Klotei 121 reaguurders °P*o uten! siao' nS ik gestoord! ner9® c\f op1. Het is een typisch Nederlands feno meen: reaguurders. Hun anonieme getier en gescheld wekken veel ergernis op. Maar wie zijn die internetschelders eigenlijk? krijgen de ruimte onverantwoord! deloos dat is ProfiteL zakkenvullers' donderdag 8 december 2011 ==*k reaguren? nieuwsredactie@wegener.nl Lekker Met dank aan de ontzuiling, waar door een groot, ongeregeld maat schappelijk middenveld is ont staan dat zich niet meer gebonden acht aan een bepaalde levensover tuiging. Benschop ziet op internet een dui delijke reactie op de 'hoogwaardi ge, degelijke en overwegend links-georiënteerde media' in het na-oorlogse Nederland. „Uit een gebrek aan toegang tot die gevestig de kranten en tv-omroepen heeft nationalistisch en rechts-populis- tisch Nederland zich op internet gestort. Daarbij is de toon vaak wat grover en uitdagender, vooral omdat de anonimiteit ontrem- mend werkt." Tel daarbij de opvat ting 'dat je alles moet kunnen zeg gen', die sinds de opkomst van Pim Fortuyn geldt, en je hebt een typisch Nederlandse voedingsbo dem waarin ongefundeerde me ningen goed gedijen. Naar het fenomeen reaguurders is weinig onderzoek verricht. Hoe veel mensen regelmatig reageren op websites en hoeveel daarvan al le fatsoensnormen overschrijden is onbekend. „Maar het zijn zeker niet allemaal idioten", benadrukt Benschop. „Een groot deel bestaat uit mensen zoals jij en ik." Dat laatste beaamt 'AndieArbeit', beheerder van de website derea- guurder.nl. „Ik ken zo'n vijftig rea guurders persoonlijk en zeker 80 procent van hen zijn studenten en dertigers en veertigers, vaak met een eigen bedrijfje, die zich poli tiek betrokken voelen. Het gaat mij echt om de discussie. De kunst is op originele wijze en met mooie woorden je standpunt dui delijk te maken. 'Flamen', het uit dagen van anderen, hoort daar bij." Met zijn website wil AndieAr beit (26) alle reaguurders van Ne derland een platform bieden. „Veel blogs zijn maar op één stijl of stroming gericht. Dat vind ik jammer." Want al die verschillen de meninkjes van de 700 mensen die staan geregistreerd bij derea- guurder.nl leiden soms zomaar tot mooie discussies. „In drie jaar tijd hebben we zo'n 40.000 reacties ge had. Pas na 25.000 hebben we een tje moeten verwijderen vanwege racistische uitingen." Een van de grootste ergernissen bij de buitenwacht is dat reaguur ders niet de verbale strijd aangaan met open vizier, maar zich bedie nen van namen als De Burger, Links en Nostradamus. Dat steeds meer media hun websi tes afsluiten voor anonieme reac ties betreurt socioloog Benschop. „De kranten hebben een puin hoop gemaakt van hun websites omdat ze niet geïnvesteerd hebben in goed beheer van de reacties." Moderatie, het beoordelen, filteren en eventueel weigeren van de ge mailde reacties, kan een journalist in de ogen van Benschop niet eventjes naast zijn dagelijkse bezig heden doen. „Moderatie kost veel tijd en geld. Het is een vak apart: je moet niet alleen gevoel hebben bij journalistieke normen en waar den maar ook een goed gespreks leider zijn, informatiestromen kun nen sturen, discussies durven aan gaan." Wat er verder ook gebeurt, Andie Arbeit zal zijn ware naam nooit prijsgeven. „Laf? Ik noem het ver standig. Ik schrijf veel over moeilij ke dingen als pedofilie, extremis me. Ik werk voor een grote multi national, mijn baas zou het niet leuk vinden als ik onder mijn ei gen naam schrijf." door Niek Opten beeld Mark Reijntjens De stem van het volk klinkt luider dan ooit. Via in ternet kan ieder een - hoog of laag opgeleid, mét of zonder kennis van zaken - zijn me ning ventileren over alles wat hem of haar dwarszit. Voetbalsuppor ters die zich misdragen? De politie moet niet van die korte lontjes hebben! Bezuinigingen uit Den Haag? Dit verrekte kabinet is een zooitje en bestaat alleen uit recht se graaiers! De meerderheid zwijgt niet meer, maar of er iemand naar hen luis tert lijkt voor veel van deze zoge noemde reaguurders van onderge schikt belang; luisteren naar elkaar is sowieso een lastige opgave. Reaguurders zijn een typisch Ne derlands fenomeen, stelt mediaso- cioloog Albert Benschop, verbon den aan de Universiteit van Am sterdam. „In geen enkel ander land bestaat een website als GeenStijl, die het zelfs tot een om roep heeft weten te brengen." Waarom mogen bezoekers van de PZC-site anoniem reacties plaat sen? Die vraag wordt regelmatig gesteld. Het antwoord is simpel: dit medium leent zich bij uitstek voor interactie met de bezoeker en we willen iedereen de kans ge ven zijn of haar mening te ventile ren. De drempel houden we zo laag mogelijk. Anoniem reageren mag, ongegeneerd beledigen mag niet. Er zijn bezoekers die deze mogelijkheid aangrijpen om onge fundeerde meningen de wereld in te slingeren. Gelukkig worden de ze mensen heel vaak gecorrigeerd door bezoekers die graag een se rieus debat voeren. De balans op makend, is de PZC van mening dat het van belang is om de mees te reacties toe te laten. Het is naar onze overtuiging de moeite waard om te laten zien wat er leeft binnen de Zeeuwse samenle ving. Met het niet toelaten van de reacties verdwijnen de opvattin gen niet en op deze wijze kan ie dereen kennis nemen van uiteen lopende opvattingen. ■H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12