buitenland 19 'Het einde van de Fare is niet nabij' Dader aanslag Zweden opereerde zelfstandig EHHRtoSIf-'!>* COLOMBIA Tanja Nijmeijer leeft: de enige reactie die je als guerrillera hebt is schieten Ontslag dansende YouTube-agent i ip t ji jjrjp mnffijTffT /c Nfff donderdag 8 december 2011 lichamen. Ruim een jaar lang was het stil rond Nijmeijer. Nu vertelt ze hoe het haar tijdens het bom bardement is vergaan. „Boven mijn hoofd hoorde ik 'pam pam pam pam'. Ik denk een stuk of twintig bommen. Ik dacht: hier kom ik niet meer levend uit. Toen ik uit mijn loopgraaf kwam, voel de ik me dizzy en ik was doof Mijn rugzak, mijn bed, alles was verdwenen. Er was alleen zwart." Dat het om een nieuw interview gaat, blijkt ook uit een aantal kran ten die Botero voor Nijmeijer heeft meegebracht. Er staan artike len over haar in. Ze leest hardop voor: „'Wie haar en haar kamera den van de Fare komt bevrijden, wordt ontvangen met bazooka's, mijnen, mortieren, alles, aldus de revolutionaire'." Logisch, reageert ze. „Als je hier in de jungle zit, en je hoort continu bombardemen ten en geweren, is de enige reactie die je als guerrillera hebt: schie ten." Nijmeijer is niet van plan de strijd te staken. „Wij gaan door. Het einde van de Fare is niet na bij." Tanja Nijmeijer (rechts) en Farc-commandant Mono Jojoy, die in 2010 werd gedood bij bombardementen door de Colombiaanse overheid. foto EPA Tanja Nijmeijer leeft. Het Nederlandse lid van de Co lombiaanse terreurbewe ging Fare steunt nog steeds de gewapende strijd en is niet van plan te stoppen. door Frouke Tamsma Het beginnen ver trouwde beelden te worden. Tanja Nij meijer die, gestoken in stoer legerpak, in het ondoordringbare oerwoud van Colombia onder een zeiltje zit te schuilen voor de regen. Het is de Nederlandse nauwelijks aan te zien dat ze alweer bijna tien jaar lang dagelijks het harde junglele ven trotseert. Van daaruit voert de ultralinkse Fare haar gewapende strijd tegen de Colombiaanse over heid. Ondanks het strenge uni form oogt Nijmeijer jong, met haar bruine haar in een vlecht en een gulle lach die haar gelijkmati ge, witte tanden ontbloot. De on oplettende televisiekijker moet gis teravond gedacht hebben naar oude beelden te zitten kijken. Toch zond de NOS gisteren wel de gelijk een nieuw interview uit met de uit Denekamp afkomstige Nij meijer. Net als de vorige keer in 2010 is de interviewer de Colombi aanse journalist Jorge Enrique Bo tero. Niet lang na het interview destijds werd "het kamp van Farc-commandant Mono Jojoy, waar ook Nijmeijer zat, door de Colombiaanse overheid gebombar deerd. Er vielen twintig doden. Tot nu was onduidelijk of Nijme ijer nog in leven was. De Neder landse Liduine Zumpolle, die het al jaren opneemt tegen de Fare, 'zei dat Nijmeijer bij de aanval 'zeer waarschijnlijk' is overleden. Nijme ijer zou namelijk bijna altijd in de nabijheid van Jojoy verkeren, en die was dood. De Colombiaanse fo rensische dienst vroeg Nederland om de gebitsgegevens en vingeraf drukken van Nijmeijer, maar er was geen match met de gevonden 1998: Voor haar studie Romaanse talen en culturen gaat Tanja Nijme ijer, geboren in het Overijsselse De nekamp, een jaar naar Colombia. Ze geeft er les op een elitaire privé- school en komt voor het eerst in aanraking met de sociale ongelijk heid in het land. 2002: Onder de schuilnaam Eillen of Eileen sluit de Nederlandse zich aan bij de Colombiaanse terreurbe weging Fare. Ze werkt er hoofdza kelijk als vertaalster, maar schuwt ook het gewelddadige werk niet. Ze plaatst eigenhandig een bom bij een sportartikelenfabriek, waar bij zestien gewonden vallen. Ze wordt verdacht van betrokkenheid bij bomaanslagen op een politiebu reau en een supermarkt. q 2007: Na een aanval van het Co lombiaanse leger op Nijmeijers kamp in het oerwoud wordt haar videodagboek gevonden, waaruit blijkt dat ze zich bij dè rebellen heeft aangesloten en mee vecht. Wel laat ze zich kritisch uit over de leiding. Volgens sommige Farc-ken- ners kan dit haar in grote proble men brengen. Over het lot van Nij meijer is niets bekend. H Juni 2008: Er gaan verschillende ge ruchten over Nijmeijer. Volgens de een zou ze niet meer vechten, maar in plaats daarvan zware licha melijke arbeid verrichten. g December 2009: De ouders van Nijmeijer doen een wanhopige op roep voor een teken van leven hun dochter. g Augustus 2010: Na drie jaar zendt Ikon een interview uit van Jorge En rique Botero met Tanja Nijmeijer. Nijmeijers ouders hebben nu duide lijkheid dat hun dochter nog leeft. September 2010: Het kamp van Farc-commandant Mono Jojoy wordt gebombardeerd. Er vallen twintig doden, opnieuw is onduide lijk wat het lot van Tanja Nijmeijer is. December 2010: De Verenigde Sta ten klagen haar aan voor terroris me vanwege medewerking aan de ontvoering van drie Amerikanen. door onze correspondent Tom Buurman stockholm - Taymour Abdulwa- hab al-Abdal, de man achter de dubbele bomaanslag in december vorig jaar in Stockholm, opereerde zeer waarschijnlijk zelfstandig. Dit heeft de Zweedse veiligheidsdienst Sapo gisteren bekendgemaakt op een persconferentie. Op zaterdagmiddag 11 december 2010 blies al-Abdal zichzelf op in een drukke winkelstraat in het cen trum van Stockholm, kort nadat hij even verderop een auto tot ont ploffing had gebracht. Bij de aan slagen vielen twee gewonden en kwam hij zelf om het leven. Volgens Sapo wijst niets erop dat al-Abdal handlangers had of onder deel uitmaakte van een terreurnet werk. „Het is echter nog onduidelijk of hij in zijn voorbereidingen econo misch, logistiek of ideologisch is ondersteund", aldus Sapo. De vei ligheidsdienst baseert deze conclu sies op het vooronderzoek waarin tot dusver 8oo verhoren hebben plaatsgevonden en 1200 tips zijn nagetrokken. Al-Abdal werd in eerste instantie in verband gebracht met al Qaida. Hij zou een training hebben ge volgd van drie maanden in een trainingskamp in Afghanistan. Daarnaast ontvingen het Zweedse persbureau TT en de veiligheids dienst kort voor de explosies e-mails met extremistische dreige menten in het Zweeds en het Ara bisch. De dreigementen waren on der meer gericht tegen de deelna me van Zweden aan internationa le missies in Afghanistan. manado - Een Indonesische agent die dit jaar wereldberoemd werd toen hij dansend en playbackend op Bollywoodmuziek op internet verscheen, is ontslagen. Dat meld den Indonesische media gisteren. De man, Norman Kamara, hoeft niet meer terug te komen omdat hij na zijn plotselinge beroemd heid 85 dagen verzuimde. Kamara reageerde opgetogen. „In een poli- tie-uniform moest ik me altijd ge dragen", aldus de ex-agent. Kamara heeft een muziekcontract op zak ter waarde van 100.000 dol lar (74.000 euro), terwijl hij bij de politie ongeveer 100 dollar (74 eu ro) per maand verdiende. 'Deze aanbieding is alleen geldig voor nieuwe Alles-in-1 abonnees. De getoonde ontvanger kan afwijken van het werkelijke model. Zolang de voorraad strekt. m m - ffffm m mIVilm K mm SB Want als je nü overstapt, ontvang je een HD ontvanger van 199 voor maar 49!* Hiermee bekijk je alle populaire zenders in HD- kwaliteit. Deze zenders zitten standaard in je abonnement. Net als razendsnel internet en voordelig bellen. Sb w I tmr.in VO I Ga dus snel naar ziggo.nl/overstap of bel 0900-0730 (lokaal i-in-1 van Ziggo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9