hu nland 19 'Bewoonbare planeet vormt topje ijsberg' in aan de slag Bloedbad na aanslag heiligdom Afghanistan ICC eist opheldering Basis ontruimd Hezbollah-leider laat gezicht weer zien woensdag 7 december 2011 Met taaie onderhandelingen leid de de Franstalige, socialistische for mateur Di Rupo Vlamingen en Walen naar een regeerakkoord. Daarbij schuwde hij theaterstukjes niet. Zo dwong Di Rupo, van Itali aanse komaf, een compromis af na dat hij de koning van diens vakan tie had teruggeroepen naar Brus sel. Belgische media noemden hem bewonderend de mirakel man. Toch kreeg Di Rupo ook kritiek, onder meer wegens zijn matige be heersing van het Nederlands. Di Rupo reageerde door te stellen dat hij ook het Italiaans en Frans niet perfect beheerst. Ook beloofde hij deze week nog werk te maken van het Nederlands. Critici hekelden daarnaast Di Rupo's beperkte oriëntatie op de wereld buiten België. „Zijn profiel is binnenlands, de navelstreng reikt zelden overzee", betreurde PARIJS Rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) hebben gisteren op heldering geëist van Libië over het lot van Saif al-Islam Kaddafï. Tegen die zoon van de inmiddels gedode dictator Muammar Kaddafï heeft het hof een arrestatiebevel uitge vaardigd. Saif al-Islam Kaddafï werd opgepakt, maar is nog steeds niet overgebracht naar Den Haag. ISLAMABAD Amerikaanse militairen zijn begon nen met het ontruimen van hun militaire basis Shamsi in Ba luchistan in het noordwesten van Pakistan. De Pakistanen hebben de Amerikanen de opdracht gegeven te vertrekken uit woede over een Navo-aanval die het leven van 24 Pakistaanse militairen eiste. door Serve Vaessen dse Zaken Didier Reynders tijdens het eerste overleg van de nieuwe Belgische foto Eric Lalmand/EPA publicist Hugo Camps in een co lumn. Filip Dewinter, kopstuk van de po litieke partij Vlaams Belang, ver huist niet naar Namibië, hoewel de Waalse socialist Elio Di Rupo werd beëdigd als premier. Dewin ter zal in België blijven 'om het ver zet te organiseren', zei hij gisteren. Dewinter twitterde op 22 mei 2010: „Di Rupo premier! No way! Dan verhuis ik naar Namibië..." Die uitspraak leidde direct tot de oprichting van een groep op socia- lenetwerksite Facebook om De winter aan zijn belofte te houden. Die groep telt inmiddels meer dan 50.000 leden. Maar Dewinter ver trekt niet. „Ik offer mij op." Het Vlaams Belang-kopstuk kondigde aan dat elke keer als de nieuwe pre mier in Vlaanderen is 'wij zullen manifesteren en protesteren om duidelijk te maken dat hij niet wel kom is en persona non grata is'. WASHINGTON - Voor het eerst is een planeet ontdekt waar mogelijk leven kan gedijen. De planeet, Ke- pler-22b genaamd, draait in de be woonbare zone rond zijn zon, waar milde temperaturen heersen en water kan bestaan. Waarschijn lijk wemelt het in de kosmos van dit soort werelden. Kepler-22b is 2,4 keer zo groot als de aarde. De planeet beschrijft ie dere 290 dagen een baan rond een ster op 600 lichtjaar van de aarde. Hij staat vijftien procent dichter bij de ster waar hij omheen cirkelt dan de aarde. De 'moederster' is wat kleiner en koeler dan onze eigen zon, zodat Kepler-22b zich middenin de be woonbare zone bevindt. Daar heerst de 'juiste' temperatuur - niet te koud of te warm - en kan water in vloeibare vorm voorko men. De ontdekking van deze poten tieel bewoonbare wereld werd maandag bekend gemaakt door wetenschappers van het Ameri kaanse ruimtevaartbureau Nasa. Dat gebeurde op een wetenschaps conferentie in Californië. „Er is nu een planeet gevonden die in een bijna zelfde baan om zijn ster draait als de aarde om de zon. De omstandigheden op deze planeet kunnen daarom veel op die van de aarde lijken, wat even tueel leven mogelijk maakt", zegt astronoom Ignas Snellen die aan de Universiteit Leiden onderzoek doet naar planeten rond andere sterren dan de zon, zogenoemde exoplaneten. De bijzondere planeet werd opge spoord door Kepler, een ruimtete lescoop van Nasa die de helder heid van 156.000 sterren nauwge zet in de gaten houdt. Planeten ver raden hun aanwezigheid als zij van de aarde af gezien voor een ster passeren en tijdelijk een klein beetje sterlicht onderscheppen. Op deze manier heeft Kepler al meer dan 2300 exoplaneten ont dekt en Kepler-22b is de eerste aardachtige planeet waarvan het bestaan ondersteund wordt door observaties met andere telescopen. Welke omstandigheden er werke lijk op Kepler-22b heersen, is nog een raadsel. Op de planeet kan een aangename temperatuur heer sen van 20 graden Celsius, bewe ren zijn ontdekkers, maar volgens Snellen gaat Nasa hiermee een stap te ver. „Een rotsachtige pla neet van deze omvang is vijftien keer zwaarder dan de aarde. Zo'n planeet heeft een veel dikkere dampkring dan de aarde, waar door er een enorm broeikaseffect kan heersen." Snellen: „Kepler-22b is het topje van de ijsberg. Dit is het belangrijkste aspect van deze ont dekking. Er moeten ontzettend veel meer van dit soort planeten bestaan." KABUL - Een aanslag op een sjii- tisch heiligdom in de Afghaanse hoofdstad Kabul heeft gisteren het leven geëist van tientallen men sen. Ook in de noordelijke stad Ma- zar-i-Sharif waren sjiieten doelwit. De aanvallen lijken sektarisch van aard, wat de afgelopen jaren zeld zaam is in Afghanistan. Door de zelfmoordaanslag in Ka- bul raakten ook meer dan 160 mensen gewond. Het is de dode lijkste aanslag in de hoofdstad sinds 2008. Honderden sjiieten hadden zich in het centrum van Kabul verzameld om het Ashura- feest te vieren. Met dat feest, het grootste op de sjiitische kalender, herdenken zij de marteldood van Hussein, de kleinzoon van de pro feet Mohammed. Volgens een Talibanwoordvoerder zijn de aanslagen 'onmenselijk en onislamitisch'. Met het bloedbad zouden buitenlandse troepen pro beren 'angst, wantrouwen en haat zaaien onder de Afghanen, zodat ze een excuus hebben om hier lan ger te blijven'. Een Pakistaanse terreurorganisatie beweerde gisteren verantwoorde lijk te zijn voor de aanslag in Ka- bul. Het gaat om de groep Lashkar e-Jhangvi al-Alami, die voor zover bekend niet eerder actief was in buurland Afghanistan. zie onze websiteibuitenland Kabul is in verwarring na een bloedige aanslag 11 crc mnfflCN~. 'C w - !JUO I!~l I 1 O I !U m BEIROET De leider van de Libanese Hezbol lah heeft gisteren voor het eerst sinds jaren zijn gezicht weer laten zien op een openbare bijeenkomst in Beiroet. Hij deed dat ter gelegen heid van het sjiitische feest Ashou- ra. Sjeik Hassan Nasrallah verschijnt zelden in het openbaar, uit angst voor een mogelijke aanslag door Is raël. Hij hield gisteren zijn eerste openbare toespraak sinds 2006. Lo pend door een menigte mensen in een sjiitische wijk in Zuid-Beiroet zei Nasrallah dat zijn optreden een boodschap was aan degenen die denken dat zij 'ons kunnen bedrei gen'. Nasrallah zei dat Hezbollah 'er al tijd zal zijn' en nooit compromis sen zal sluiten over wapens. Want als je nu overstapt/ ontvang je een HD ontvanger van 199 voor maar 49!* Hiermee bekijk jé alle populaire zenders in HD- kwaliteit. Deze zenders zitten standaard in je.abonnement. Net als razendsnel internet en voordelig bellen. Ga dus snel naar ziggo.nl/overs en stap nu over op Alies-in-1 va 'Deze aanbieding is alleen geldig voor nieuwe Alles-in-1 abonnees. De getoonde ontvanger kan afwijken van het werkelijke model. Zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9