrale. Als een commer cieel bedrijf er geen gat in ziet, dan is er geen markt voor, is de gedach te van de voorstanders van kerne nergie in de Tweede Kamer. Het kabinet wil nog deze periode een vergunning verlenen voor de bouw van een kerncentrale, mits initiatiefnemers aan de voorwaar den voldoen. Minister Maxime Verhagen (Energie) heeft in de Ka mer deze en vorige week herhaald niet in kernenergie te investeren. Een Kamermeerderheid van WD, CDA en PW is nog steeds voor de bouw van nieuwe kerncentrales. Maar niet met geld van de belas tingbetaler. „Onder vorige kabinet ten was de bouw van nieuwe kern centrales niet mogelijk", herinnert Marieke van der Werf (CDA) er aan. „Dit kabinet zegt: we staan de bouw van nieuwe kerncentrales toe, indien de markt het oppakt. Staatssteun is niet aan de orde." WD en PW stellen dat als een commercieel bedrijf het niet kan betalen, er geen markt is. René Leegte (WD): „De enige steun die ik me kan voorstellen is dat de tot sterkere specialismen, consta teert het Klaverblad tevreden. Maar evengoed staan de meeste bedden in het oude ziekenhuis in Vlissingen nu leeg. En dus is het de vraag of de nieuwbouw in Mid delburg ook moet worden opge tuigd met een grote verpleegafde- ling, stelt Van de Kreeke. Klaverblad waarschuwt dat de toe nemende invloed van verzekeraars in het zorgaanbod, Zeeland parten kan gaan spelen. Steeds vaker wor den contracten afgesloten op een minimum aantal verrichtingen binnen een specialisme. Van de Kreeke: „Wanneer het zo blijft dat Terneuzen een bepaalde ingreep 25 keer per jaar doet en Goes ook, maar wordt uitgegaan van een on dergrens van 50 in één ziekenhuis, dan is het kiezen of kabelen. Trek je daarin niet samen op, dan raak je dat specialisme kwijt." De zie kenhuizen hebben die noodzaak tot samenwerking weliswaar in een intentieverklaring uitgespro ken, merkt hij op, 'nu moeten de artsen het ook nog doen'. De toekomstvisie is gisteren aange boden aan de beide cliëntenraden. De nota wordt betrokken bij het integraal plan voor ziekenhuiszorg van ADRZ en Zorgsaam Zeeuws- Vlaanderen. overheid een schadevergoeding moet betalen aan de initiatiefne mer als een volgend kabinet nieu we kerncentrales verbiedt. Het kan niet zo zijn dat een bedrijf inves teert en het geld kwijt is door een onbetrouwbare overheid." GroenLinks, fervent tegenstander van kernenergie, wil dat minister Verhagen alvast aan gedeputeerde Kees van Beveren laat weten dat er geen sprake kan zijn van staats steun. „Verhagen moet zijn rug recht houden", vindt Liesbeth van Tongeren. „Het zou onbestaanbaar zijn als Verhagen belastingbetalers mee laat betalen voor dit rechtse prestigeproject." Gedeputeerde Kees van Beveren is nauwelijks uit het veld geslagen door de standpunten van de Ka merfracties: „Zoiets regel je niet in één keer. Die dingen hebben tijd nodig. Ik ben benieuwd hoe er wordt gereageerd als banken die geld in een tweede kerncentrale willen steken, komen aankloppen met de vraag wat het rijk doet." Van Beveren beschouwt het voor lopig al als winst dat sommige frac ties willen nadenken over schade loosstelling van Delta als een vol gend kabinet geen vergunning wil verstrekken. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Drie hoogleraren leve ren op verzoek van staatssecretaris Henk Bleker (Natuur) een weten schappelijke onderbouwing voor het alternatieve ontpolderingsplan van het kabinet. Dat zei Bleker gisteravond in de Tweede Kamer. Europa liet eind oktober geen spaan heel van het al ternatief voor het onder water zet ten van de Hedwigepolder. Aanleg van kleine stukjes natuur op ver schillende plekken in de Wester schelde is geen vervanging, schreef Eurocommissaris Janez Potocnik (Milieu) aan Bleker. „Deltares kijkt naar de aspecten waar de Europe se Commissie aandacht voor heeft gevraagd", zei Bleker gisteravond. Er vindt geen aanvullend onder zoek plaats. Hij streeft ernaar om in januari te reageren op de kritiek van Brussel. Over de stand van za ken stuurt hij de Kamer binnen kort een brief De Tweede Kamer praat volgende week verder over de landbouwbegroting. De PW wil dan voorstellen dat Nederland nooit meer verantwoordelijk wordt gesteld voor natuurherstel als gevolg van toekomstige verdie pingen van de Westerschelde. „Het ontpolderen valt te typeren als het verdriet van Zeeland, waar mee goede landbouwgrond verlo ren gaat", aldus Kamerlid Richard de Mos. Het voorstel van D66 om het geld voor het alternatief in te zetten voor natuurbeheer vindt hij 'pure diefstal'. De Mos: „D66 ver kwanselt eerst de Zeeuwse belan gen aan Europa, waardoor de boe ren in de Hedwige het Europese natuurherstelmes op de keel krij gen. Vervolgens wil ze met de gel den voor het alternatief een wit voetje halen bij natuurdubs." Ble ker ontraadt de Kamer akkoord te gaan met het D66-voorstel. WEBWINKEL Bestelt u online in onze webwinkel voor 40,- of meer aan producten naar keuze, dan ontvangt u het bekroonde kookprogramma Two Fat Ladies op dubbel dvd GRATIS bij uw bestelling. Bestel snel, want op op! l'l'JflHWWiitr j'TjV. MIDDELBURG - Zeeland raakt haar rechtstreekse verbinding met Schip hol kwijt. Deze zondag gaat de nieu we dienstregeling van de NS in. De reistijd naar Schiphol is dan met een overstap tussen de 4 en 10 minuten langer. Meja van Zeist van de NS: „We doen onze uiterste best om het overstappen naar Schiphol op het zelfde platform te regelen. Overstap pen is altijd onprettig, zeker als je koffers mee moet zeulen. Gelukkig krijgt de Zeeuwse reiziger er ook een paar populaire bestemmingen bij die vanaf zondag wel recht streeks te bereiken zijn. Dat zijn Rot terdam Blaak (vaak gebruikt door studenten) en Haarlem." De dienst regeling moest gewijzigd worden omdat treinen vaker per uur gaan rij den en de hogesnelheidstreinen 'in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22