Waar gaat het over in Brussel? II t®¥ 'Niks laatste kans, er zijn gewoon nóg meer toppen nodig om er uit te komen.'. Afdwingen begrotingsdiscipline ?m3mm Noodfonds met vuurkracht Nieuw verdrag of niet ECB als redder vrijdag 9 december 2011 Minister van Financiën, Jan Kees de Jager 93556,25 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Er is al sinds 1997 een groei- en sta biliteitspact van de EU waarin staat dat het begrotingstekort maxi maal 3 procent en de staatsschuld 60 procent van het nationaal inko men mag zijn. Alleen heeft men zich daar de afgelopen tien jaar niet aan gehouden. Dat mag niet meer gebeuren, vindt iedereen. Daarom moeten landen in hun grondwet vastleggen dat ze streven naar begrotingsevenwicht. Ook moeten er 'automatisch' steeds strengere sancties komen voor wie zich niet houdt aan de af spraken. Daarvan kan alleen wor den afgeweken met steun van een 'gekwalificeerde' meerderheid van de lidstaten, hebben Angela Merkel en Nicolas Sarkozy voorgesteld. Gekwalificeerd wil zeggen dat er extra voorwaarden zijn, bijvoor beeld dat die meerderheid 62 pro cent van de Europese inwoners ver tegenwoordigt. Door de eindbeslis sing neer te leggen bij de Europese Raad (de regeringsleiders van de landen) en niet bij de Europese Commissie, kunnen regeringen met droge ogen beweren dat de overdracht van soevereiniteit be perkt is. Merkel en Sarkozy willen in hun streven naar een 'begrotingsunie' ook meer onderlinge afstemming van het financiële en economische beleid, bijvoorbeeld het op elkaar afstemmen van bedrijfsbelastingen of arbeidsmarktbeleid. Daar is minder steun voor. Neder land wil in ieder geval niet dat 'Brussel' straks kan bepalen hoe hoog hier de vennootschapsbelas ting is. Het tijdelijke noodfonds EFSF moet worden versterkt, omdat het nu te klein is om grote landen te redden als die in financiële proble men komen. De leencapaciteit van het EFSF bedraagt nu 440 tot 780 miljard euro. Tot nu toe is het niet gelukt het fonds te vergroten met geld van investeerders buiten Euro pa. Het IMF is inmiddels gevraagd een grotere rol spelen. Er wordt ook gekeken naar de mogelijkheid om het permanente noodfonds ESM een jaar eerder in te voeren, zodat het volgend jaar al ingezet kan worden. Merkel en Sarkozy willen dat de nieuwe afspraken vastgelegd wor den door wijziging van bestaande Europese Verdragen. Dat vergt een omvangrijk besluitvormingstraject waarin veel landen dwars kunnen gaan liggen. De voorzitter van de Europese Raad, Herman van Rompuy, denkt dat dit te lang gaat duren. Hij wil de protocollen aanpassen, en dat kan met een korte procedure. Ne derland vindt vooral van belang dat er iets gebeurt. Mark Rutte wilde gisteravond niet op vragen ingaan. foto Koen van Weel/ANP UROPESE E N T R A L E BANK Om de financiële markten op korte termijn te kalmeren, is ingrijpen nodig van de Europese Centrale Bank. Die moet duidelijk maken dat hij als uiterste redmiddel staats obligaties zal blijven kopen. Dat zal de ECB alleen verantwoord kunnen en willen doen als de cen trale bankiers erop kunnen vertrou wen dat de Europese landen hun overheidsuitgaven niet opnieuw uit de bocht laten vliegen; dus na harde afspraken over een begro tingsunie. Gisteren zakten de beurzen onmid dellijk in nadat ECB-president Draghi zei niet oneindig staatsobli gaties te zullen kopen. zie onze website:economie Voorzitter van de Europese Commissie José Manuel Barroso: de wereld verwacht Europese, geen nationale oplossingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11