Plicht Doodjammer brokkelt steeds verder af zeeland 121 Jaap is populair; hij doet veel klusjes 'Vervuiling gracht Sas wel bekend' Met de bus naar de supermarkt woensdag 7 december 2011 Nabestaanden hebben de plicht te zorgen voor het onderhoud van de monumentale graven. Omdat de graven zo oud zijn is het voor de ge meente vaak lastig om nabestaanden te vinden. Jan de Kort, voorzitter Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten:„lk heb geen verwijten naar de gemeente toe, maar het is doodjammer dat die rijksmonumenten straks onherroepelijk verdwijnen als er niets gebeurt." door Harmen van der Werf SAS VAN CENT - Het getuigt van een gebrek aan historische kennis dat de gemeente Terneuzen is ver rast door de vondst van ernstig ver vuilde grond aan de Canadalaan in Sas van Gent. Dat vinden de oudere Sassenaren Leonsa Sarneel en Willy de Groff „Die gracht stond bekend als de zwarte waterleiding en dat was niet voor niets", aldus Leonsa die veel heeft geschreven over de vroe ge industrialisatie van Sas van Gent, eind negentiende en begin twintigste eeuw. Vorige week werd bekend dat de bouw van een nieuw multifunctio neel centrum aan de Canadalaan 1,1 miljoen euro duurder uitvalt. De grond bleek zwaarder vervuild dan gedacht. Saneringskosten lie pen daardoor op. Secretaris Hans Hemelaar van de Heemkundige Kring Sas van Gent vergoelijkte dit gisteren in deze krant door erop te wijzen dat het vroeger niet onge bruikelijk was kreekresten en grachten te dempen met allerlei af val. Mensen stonden nog niet stil bij de gevolgen. „Maar het is onder oudere Sasse naren wel alom bekend dat ver vuild water van fabrieken als Zuid- chemie en De Schelde (textiel) via die gracht en de rijkswaterleiding naar de Westerschelde werd ge bracht", reageert Willy de Groff. „Dat had de gemeente Terneuzen ook moeten weten." Leonsa Sar neel noemt het schrijnend dat zo veel historische kennis verloren lijkt te zijn gegaan. Ë6flS338B5E3s!33g door Wilma Valk Jaap en Adrie Sijrier zijn zestig jaar getrouwd. foto Mark Neelemans BRESKENS - Aan hun dialect is het nog te horen: Jaap Sijrier (83) en Adrie Visser (81) komen overduide lijk van 'de overkant'. Beiden zijn opgegroeid aan de Stoofweg in Nieuwerkerk op Schouwen-Duive- land. Hoe de verkering is ontstaan en de liefde opbloeide? „Nou ja", lacht Jaap „Je weet wel hoe dat gaat hè, in zo'n dorp!" Hoe dan ook, het resulteerde in een huwe lijk op 5 december 1951. Tijdens De Ramp waren ze ruim een jaar getrouwd en trotse ouders van een zoon. „Alles was weg", weet Jaap nog. Zelf was hij op de dijk om te helpen. Adrie was alleen thuis en moest een goed heenkomen zoe ken op een hoger gelegen stuk land. Hun vijftien maanden oude zoon verloren ze in de woeste gol ven van die nacht. Zes weken later verhuisde het paar naar Oostburg. „Daar waren mijn ouders beland", vertelt Jaap. „We hadden thuis een vlasbedrijf en va der richtte hier een nieuw bedrijf op. Samen met mijn drie broers bleef ik thuis werken." Later, in de jaren zestig, kwam Jaap bij Dow te recht. Het stel kreeg nog twee zoons, en heeft vijf kleinkinderen en een achterkleinkind. Nu woont het echtpaar sinds vier jaar in zorgcentrum De Burght in Breskens. Jaap is er geliefd, vertel len medebewoners. „Hij doet veel klusjes." door Eugène Verstraeten HEIKANT - Inwoners van Heikant kunnen vanaf dinsdag 13 decem ber eens in de vier weken per bus je naar Hulst om boodschappen te doen, in combinatie met een eten tje in brasserie Truffino in de Blaauwe Hoeve. Stichting Welzijn Hulst start met een experiment met een 'bood- schappenplusbus'. Heikant is geko zen, omdat hier de buurtbus niet komt er er ook geen supermarkt is. De bus vertrekt om 11.45 uur bij 't Heike en rijdt dan naar de Blaau we Hoeve waar de deelnemers kunnen eten tegen de prijs van ta- feltje-dek-je. Rond 13.00 uur wor den ze weer opgehaald bij de bras serie en vervolgens naar de win kels aan het Stationsplein gebracht om boodschappen te doen. Met de vrijwillige chauffeur wordt een tijd afgesproken om terug te rijden naar Heikant. Hij zet de mensen aan huis af De kosten bedragen 3 euro, te betalen aan de chauffeur. De maaltijd moet in het restaurant worden afgerekend. Wie mee wil, moet zich wel vooraf aanmelden bij het dienstencentrum De Lieve via 0114-313439. Eén van de mooiste graven, dat van oud-burgemeester Philippus Pierssens, ligt er ook heel slecht bij. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61