De barkrukken van Ritthem 44 i8| zeeland Ladies Night ie De Drie Heerlijkheden Bibliotheek heeft plannen genoeg DORPSHUIS Sinds er weer leven zit in dorpshuis Ons Dorpsleven, zit er meer leven in Ritthem. Uitbaters Hans en Thea Terwiel hopen maar dat ze hun werk kunnen doorzetten. Sint Janstraat 9 Volkskerstzang in Protestantse Kerk Muziek en glühwein in Het Akkoord DANISH DESIGN De Vos Opslag voor bedrijf en particulier Middelburg 0118-613713 www.city-store.nl vrijdag 9 december 2011 W Cs MIDDELBURG KOUDEKERKE De Protestantse Kerk in Koudeker- ke houdt zondag haar jaarlijkse volkskerstzang in de Couburg. Het evenement begint om 19.00 uur. Harmonie Voorwaarts, de Cantorij Koudekerke en CBS 't Klinket wer ken hier aan mee. De scholieren zingen in een speciaal voor de gele genheid opgericht koor en lezen een verhaal voor. Het thema van de volkskerstzang in Koudekerke is 'Geschenk uit de hemel'. VEERE Muziekvereniging Veere's Genoe gen uit Veere verzorgt zaterdaga vond 17 december een kerstconcert clubgebouw Het Akkoord aan de Oudestraat 9 in Veere. Tijdens dit kerstconcert spelen de leerling-mu zikanten van Veere's Genoegen en geeft het fanfareorkest een uitvoe ring. Het kerstconcert begint om 20.00 uur en duurt tot ca. 21.15 uur. De zaal is vanaf 19.30 uur geopend en de toegang is gratis. Na afloop staat er voor iedereen een glaasje glühwein klaar. door Wendy van den Hurk Het zal toch niet? Dat de plek die Ritthem- mers eindelijk heb ben om elkaar te tref fen, nu alweer ver dwijnt? Het begint net gezellig te worden in het durpsuus. Zeker nu de korfbal klaar is. Thea Terwiel veegt met een doek je de bar kruimelvrij. Het is vrijdag tegen vieren, en de eerste gasten kunnen elk moment binnenval len. Binnen is het warm, en knus bovendien. De prijzenkast van de ringrijders, de houten lansen aan de muur en de verzameling biergla zen in de andere prijzenkast doen lekker kneuterig aan. Ramvol komt dorpshuis Ons Dorpsleven niet te zitten, maar na een half jaar proefdraaien komen er al aardig wat Ritthemmers over de vloer. Thea en haar man Hans hebben, nota bene als Souburgers, een plekje weten te veroveren in de kleine gemeenschap. De barbecue tijdens burendag deed wonderen. „Toen zijn leuke contacten gelegd", vertelt Thea. „Nu hebben we echt al een vast clubje dat hier frietjes komt eten. Ze komen hier vergaderen van de volkstuinvereniging, de vogelvere niging, Partij Souburg Ritthem en er zijn ook cursusavonden. En de boeren hè, die komen na het werk graag een pilsje pakken. De Dreu van de uien: Klompen aan. Ja, dat heeft wel wat. Het kan echt café achtig zijn." En Thea kan het weten, als bar- vrouw bij buurtcafé Van Lunte- reeeh! in de Vlissingse Hercules Segherslaan. Dat werk moet ze er wel bij blijven doen, om rond te komen. Want veel wordt er nog niet omgezet in die drie daagjes in Ritthem. Vaker open gaan heeft geen zin; de donderdag is niet voor niets al uit het schema ge gooid. En van de twaalf kopjes kof fie op een bloemschikavond, hoe gezellig ook, hoeven ze het ook niet te hebben. Maar Ritthem heeft eindelijk wat ze wil. Hans en Thea Terwiel ex ploiteren het dorpshuis voor de ge meente Vlissingen. Die vraagt er geen huur voor, maar daar kan ver andering in komen nu het accom- modatiebeleid op de schop gaat. Hans en Thea hebben al hoge huurkosten voorbij horen komen. Ze vrezen dan te moeten stoppen. „Dat hoeft helemaal niet", sust wel zijnswethouder Marin de Zwarte. „Als het niet lukt, dan houdt het op. Maar we willen het een kans geven. Alle varianten komen voor bij. Ook overname door Woon- burg. Daar gaan we binnenkort over praten. De dorpsraad zit erbij namens de uitbaters." Directeur Marco van der Wel van die woningcorporatie toont zich welwillend. Mits het gaat om een symbolisch bedrag. „Dan denk ik aan een constructie waarbij wij als eigenaar zorgen voor de verzeke ringen en de instandhouding, dus het grote onderhoud, en dat het dorp een grote mate van zelfwerk zaamheid heeft. Met andere woor den: als er iets geschilderd moet worden, dat wij zorgen voor de verf en zij het werk doen. Een klas sieke constructie, die volgens mij wel past bij Ritthem." En bij Hans en Thea. Hun vingers jeuken immers. „Het dak lekt, de Morgenavond 9 december is er een speciale Ladies Night in de Sint Jan straat in Middelburg. De gehele avond zijn er speciale kortingsacties. Zo kunnen vrou wen die op deze avond een af spraak maken bij haarstudio SOOP om geknipt en geverfd te worden, dat tegen een gereduceerd tarief van veertig euro doen. Verder zijn er onder meer een fashion show, diverse demonstraties en zal er li- ve-muziek worden gespeeld. Meer informatie via on8-4362i8. Dorpshuis Ons Dorpsleven vormt dinsdag het toneel van de opening van een nieuwe fietsroute door Ritthem, genaamd De Drie Heerlijkhe den. Om 15.30 uur is de ontvangst door Leo de Visser van de dorpsraad. Na praatjes van oud-archivaris Adri Meerman en Jan Bostelaar van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, gaat een gezamenlijke, korte fiets tocht naar het informatiebord aan de Zandweg van start. Iedereen is wel kom. Natuurlijk ook om de echte tocht te maken. Die voert vanuit de Dorpsweg richting de dijk, langs de resten van Fort Zoutman, Fort Ram- mekens en Nieuw- en Sint Joosland waar de Welzingedijk ooit, ten tijde van het dorp Welzinge, de zeedijk van Walcheren was. Na wat land schappelijke slingertjes, onder meer langs de waterloop die vroeger uit kwam op het Vlissingse Bellamypark en de plek waar eens de legendari sche herberg De Schoone Waardin stond, en nog een stukje zeedijk komt de fietser uiteindelijk weer in de Dorpsstraat. Bij het dorpshuis. Hans en Thea Terwiel achter de bar van dorpshuis Ons Dorpsleven, dat zij door Emile Calon Pure Scandinavian Style www.danishdesignwatches.com Kanaalstraat 13 4388 BJ Oost-Souburg Tel. 0118-462570 MIDDELBURG - Een Spaanse trap in de Zeeuwse Bibliotheek. Directeur Ton Brandenbarg ziet het al voor zich. Een breed uitwaaierende trap die bezoekers van de begane grond leidt naar het souterrain waar ze op computers kunnen grasduinen in allerlei bestanden. Zover is het echter nog lang niet. Vooral niet omdat de Zeeuwse Bi bliotheek het geld niet heeft om een dergelijke trap aan te leggen. Net als alle andere culturele instel lingen moet de bibliotheek bezui nigen omdat de provincie de subsi die kort met twintig procent. Het plan om de parkeerkelder bij het gebouw te trekken heeft hij daar om ook al moeten laten varen. In zijn kantoor op de tweede ver dieping vertelt de directeur dat hij vooruit wil denken, niet wenst te klagen over bezuinigingen. De plannen om samen te werken met Scoop verkeren in een vergevor derd stadium. Ook die instelling krijgt te maken met een korting van twintig procent. De twee heb ben elkaar gevonden en vanaf de zomer trekt Scoop in bij de Zeeuw se Bibliotheek omdat de twee zien dat ze elkaar kunnen versterken. Het zijn allebei instellingen die werken met informatie. „Wij heb ben een coilectie aan kennis in huis, Scoop doet onderzoek en doet dat nu vooral voor gemeen ten en provincie. Die kennis mag breder bekend worden gemaakt." Als Scoop bij de bibliotheek in trekt wordt de tweede verdieping afgesloten voor publiek. Alle boe ken die daar nu nog staan verhui zen naar lagere verdiepingen. Vol gens de directeur legt een architect momenteel de laatste hand aan de plannen voor de nieuwe inrich ting. De financiering voor de nieu we organisatie is volgens hem ook rond. „De beide ondernemingsra den zijn akkoord, de Raad van Toe zicht ook." Alleen de provincie moet alle plannen nog fiatteren. Op de eerste verdieping komt een Zeelandpaviljoen, hoopt hij. De fi nanciering daarvan is volgens hem echter nog niet zeker. Hij hoopt be drijven te interesseren om geld te steken in de Zeeuwse Bibliotheek zodat het paviljoen én de Spaanse Trappen werkelijkheid worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18