241 zeeland Hulst verzet Edelsteen is óveral op zich fel tegen varkensinvasie AANVRAAG Twee stallen met elk 6720 dieren Grote bingo-avond ten bate van Kika-fonds Dansavond in atelier van Leo de Jong Salsa leren dansen op party in The Lane Overleg over Aardenburgs stadhuis op gang Zorgen over invulling Haven blijven Borden Zuidzandseweg komen nog donderdag 8 december 2011 TERNEUZEN door Eugène Verstraeten hulst - De gemeente Hulst haalt alles uit de kast om de bouw van twee megavarkensstallen bij Hengstdijk en Vogelwaarde te voorkomen. Wethouder Diana Van Dam- me-Fassaert beloofde dat in de commissie Ruimte. De PvdA-frac- tie dient komende raadsvergade ring een motie in om B en W nog eens extra aan te sporen. Het gaat om aanvragen van Bra bantse varkensboeren voor de bouw van twee varkensstallen met elk 6720 varkens aan de Rummers- dijkstraat en de Kamperweg. De toenmalige gemeente Hontenisse verleende daarvoor al in 1994 een bouwvergunning en probeerde die later tevergeefs terug te draaien. De milieuvergunning kon wel wor den tegengehouden, zodat de stal len toch niet gebouwd konden worden. Stichting Regionale Be strijding Varkens Invasie (SRBVI) moest daarvoor wel vechten tot bij de Raad van State. Nu proberen de varkensboeren het opnieuw. Ze hebben een Mi lieu Effect Rapport (MER) laten maken en denken aan alle milieu regeltjes te kunnen voldoen. „Een nachtmerrie van de inwo ners uit de omliggende dorpen dreigt nu toch werkelijkheid te worden", zei Janny Erpelinck van SRBVI in de commissie. Ze riep de gemeente op alle deskundig heid in huis te halen die nodig is om de stallen tegen te houden. Mieke van den Bosch van recreatie centrum De Vogel zei zelfs te wil len meebetalen aan het inhuren van juridische specialisten. Ze wil het recreatiecentrum een forse kwaliteitsimpuls geven. „Maar als die stallen er komen moeten we ons bedrijf sluiten. Niemand wil in de stank kamperen." Volgens milieu-ambtenaar Piet Verstraeten heeft de gemeente zelf genoeg des kundigheid in huis. Die is opge bouwd tijdens de vele procedures tegen varkensstallen. Stiekem wordt gehoopt dat de aanvragers hun bouwplannen moeten wijzi gen om aan de milieuregels te kun nen voldoen. In dat geval moet een nieuwe bouwvergunning wor den aangevraagd die de gemeente dan, met het bestemmingsplan in de hand, kan weigeren. door Martijn de Koning In het deel van Tanzania waar Joyce van Dronkelaar-Kessy de eerste 23 jaar van haar le ven woonde, zijn het toeris me én de edelstenenbranche de grootste economische pijlers. „Ste nen horen bij de cultuur van mijn land", geeft de Oostburgse aan. Geen wonder dat ze na haar ver huizing naar Nederland haar voor liefde voor de edelstenen behield. Toch duurde het een poos voordat ze besloot echt werk te maken van haar hobby. „Nadat mijn kinderen het huis uit gingen, wilde ik wat meer om handen hebben. Een vriendin die in Duitsland woont, zit in de edelstenenhandel. Dat bracht me op het idee." Van Dronkelaar is nu sinds een jaar of vier de drijvende kracht van Universal Gemstone; hande laar in edelstenen, mineralen en kristallen. De basiskennis die ze meenam uit Tanzania was voor haar niet ge noeg. „Ik ben in Antwerpen edel- steenkunde gaan studeren aan de Academie voor Mineralogie", geeft ze aan. Die studie, waarbij ze alles leert over samenstelling, behande len en herkennen van de meer dan tweeduizend bestaande edel stenen, heeft ze bijna afgerond. Die kennis is hard nodig, heeft ze al gemerkt. Van Dronkelaar ver koopt haar stenen vooral op beur zen, en daar is de concurrentie groot. „Sommige kopers vragen heel veel. Je moet dan wel weten waar je het over hebt." De doel groepen op zo'n beurs zijn divers: verzamelaars, mensen die sieraden maken, en spiritueel ingestelde klanten die geloven in de genees krachtige werking van de stenen. AXEL Atelier galerie Leo de Jong aan de Walstraat in Axel houdt morgen een dansavond. Het duo Trésors de la Rue zorgt, op viool en accordeon voor muziek. De avond, die duurt van 19 tot 23 uur, is tevens de ope ning van een expositie in het ate lier, met werken van de eigenaar zelf. Die is zaterdag en zondag te bezoeken tussen 14 en 17 uur. Toegang tot de dansavond kost 10 euro, inclusief hapjes, drankjes en ansichtkaarten van De Jong. Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam- se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in ternationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd zijn. Vandaag: Universal Gemstone in Oostburg In café 't Keldertje aan de mr. Haar- manweg in Terneuzen om 19.30 or ganiseren houden Concorde Tank vaart en de uitbaters van het café zaterdagavond een bingo ten bate van het KiKa-fonds (kinderen kan- kervrij). De editie van vorig jaar bleek een groot succes. Toen werd 4000 euro ingezameld. De bingo-avond be gint om 19.30 uur. OOSTBURG Joyce van Dronkelaar-Kessy verhuisde op haar 23e naar Nederland, en nam haar liefde voor edelstenen mee. oostburg - Het kan nog wel één of twee maanden langer duren voor de Sluise gemeenteraad een besluit over de toekomst van het voormalige stadhuis Aardenburg neemt. Het initiatief van Hart voor Aardenburg is deze week be sproken, volgende week komen plannen van twee andere groepe ringen aan de orde. In januari zijn vervolgsessies gepland, meldde wethouder Jan Schaalje de leden van de commissie Samenleving. „De diverse groeperingen willen apart hun verhaal doen. Ik geef daar graag gehoor aan, maar het duurt wel iets langer voor de stuk ken ambtelijk zijn voorbereid." Dansschool Step into Salsa houdt vrijdag een salsaparty in The Lane aan de Nieuwstraat in Oostburg. Vanaf 21 uur krijgt iedereen de ba sisstappen van de salsa aangeleerd. Een uurtje later begint het echte feest, met gevorderde dansers die alles voordoen aan de gasten. Wie de smaak te pakken krijgt, kan in januari lessen gaan volgen bij de dansschool. aardenburg - De leden van de Sluise commissie Samenleving hebben weinig hoop dat collectief particulier opdrachtgeverschap leidt tot nieuwbouw aan de Aar- denburgse Haven. „Er zijn gewoon te weinig geïnteresseerden. Ik heb begrepen dat de enige belangstel- lende intussen weer is afgehaakt", wist William Gijsel (Nieuw Ge meentebelang). Wethouder Jan Schaalje zag ook nog geen huizen blok aan de Haven verrijzen, maar meldde dat tot april nog wordt ge poogd een gezamenlijk bewoners- collectief op te richten. cadzand - De nieuwe asfaltiaag op de Zuidzandseweg bij Cadzand is door leden van de commissie Sa menleving van harte verwelkomd. Maar over de verspringende ver keersremmers waren ze minder te spreken. Er zijn geen markeringen op het wegdek aangebracht en de verspringende obstakels staan nog niet aangekondigd op borden, con stateerden commissieleden. De si tuatie is - 'ook al omdat nog hard tussen de obstakels kan worden doorgereden' - niet veiliger, maar juist gevaarlijker geworden. Wet houder Jan Schaalje wist dat bin nenkort waarschuwingsborden worden geplaatst, maar gaf toe dat de 'tijdelijke maatregel' in het Cad- zandse geval lang kan duren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52