'Het is een sport om de grenzen op te zoeken' 'Het belangrijkste is dat het mij oplucht' 'I Wat zijn reaguurders? 'Het zijn zeker niet allemaal idioten. Een groot deel bestaat uit donderdag 8 december 2011 mensen zoals jij en ik' 13 Albert Benschop, mediasocioloog Reaguurders doen graag hun zegje, maar praten over zichzelf is heel wat anders. 'Jan Wandelaar' en 'Rotterdammer' zijn de positieve uitzonderin gen. Ze zijn vaste klanten van de site van hun krant. Nurten Albayrak is een 'onderkruipsel' dat 'haar grote bek moet houden'; Tweede Ka merlid Tofik Dibi is 'een druiloor' en links doet niets anders dan 'zak ken vullen'. Reaguurder 'Rotterdammer' (65) neemt bepaald geen blad voor de mond. Hij wil best uitleggen waar om, maar alleen anoniem, omdat anders 'mijn ruiten niet heel blij ven'. „Albayrak heeft de boel be hoorlijk belazerd bij het coa. Dibi noemt zelf PW'ers racisten en heeft een hekel aan Israël. Wouter Bos zit zijn zakken te vullen door vier daagjes per week aanwezig te zijn bij zijn nieuwe werkgever voor 400.000 euro per jaar." Hij neemt een trek van zijn zware sjekkie. Het is dinsdagmiddag. Op zijn televisie is het wekelijkse vra genuurtje van de Tweede Kamer aan de gang. Hij is niet van plan zijn opinies in iets andere, nettere bewoordingen te vatten. Hij heeft bijna zijn hele leven in Rotterdam gewoond. „Ik geef mijn mening recht voor z'n raap. Ik ben van 'niet lullen maar poetsen'." Hij is geen woedende burger, heeft ook niet het vertrouwen in politici volledig verloren, maar er moet wel wat veranderen. Als Pim For- tuyn nog geleefd had, dan was er veel veranderd in dit land, daarvan is hij overtuigd. „Hij durfde de din gen bij hun naam te noemen. Dat de multiculti-samenleving is mis lukt bijvoorbeeld. Ik heb in heftige wijken op Zuid gewoond. Er wo nen veel allochtonen, maar het wa ren bijna altijd Marokkaanse jon gens die de boel verziekten. Mijn zoontje van acht werd beroofd toen-ie voor ons naar de winkel ging" Nu is zijn hoop gevestigd op de PW. Hij stemde op Hero Brink man 'omdat die democratischer is dan Wilders'. „De PW kan din gen veranderen. Het strafrecht bij voorbeeld, de straffen moeten veel zwaarder, betere ouderenzorg, een immigratiestop. Maar niet alles van Wilders vind ik geweldig hoor. Zo'n woord als 'kopvodden- taks', dat gaat me te ver. Ik heb al tijd tussen de allochtonen ge woond en van de meesten had ik nooit last." Acht jaar geleden is hij vertrokken naar zijn huidige woonplaats, een middelgrote stad in het oosten van het land. „Ik had het helemaal ge had met al die overlast. Bovendien wilde mijn vriendin daar niet wo nen. Hier is het lekker rustig. Mijn wilde tijd is wel voorbij." Hij werk te in de haven, op de markt, als koerier; hij heeft gevaren, runde een verhuisbedrijf en een schoon maakbedrijf en exploiteerde 06-lij- nen ('vroeger een gouden han del'). „Ik ben altijd eigen baas ge weest. Ik kan niet zo goed tegen ge- zag en instanties." Zijn vriendin ziet hij drie tot vier keer in de week, alleen 's avonds. Ze wonen apart. Reaguren is een belangrijk tijdverdrijf geworden. „Ik kan overdag in mijn nest blij ven liggen of achter dat ding krui pen. Af en toe zit ik echt te schate ren van het lachen, als ik reacties van anderen lees." Want reaguren is voor Rotterdammer voor een groot deel een kwestie van sarren en jennen. „Het leukste is als ande- ren door mij uit hun plaat gaan. Veel van mijn bijdrages worden ge- weigerd, omdat ze te grof zijn denk ik." Zo is zijn opmerking over Albayrak ('onderkruipsel') nooit op de website terechtgeko men. „Ik snap dat wel, meestal. Het is voor mij een sport om de grenzen op te zoeken." k ben zo'n ventje dat over al een mening over heeft. Ik loop me de hele dag te informeren, volg het nieuws op de voet. Als ik iets hoor waar ik het helemaal niet mee eens ben dan moet ik daar even op reageren", zegt Jan Wandelaar, een alias van een 56-jarige man die in het centrum van een provin ciestad woont. Zijn televisie staat een groot deel van de dag afge stemd op nieuwsbulletins. Als hij een reactie voelt opborrelen, dan kruipt hij achter zijn computer en tikt een bijdrage op een de site van deze krant. Gemiddeld zo'n vijf keer per dag. „Lekker makke lijk en snel." Wandelaar is geen makkelijk man netje. Bazen werden moe van zijn 'bemoeienissen'; sollicitaties zijn weieens mislukt door zijn anti-au toritaire houding en bij zijn laatste werkgever nam hij ontslag omdat naar zijn mening niet goed naar hem werd geluisterd. Dat was vier jaar geleden, sindsdien zit hij thuis. „Ik heb er vrede mee dat ik vanwege mijn leeftijd niet meer aan de bak kom, maar laat me dan ook verder met rust. Geen sollicita tietrainingen of reïntegratietrajec- ten meer." Niet dat hij vereenzaamt, maar zijn gehoor is de laatste jaren fors geslonken. Vroeger, in de kantine, als lid van de ondernemingsraad of als vrijwilliger bij de lokale om roep, kon hij zijn zegje doen. En dan was er nog de kroeg, waar hij regelmatig te vinden was. Die mijdt hij tegenwoordig om gezond heidsredenen. Internet is dan wel zo makkelijk. Zelf actief zijn in de politiek, dat is niets voor hem. „Door al dat gepolder moet je in dit land met de mening van elke boerenlul rekening houden. Al die compromissen, dat schiet niet op." Jan Wandelaar, vernoemd naar een bekend whiskymerk, reageert alleen anoniem. Ook bij dit inter view wil hij niet zijn echte naam vermeld zien. „Ik heb er geen enke le behoefte aan dat ik overal word geconfronteerd met mijn mening. Ik heb te vaak meegemaakt dat het uit de hand loopt, in de kroeg, op het werk. Tot vechtens aan toe. Ik heb daar geen zin meer in." Wandelaar behoort tot de gematig de reaguurders. Hij is meestal be leefd, gebruikt argumenten om zijn standpunten te onderbouwen en daagt anderen uit hetzelfde te doen. „Ik word doodmoe van men sen die maar wat roepen op zo'n website. Al dat domme gelul." Maar als hij zich boos maakt dan wil hij ook nog weieens de gren zen van het betamelijke overschrij den. „Dan wordt mijn bijdrage ge weigerd. Ik ben daar niet blij mee, maar heb ook geen zin om een ge kuiste versie te maken." Als hij over de schreef gaat dan betreft het negen van de tien keer een reli gieus of politiek onderwerp. „Ik ben niet typisch links of rechts. Ik kan niet tegen al die omhooggeval len mensen. Die weten zo goed voor zichzelf te zorgen. De men sen die fysiek de zwaarste arbeid verrichten, verdienen vaak het minst. En wat religie betreft: ik word daar doodziek van. Het is een en al indoctrinatie, weten schappelijk bewijs is er niet." Of hij iets bereikt met het schrij ven van die reacties? „Het belang rijkste is dat het mij oplucht. En als ik er één iemand mee aan het denken zet, dan is dat meegeno men. Maar ik maak me geen enke le illusie." i De term 'reaguurder' is oorspronke lijk de benaming voor mensen die reacties ('reaguursels') achterlaten op de provocerende weblog GeenStijl, die in 2003 is opgericht. Ze reageren onder een pseudo niem, hebben veelal een afkeer van 'links' en zijn fan van ironie en sar casme. Ze gaan scheldwoorden niet uit de weg en zijn zeer creatief met taal. Bij andere media staat rea guurder tegenwoordig voor men sen die anoniem en niet inhoude lijk reageren maar vooral op de per soon spelen. Mensen die 'gewone' reacties achterlaten worden vaak reageerders of 'users' genoemd. On der sommige reageerders is de term reaguurder een geuzennaam. Benschop: 'Men heeft recht op anonieme communicatie'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13