io eurotop Europa voor het blok Overal pijn als deze top faalt fc vrijdag 9 december 2011 Nervositeit overheerste gisteren bij de Europese leiders op de top in Brussel over de eurocrisis. Allen realiseerden zich wat er op het spel staat, maar ook dat een oplossing haast buiten bereik ligt. door Laurens Kok en Hans de Bruijn Zelfs rasoptimist Mark Rutte leek er gisteravond weinig vertrouwen in te hebben dat de EU eindelijk de allesbe- slissende 'big bazooka' tegen de schuldencrisis in stelling weet te brengen. Bij zijn aankomst op de EU-top in Brussel was de premier voor zijn dóen uitermate zuinig met commentaar. Verwachtingen durfde hij al helemaal niet uit te spreken. Rutte herhaalde de Nederlandse inzet en wilde geen vragen beant woorden. Verontschuldigend: „Hier moeten jullie het mee doen." Het tekende de nervositeit bij het begin van wat eerder was aangekondigd als 'de top der top pen' en wat gisteravond begon met een informeel diner. Rutte was niet als enige kortaf Als of ze het afgesproken hadden be perkten de EU-leiders zich tot summiere statements, om maar vooral niets te zeggen wat de on derhandelingen zou kunnen be moeilijken. Maar zij benadrukten het belang van wat op het spel staat. De Fran se president Nicolas Sarkozy zei eerder op de dag met zijn kenmer kende bravoure dat er 'geen twee de kans' komt om de crisis aan te pakken. Europa heeft volgens hem nog maar een paar weken de tijd om de euro te redden. En de Duit se kanselier Angela Merkel zei dat de euro aan geloofwaardigheid heeft ingeboet. „En die moet her steld worden." Als om duidelijk te maken om wie het écht draait in Europa, staken vlak voor het begin van de top Merkel, Sarkozy, Europees presi dent Van Rompuy, Commissie voorzitter Barroso, IMF-topvrouw Lagarde en president Draghi van de Europese Centrale Bank de kop pen nog even bij elkaar. Mark Rut te moest het doen met een onder onsje met zijn nieuwe Belgische collega Di Rupo en de Luxemburg se premier Juncker. Minister van Financiën Jan Kees de Jager, gisteren eerder op de dag aanwezig op een bijeenkomst met Europese christendemocraten in het Franse Marseille, ziet dat het 'gevoel van urgentie' in Europa is toegenomen. „Er werd lang ge dacht dat de crisis is op te lossen met meer geld. Inmiddels is ieder een hier in Marseille ervan over tuigd dat begrotingsdiscipline en begrotingstoezicht nodig zijn." Daar waren ook Sarkozy en Mer kel van de partij, .voordat zij naar Brussel vlogen. De Jager bleef nuchter onder alle noodkreten. „Niks laatste kans, er zijn gewoon nóg meer toppen nodig om er uit te komen", zei hij. Dat was een realistische inschat ting, want bij het begin van de top bleken er nog grote meningsver schillen. De Duitse bondskanselier Angela Merkel eist een verdragswij ziging om eurolanden die er een potje van maken, automatisch sancties op te leggen. Maar de Brit se premier David Cameron piekert er niet over het verdrag open te breken. Merkel dreigt de eurosceptische Britten met een 'alleingang' van de zeventien eurolanden, waarbij de overige tien EU-lidstaten het nakijken hebben. Maar dat stuit weer op grote bezwaren van Rut te, die het Verenigd Koninkrijk binnenboord wil houden. José Manuel Barroso David Cameron Elio Di Rupo Christine Lagarde Angela Merkel Mario Monti Lucas Papademos Nicolas Sarkozy foto's EPA «V. f l f1- De ogen van de hele wereld zijn vandaag gericht op Brussel. Het kan Obama zelfs zijn herverkiezing kosten als de euro verongelukt. door Maurice Wilbrink Zelden is een top van Eu ropese regeringsleiders door de rest van de we reld zo intensief gevolgd als de top die gisteravond in Brus sel begon. De crisis in de Europese monetai re unie is een rechtstreeks gevaar voor de totale wereldeconomie: een recessie in de eurozone be dreigt niet alleen miljoenen banen op het Europees continent, maar ook de werkgelegenheid in China, de VS en elders. De afgelopen maanden al begon de schuldencrisis de economie af te remmen, zodanig dat de eurozo ne nu in een recessie is beland. Aandelenkoersen daalden niet al leen hier, maar ook in de VS en in de meeste opkomende economie ën. Banken in de eurozone vertrou wen elkaar niet langer, en de kre dietverlening aan bedrijven en consumenten stokt. Grote beleg gers trekken enorme hoeveelhe den kapitaal terug naar hun eigen continent of land. De zakenbank Morgan Stanley verwacht bijvoor beeld dat Europese banken de ko mende tijd voor 1500 tot 2500 mil jard euro aan beleggingen terugha len uit Azië. De onderlinge afhankelijkheid van economieën wereldwijd is de afge lopen tien jaar enorm toegeno men, mede omdat China begin de ze eeuw toetrad tot de Wereld handels Organisatie. De Europese Unie is voor China de belangrijk ste handelspartner, en als die weg valt staat het complete exportmo del van de Chinezen op de tocht. Vorig jaar voerde China voor onge veer 300 miljard aan goederen en diensten uit naar Europa. In omge keerde richting ging het om 133 miljard aan goederen en diensten. Ook de VS vreest een ongeluk in de eurozone, en de Amerikaanse banken hebben hun risico's in Eu ropa al flink teruggebacht. De Amerikaanse regering bemoeit zich dan ook steeds nadrukkelijker met de crisis in de eurozone. Het voorzichtige herstel van de Ameri kaanse economie, waar de werk loosheid nu daalt, kan in 2012 door problemen in Europa om slaan. Voor president Barack Oba ma, die zich in november volgend jaar wil laten herverkiezen, zou dat slecht nieuws zijn. De uitkomst van de eurotop zal niet onmiddellijk leiden tot een uiteenvallen van de eurozone en daarmee tot een wereldwijde reces sie. Men houdt wel rekening met ■compromissen die de beleggers on voldoende overtuigen, zoals eer der is gebeurd. In dat geval woekert de eurocrisis nog een tijd door, en zorgt voor een recessie in de EU die langer aanhoudt en onvermijdelijk nega tief doorwerkt op de rest van de wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10