sport 129 Real Madrid Juridische twist leidt tot pijnlijke inzichten in kampenstrijd Ajax Basel stoot Manchester United uit de Champions League Eriksen: grote tegenslag Champions League donderdag 8 december 2011 De uitschakeling in de Champions League kwam hard aan bij Ajax. „Dit is een zware tegenslag", baalde Christian Eriksen na afloop. „We hadden niet verwacht dat het bij Olympique 7-1 zou worden. Toen ik het hoorde geloofde ik het ook niet echt, maar het stond er toch." lossen. Een paar uur later werd Ajax door falende arbitrage en een ontketend Lyon op de drempel van de achtste finales van de Champions League een halt toege roepen. Een dure grap. Ajax had in deze editie van het toernooi al bijna tien miljoen euro bij elkaar gevoetbald, maar mist nu een bo nus van drie miljoen, plus nog et telijke miljoenen aan recettes en uitkeringen uit de zogenaamde marketingpool. De Amsterdammers deden tegen Real overigens ook zichzelf tekort. Kort na rust verprutsten Jan Ver- tonghen (na een corner van Theo Janssen) en Miralem Sulejmani twee fraaie kansen. De Belg kreeg de bal verkeerd op zijn hoofd en de Serviër raakte met een boogbal- letje de lat. Real Madrid, dat toch al niet heel geïnspireerd aan het duel was begonnen, maakte in de tweede helft weinig aanstalten meer om Ajax nog verder in het nauw te brengen. Coach José Morinho wisselde Ben- zema, een van de weinige basis krachten die gisteren in actie, kwam. Voor groepswinnaar Real is de wedstrijd tegen Barcelona dit weekeinde van veel grotere impor tantie. De Boer wisselde in de eindfase van het duel ook, en uiteraard vooral aanvallend. Hij bracht Dmi try Bulykin en Davy Klaassen in het veld, maar het geloof bij Ajax in een goede afloop was ver te zoe ken. Uiteindelijk bepaalde Calle- jon met zijn tweede doelpunt van de avond de eindstand op 3-0. Ajax-Real Madrid 0-3 (0-2). 14. Callejón 0-1,41. Higuain 0-2, 90 (+2) Callejón 0-3. Scheidsrechter: Manuel De Sousa (Por). Gele kaart: Vertonghen (Ajax), Arbeloa (Real Madrid). Aantal toeschouwers: 49.000. Ajax: Vermeer; Van der Wiel, Vertong hen, Blind en Anita; Eriksen, Enoh en Janssen; Sulejmani, Lodeiro en Ebecilio. Real Madrid: Adan; Arbeloa (67. Men- komst in de Haarlemse rechtbank, des), Albiol, Varane en Coentrao; Sahin alleen omdat de club niet in staat en Granero (59. Alonso); Callejón, Kaka is zijn interne conflicten zelf op te en Benzema (54. Altintop); Higuain. mm mum iiiiimi ■mmwiwww door Geert Langendorff haarlem - De juridische twist over de beoogde benoeming van Louis van Gaal tot algemeen direc teur van Ajax bood pijnlijke inzich ten in de kampenstrijd van de Am sterdamse club. Een oplossing in het conflict dat Ajax al maanden in zijn greep houdt, ligt nog ver weg. Dat kwam gisteren naar vo ren tijdens het kort geding dat Jo- han Cruijff en een tiental jeugd trainers hadden aangespannen te gen het bedrijf Ajax en vier leden van de raad van commissarissen (rvc). De beleveniswereld van de twee kampen, grofweg opgedeeld iri oud-spelers en kantoormensen, raakt elkaar nergens. De reden van de afspraak in de Haarlemse rechtbank lag besloten in de beoogde benoeming van Louis Gaal tot algemeen directeur en de aanstelling van directieleden Danny Blind en Martin Sturken- boom. Cruijff en zijn metgezellen stoorden zich aan de manier waar op het drietal was aangezocht, voelden zich aangetast in hun auto riteit en vroegen de rechter daar om de situatie terug te draaien. Het schouwspel voor diens ogen was even vermakelijk als ontluiste rend. Op vriendelijke doch dwingende wijze gebaarde Cruijff zijn getrou wen naar de positie die hij voor hen in gedachte had. Doordat Den nis Bergkamp verstek moest laten gaan, kwam zijn kamp, aan de rechterkant van de zaal, op veer tien leden uit. Erg enthousiast zat het clubje er niet bij, al hield ieder een zich keurig aan de mores van de rechtbank. Marc Overmars had zelfs een lunchpakket meegenomen, voor het geval het een latertje werd. Waar Wim Jonk en Jaap Stam af en toe een gebbetje uithaalden, overheerste de spanning bij de te genpartij. Geconcentreerd maak ten rvc-leden Marjan Offers en Ste ven ten Have aantekeningen, be doeld om hun raadsman later van extra munitie te voorzien. In de 4,5 uur die volgden, lachte het tweetal - collega's Paul Römer en Edgar Davids ontbraken - een maal, toen een bekende een zure grap maakte. Verder bleven ze se rieus, tot het bittere einde. Ook de verdediging was op maat gesneden. Aan de zijde van Cruijff den haag - Was de uitkomst van de doelsaldoslag tussen Ajax en Olympique Lyon gisteren een ver rassing, de uitschakeling van Man chester United was dat zeker ook. De ploeg van Sir Alex Ferguson verloor gisteravond met 2-1 van FC Basel in een kolkend St Ja- kob-Park. De Zwitserse aanvallers Marco Streller en Alexander Frei maakten zichzelf onsterfelijk in ei gen land door te scoren en de Zwitsers daarmee een plaats in de knock-out-fase van het miljoenen bal te verschaffen. Een treffer van Phil Jones vlak voor tijd mocht de Engelsen niet meer baten. Het is de derde keer in zeventien jaar dat Manchester United mee doet aan de groepsfase in de Champions League en de volgen de ronde niét haalt. Dit gebeurde eerder in 1994/1995 en 2005/2006. Benfica werd winnaar in groep C, Manchester United werd derde en gaat verder in de Europa League. Ook Napoli en CSKA Moskou plaatsten zich voor de achtste fina les. Napoli werd tweede achter Bayern München in groep A dank zij een 2-0-zege bij Villarreal. Man chester City, dat Bayern versloeg, bleef daardoor derde. CSKA won bij Internazionale, de groepswin naar in poule B, en werd zo twee de voor Trabzonspor en Lille. Johan Cruijff met zijn advocaten mr. Mike Jansen (links) en mr. Frank Kroes (rechts) in de rechtbank van Haarlem. foto Marcel Antonisse/ANP zat een drietal losjes maar vloeiend formulerende advocaten, die de taal van de trainers spraken; recht op de man af, zonder omwe gen. De Ajax NV werd bijgestaan door de heer Wakkie, hun tegen pool. Op fijnzinnig wijze, soms on derbroken door een warrig inter mezzo, pareerde hij elke spelden prik met een juridische spitsvon digheid. Het pleidooi van Wakkie maakte vooral duidelijk hoe groot de kloof tussen Cruijff en de overige vier le den van rvc werkelijk is. Zo meld de de raadsman, dat met de voor malige vedette geen goed garen te spinnen was. Zijn grootste verwijt, opgetekend uit de monden van zijn cliënten, was het ontbreken van een e-mailadres. Elektronische Steven ten Have post gericht aan Cruijff kwam nooit direct aan. Tot ergernis van zijn zakelijke collega's. De verbinding liep over meerdere schijven: via zijn dochter, vrouw, zaakwaarnemer of een elftal niet nader geïntroduceerde mensen. Op hun beurt lichten ze Cruijff dan weer in om vervolgens het ant woord telefonisch of schriftelijk aan de afzender te geven. Alleen bij hoge uitzonderingen reageerde de geadresseerde persoonlijk. Hier aan viel, samengevat, volgens Wak kie de onaangekondigde voor dracht van Van Gaal te wijten. Na een wirwar van verwijten en juridische haarkloverij vroeg de rechter beide kampen of de aan deelhouders zich informeel moch ten uitspreken over het conflict. Moet Ajax de lijn Cruijff volgen of die van de tegenpartij, met Van Gaal als boegbeeld? Cruijff wilde, de gedaagden niet. Vervolgens stel de Wakkie een gesprek tussen Cruijff, diens getrouwen en Van Gaal voor. Bij een negatieve uit komst zou de laatste vast opstap pen. Cruijff toonde zich de voetballer van weleer, vertrouwend op zijn instincten. In een hoek van negen tig graden hing hij over een stoel om tot de microfoon te reiken. „Een herhaling van zetten." Het ri sico lopen nogmaals in een truc van de rvc trappen zag hij niet zit ten. Cruijff beende kwiek weg, de oppositie sjokte. Maandag volgt de uitspraak, al lijkt een pasklare op lossing op voorhand onmogelijk. GROEP A Manchester City - Bayern Munchen 2-0 (1-0). 36. Silva 1-0, 52. Y Touré 2-0. Scheids rechter: Lannoy (Fra). Aantal toeschouwers: 43.000. Villarreal - Napoli 0-2 (0-0). 65. Inler 0-1, 76. Hamsik 0-2. Scheidsrechter: Moen (Noo). Aan tal toeschouwers: 18.000. Bayern M. 6 4 1 1 13 11- 6 Napoli 6 3 2 1 11 10- 6 Manchester City 63 1 210 9- 6 Villarreal 6 0 0 6 0 2- 14 GROEP B Lille - Trabzonspor 0-0. Scheidsrechter: Proen- ca (Por). Aantal toeschouwers: 16.000. Inter - CSKA Moskou 1-2 (0-0). 50. Doumbia 0-1, 51. Cambiasso 1-1, 86. V. Berezutski 1-2. Scheidsrechter: Borbalan (Spa). Aantal toe schouwers: 49.000. Inter 6 3 1 2 10 8- 7 CSKA Moskou 6 2 2 2 8 9- 8 Trabzonspor 6 14 1 7 3 - 5 Lille 6 1 3 2 6 6- 6 GROEP C Basel - Manchester United 2-1 (1-0). 9. Strel ler 1-0, 85. Frei 2-0, 89. Jones 2-1. Scheidsrech ter: Kuipers (Ned). Aantal toeschouwers: 36.000. Benfica - Otelul Calati 1-0 (1-0). 7. Cardozo 1-0. Scheidsrechter: Grafe (Dui). Aantal toe schouwers: 50.000. Benfica 6 3 3 0 12 8- 4 Basel 6 3 2 1 11 11 - 10 Manchester United 6 2 3 1 9 11 - 8 Otelul Galati 6 0 0 6 0 3- 11 GROEP D Dinamo Zagreb - Olympique Lyon 1-7 (1-1). 40. Kovacic 1-0, 45. Gomis 1-1, 47. Gonalons 1-2, 48. Gomis 1-3, 52. Gomis 1-4, 65. L. López 1-5, 70. Gomis 1-6, 75. Briand 1-7. Scheidsrechter: Clattenburg (Eng). Rode kaart: 28. Leko (Zagreb/ 2x geel). Aantal toeschou wers: 27.000. Real Madrid 6 6 0 0 18 19- 2 Ol. Lyon 6 2 2 2 8 9- 7 Ajax 6 2 2 2 8 6- 6 Dinamo Zagreb 6 0 0 6 0 3- 22 Alexander Frei viert zijn treffer. (midden) zijn verslagen. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29