Telecombedrijven op de korrel genomen binnenland 17 Meer geld naar goede doelen in 2010 125 jaar Bosch kwaliteit 125 maanden gratis garantie op Bosch HR II ketels. Burgemeester Wolfsen van Utrecht gaat van incident naar incident PRIJSAFSPRAKEN NMa doet inval bij KPN, Vodafone en T-Mobile Profiteer nu! 125 maanden gratis garantie 0 BOSCH woensdag 7 december 2011 Twee klokkenluiders doen een boekje open tegenover televi sieprogramma Nieuwsuur. 'Verboden prijsafspraken via steeds wisselende mobiele prepaid telefoons' Tweede Kamer wil duidelijk heid van minister Verhagen. door Chris van Alem den haag - KPN, Vodafone en T-Mobile hebben de afgelopen ja ren onderling afspraken gemaakt over abonnementen, belminuten, aansluitkosten en verkoopkanalen. Dat zeggen twee klokkenluiders uit de telecombranche, onder wie een ex-directeur van één van de drie genoemde belbedrijven. Op basis van hun verklaringen heeft kartelwaakhond NMa giste ren een inval gedaan bij de drie be drijven, op zoek naar bewijsmateri aal. KPN, Vodafone en T-Mobile hebben hun volledige medewer king toegezegd aan het onderzoek en zeggen te vertrouwen op de goede afloop. Geen van de betrok ken bedrijven noch de NMa wil in houdelijk op de kwestie reageren. Basis van het onderzoek vormen twee bij een notaris gedeponeerde verklaringen van de klokkenlui ders, die door PW-TWeede Kamer lid Jhim van Bemmel in contact zijn gebracht met actualiteitenpro gramma Nieuwsuur. Volgens een van de anonieme zegslieden wer den de verboden prijsafspraken ge maakt via steeds wisselende mo biele prepaid telefoons en wisse lende nummers. Slechts twintig tot zestig mensen in de telecom branche zouden op de hoogte zijn geweest van afspraken die ge maakt werden over gelijktijdige vermindering en vervolgens af schaffing van subsidie op prepaid telefoons, afstemming van tariefs wijziging voor mobiel dataverkeer, herinvoering van aansluitkosten en verhoging van tarieven voor bellen en sms'en de afgelopen ja ren. De andere klokkenluider - directie lid van een van de tien grootste te lecombedrijven van Nederland - zegt dat de drie telecombedrijven onderling afspraken hebben ge maakt om het overstappen van klanten zo onaantrekkelijk moge lijk te maken. Ook zouden om die reden afspra ken zijn gemaakt om het aanbod van belbundels en telefoons via on afhankelijke telefoonwinkels zo veel mogelijk te beperken. Van Bemmel en zijn collega Mar- tijn van Dam (PvdA) zetten afgelo pen zomer al vraagtekens bij de vrijwel gelijktijdige prijsverhoging die KPN, Vodafone en T-Mobile hebben doorgevoerd. Van Dam sprak van een 'ongezonde markt werking'. Minister Maxime Verhagen van Economische Zaken zag eerder echter geen aanleiding voor een onderzoek. De minister noemde de Nederlandse telecommarkt dy namisch en zei dat er sprake is van 'genoeg concurrentie'. Ed Achterberg van het onafhanke lijk onderzoeksbureau Telecompa- per is niet verrast door de inval van de NMa. „De telecomsector ligt al maanden onder vuur in de politiek. Het leek wel een boksbal. Het wachten was op het moment dat men dieper wilde gaan zoe ken." Ben Woldring, eigenaar van websi te Bellen.com, wijst erop dat de drie telecombedrijven vrij snel na elkaar afrekenen per minuut, in plaats van per seconde, hebben in gevoerd, net als de hogere prijzen voor mobiel dataverkeer. „In die zin is de inval niet verrassend", al dus Woldring. „Maar dat betekent niet dat er per definitie onderlinge afspraken zijn gemaakt. Men volgt elkaar gewoon op de voet." KPN, Vodafone en T-Mobile heb ben eerder ontkend onderlinge af spraken te hebben gemaakt. De Tweede Kamer wil snel met mi nister Verhagen in debat over de inval van de NMa. PvdA'er Van Dam gisteren: „Als het achteraf prijsafspraken blijken te zijn, ben ik ontzettend boos. Ik hoop dat strafrechtelijke vervolging dan mo gelijk is en vind dat consumenten hun te veel betaalde kosten terug moeten krijgen." amsterdam - Het gaat goed met de Nederlandse goede doelen, on danks de kortingen op de subsi dies van het afgelopen jaar. De op brengsten uit eigen fondsenwer ving zijn de afgelopen tien jaar met gemiddeld 3,8 procent per jaar gestegen. Vorig jaar was er een bovengemiddelde stijging van 4,7 procent. Dat leert het gisteren gepubliceer de jaarlijkse verslag van financiële gegevens van het Centraal Bureau Fondsenwerving. De stijging in 2010 compenseerde de terugval in subsidies voor een groot deel. Die subsidies daalden sterk, met 9,6 procent. „Dit com pensatiegedrag is een uitzonde ring", stelt René Bekkers, onder zoeker van Geven in Nederland aan de Vrije Universiteit in Amster dam. „De afgelopen decennia hebben we gezien dat Nederlanders juist minder gaan geven op het mo ment dat er minder subsidie naar goede doelen gaat." Bij 831 instellingen, waaronder het Leger des Heils, Cordaid en Oxfam Novib, kwam in totaal 3,8 miljard aan baten binnen. Daarvan kwam 1,4 miljard euro van eigen fondsen werving, 1,3 miljard van overheids subsidies en 1,1 miljard uit overige baten (waaronder 457 miljoen aan bijdragen van loterijen). In 2009 kwam er in totaal nog 3,7 miljard euro binnen. Uit de World Giving Index 2010 van de Charities Aid Foundation blijkt dat Nederland een Europese koploper is wat betreft geefbereid- heid: 77 procent van de Nederlan ders geeft aan goededoelenorgani- saties. Met bijna 300 miljoen euro aan in komsten was het Leger des Heils in 2010 het grootste goede doel van Nederland. Cordaid staat twee de met 180 miljoen euro, dan volgt Oxfam Novib (178 miljoen). 125 [jj Bosch Jaar ::s 1886-2011 door Marjolijn de Cocq Keer op keer komt de Utrechtse burgemeester Aleid Wolfsen in het nauw, nu weer om de voetbalrellen. „Het is elke keer weer te laat en niet goed." Eigenlijk krijgt Aleid Wolfsen nu automatisch de schuld van alles wat er in Utrecht fout gaat. Oud-rechter is hij, ex-Tweede Ka merlid, veelgeprezen PvdA'er. Maar hij maakte als burgemeester van Utrecht een valse start toen in 2009 uitkwam dat hij de publicatie van een negatief artikel over hem had tegengehouden, waardoor 132.000 exemplaren van huis-aan- huisblad Ons Utrecht werden ver nietigd. „Als er nu een stuk te laat binnenkomt, roepen we: o, Aleid zal het wel weer in de shredder heb ben gegooid", zegt voorman Vin cent Oldenborg van stadspartij Leefbaar Utrecht. Aleid zal wel weer hebben geblun derd, lijkt ook de teneur van de reacties op de voetbalrellen afgelo pen weekeinde tussen aanhangers van FC Twente en FC Utrecht. De Utrechtse politie, waarvoor hij als burgemeester eindverantwoorde lijk is, heeft mogelijk de risico's van de wedstrijd te laag ingeschat. Het zoveelste incident rond Wolf sen, die na het gevalletje persbrei del onder meer in opspraak kwam door buitensporige declaraties van het college van B en W en de huis vesting in een luxe villa van een overlast veroorzakende Roma-fa- milie. Onlangs moest hij heel diep door het stof, omdat hij te weinig had gedaan om het wegpesten van een homostel uit de wijk Leidsche Rijn te voorkomen. „De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat al zijn acties onder een ver grootglas worden gehouden", neemt WD-raadslid Mark Dijk het deels voor. Wolfsen op. „Maar wat betreft de rellen gaat het er om hoe de politie is omgegaan met de informatie rond de wed strijd. Al is de burgemeester eind verantwoordelijk, hij is er niet de bet aan als de politie een foutieve inschatting heeft gemaakt." Bestuurskundige en socioloog Menno van Duin, gespecialiseerd in crisisbeheersing, neemt de bur gemeester vooral kwalijk dat hij zich het hele weekend muisstil heeft gehouden. „Zondag was heel Utrecht in rep en roer. Het waar om, daar kan Wolfsen niks aan doen. Maar met ernstige ordever storingen verwacht je toch in de avond wel een reactie van de bur gemeester. Maar dat kwam maan dagmiddag pas, tijdens zijn pers conferentie. Dan denk ik: je hebt het nog steeds niet begrepen." In de stad is de burgemeester mak kelijk aanspreekbaar, al is hij stij- vig en geen bovenmatig getalen teerd spreker. „Hij doet enorm zijn best en ik hoor enthousiaste verha len. Een zestig jaar getrouwd echt paar feliciteren, dat doet hij hart stikke leuk", zegt Oldenborg. Maar het gebrek aan communicatie met de gemeenteraad is een punt van kritiek dat telkens terugkomt. Op het moment dat de burgemees ter ter verantwoording werd geroe pen voor de wegpestaffaire, wist hij al dat er twee soortgelijke geval len speelden van homo's die per se niet in de media wilden. Dat meldde hij de raad pas vorige week, tussen neus en lippen door. Oldenborg: „Het is elke keer weer te laat en niet goed. De ellende is dat ik er nog steeds niet achter ben of hij nou slecht geadviseerd wordt, of dat hij zich moeilijk laat adviseren en gewoon eigenwijs is." Wolfsen, zegt WD'er Dijk, heeft met één gele kaart op zak nog an derhalfjaar om zich te herstellen tot zijn termijn in 2014 afloopt. „De taak van een burgemeester is te laten zien dat je er bovenop zit en zo het vertrouwen van de bur ger winnen. Maar ik heb het ge voel dat Wolfsen zijn taak te ratio neel en te inhoudelijk benadert, in plaats van als burgervader." 125 jaar Bosch kwaliteit. 125 maanden gratis garantie op de betrouwbaarste Bosch HR II ketel (CW 3-4-5) www.boschcvketels.nl/gratisgarantie Technologie voor het leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7