2oI zeeland Inkrimping loket geen gelopen race Hulster 'Père Lachaise' Deel raad wil niet snijden in openingstijden De begraafplaats aan de Glacisweg/Zoutestraat in Hulst telt 63 rijksmonumenten. Een groot deel van die oude graven ligt te verpauperen door gebrek aan onderhoud, Raad Hulst geeft groen licht voor verder onderzoek centraal archief regioagenda Terneuzenaar in tv-programma Ik Vertrek woensdag 7 december 2011 mm iiiii'iiiiinii'iiiMiiiiiiiwn/imiiii»iiii 'n i door Eugène Verstraeten hulst - Het is nog lang niet zeker dat de openingstijden van het ge meenteloket in Kloosterzande dras tisch worden teruggebracht. Bin nen de Hulster politiek zijn de me ningen verdeeld, zo bleek maan dag in de commissie Algemeen Be stuurlijke Zaken (ABZ). Het serviceloket wordt wekelijks door maar zes of zeven mensen be zocht. Er is becijferd dat ieder klantcontact 130 euro kost. Daar om willen burgemeester en wet houders de openingstijden beper ken tot donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Bovendien heeft de gemeente de ambtenaren hard no dig voor de ontwikkeling van een wettelijk verplicht Klantcontact centrum (KCC) in Hulst. Het loket helemaal sluiten willen B en W ook niet. Immers, in het coalitieakkoord van Groot Honte- nisse, PvdA CDA en WD is afge sproken dat er een gemeenteloket in Kloosterzande blijft. Maar van de PvdA mag het loket snel dicht. „De tijd heeft ons ingehaald, dat moeten we ook durven erken nen", betoogde Frank Smits. „De mensen uit Kloosterzande hebben er al lang zelf voor gekozen om naar de gemeentewinkel in Hulst te gaan. Het loket is een doodlo pend pad." Wat Smits betreft wordt het servi cepunt snel gesloten. Het geld dat de gemeente daarmee bespaard kan volgens hem worden ingezet om de service in de gemeentewin kel te verhogen. Onafhankelijk raadslid Jos van Eek noemde de rekensommetjes 'sug gestief. „Als er twee bezoekers méér komen, liggen die bedragen al heel anders." „Als je bijna alle dienstverlening weghaalt is het lo gisch dat er minder bezoekers ko men", vond Mildred van der Poor ten (SP). De SP wil een volwaardig loket en daarvoor pleitte ook Mari- na Strooband-de Moor (Algemeen Belang Groot Hulst). Mare de Maat (Progressief Hulst) gooide olie op het vuur door zijn verbazing uit te spreken over het B en W-voorstel om te beknibbelen op de openings tijden, terwijl in verkiezingstijd juist behoud van een volwaardig loket is beloofd. „Kiezersbedrog", concludeerde hij. Willy Broekhoven (Groot Honte- nisse) denkt dat de service gewaar borgd kan blijven door het loket onder te brengen bij een winkel, bank, of wellicht wzc Antonius. GRAFMONUMENTEN door Eugène Verstraeten Op de Parijse begraaf plaats Père Lachaise vinden veel prominen ten hun laatste rust plaats. Druk bezocht ook door veel toeristen. Hulst heeft in de oudste laan van het kerkhof aan de Glacisweg/ Zoutestraat zijn eigen Père Lachai se. Met graven van bekende Hul- sterse bestuursfamilies die hun stempel op de geschiedenis van het vestingstadje hebben gedrukt. Zoals Van Waesberghe, Pierssens, Verdurmen en Wilking. De mees te graven dateren uit de negentien de en begin twintigste eeuw. Maar bijna niemand lijkt er nog naar om te kijken. Verschillende graven staan afzonderlijk of als groep op de rijksmonumentenlijst. Ook het toegangshek aan de Zoutestraat is een rijksmonument. Sommige gra ven zijn goed onderhouden, maar veel oude grafmonumenten ver pauperen en verloren hun allure. Soms zijn op grafzerken gegraveer de namen niet of nauwelijks te le zen. Als er sowieso nog een zerk bij staat. Voorzitter Jan de Kort van Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten wordt niet vrolijk van de aanblik van scheefgezakte zer ken, afgebroken ornamenten en ge scheurde dekstenen. Wandelend langs laatste rustplaatsen van enke le bekende Hulstenaren, stopt hij bij het graf van Philippus Piers sens, van 1851 tot 1873 burgemees ter van Hulst. Onder zijn 'bewind' werd het Liefdehuis gebouwd. De Kort: „Dit vind ik het mooiste graf" Maar het graf ziet er niet uit. Afgebrokkelde stenen, gebroken sierkéttingen en het ingebeitelde wapen van Hulst is nog net her kenbaar. Grote stimulator van de bouw van het Liefdehuis was nota ris Wirn Seydlitz, wethouder van 1832 tot 1866. Het graf van de fami lie Seydlitz ligt er wel redelijk bij, blijkbaar regelmatig onderhouden. Veel slechter ligt het kleine graf van sociaal hervormer en katho liek dissident notaris Hendrik van Dalsum (1868-2944) er bij. De Kort: „De gemeente zou het graf in 2009 een opfrisbeurt geven. Veel meer dan een veeg over zijn naam werd het niet. Nu ontwrich ten boomwortels dit graf ook al." De begraafplaats telt 63 rijks monumenten. De oudste dateren vanaf omstreeks 1800. Op veel graven rust een graf recht van 100 jaar. De gemeente Hulst laat er geen enkele twijfel over bestaan: „De nabestaanden hebben de plicht zorg te dragen voor het onderhoud." Omdat de graven zo oud zijn, is het vaak las tig nabestaanden te vinden. Als dat niet lukt pleegt de gemeente geen achterstallig onderhoud. En dat betekent dan vrijwel zeker het einde van het Hulster Père Lachaise „Als er niets aan gedaan wordt, is binnen twintig jaar alles weg", voorspelt Jan de Kort mis moedig. door Eugène Verstraeten hulst - De Hulster gemeenteraad geeft B en W groen licht om sa men met Terneuzen, Sluis en het waterschap verder onderzoek te doen naar realisering van één cen traal archief voor Zeeuws-Vlaande- ren in het waterschapsgebouw in Temeuzen. De fracties willen wel dat het colle ge straks de financiële gegevens vergelijkt met het kostenplaatje voor een alle eisen voldoend eigen gemeentelijk archief Want een his torische stad als Hulst moet toch eigenlijk zijn archief binnen de ei gen muren houden, is het alge meen gevoelen. Wethouder Adri Totté denkt dat het onderbrengen van de 1200 strekkende meter Hulster archief in het waterschapsgebouw zo'n 50.000 euro per jaar kost. De Oudheidkundige Kring heeft zijn bezwaren inmiddels ingetrokken. Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. WOENSDAG 7 DECEMBER axel Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, bil jarten, koersbal, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes, sjoelen; De Boemerang, 19.00 uur: Line dansen; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, hand werken; breskens Goedertijt, 13.00 uur: Biljarten; De Uitkomst, 13.30 uur: Kaarten, creatieve middag; clinge Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten, biljar ten en sjoelen, ANBO koersbal; graauw Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO kaart jes maken; 14.30 uur: Gym; Dansen bij Kiel, vandaag, 13.45 uur heikant 't Heike, 13.00 uur: Schieting; 13.15 uur: Biljarten, handwerken; hoek De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Biljarten, bridge; hulst De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, compute ren; 9.30 uur; Tekenen; 10.30 uur: Fysio gym; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur; Bingo; 14.00 uur: Viva la Musi- ca; 19.00 uur: Bruno Groning; 19.30 uur: Dameskoor, Frans; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internet café; 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; kloosterzande WZC Antonius, 10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; 14.00 uur: Filmmiddag; koewacht De Lange Akkers, 13.00 uur: Beauty salon ;13.30 uur: Kaarten; 15.15 uur: Gymnas tiek; oostburg Pro Rege, 19.00 uur: Taiji voor beginners; 20.00 uur: Taiji voor gevorderden; ossenisse Hof ter Nesse, 20.00 uur: Country line dan ce; philippine De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, joke ren, rummicub; sas van gent De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; StAlbert, 14.00 uur: Verschillende hand werken, vrij biljarten, kaarten; sint - jansteen De Warande, 8.30 uur: Bijeenkomst Stich ting Tragel; 9.30 uur: Gymnastiek, volks dansen, biljartles; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Schieting; 15.00 uur: Spaans; 19.00 uur: Bloemschikken; sluiskil Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten, gym nastiek, volksdansen; terneuzen De Veste, 9.00 uur: Biljarten, biljartles, jeu de boules; 09.00 uur: Recreatief volksdan sen; Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; De Kameleon, 15.00 uur: Meetpoint 12 - 16 jaar; 19.30 uur: vanaf 16 jaar; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondlei ding; Ter Schorre, 14.00 uur: Workshop papier creaties; De Wielingen, 17.30 uur: Meditatie; Dansschool Kiel, 13.45 uur: Dansen 50+; De Hoeve, 19.30 uur; Bingo; vogelwaarde Wijksteunpunt, 14.00 uur: Ouderensoos; zaamslag Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. terneuzen - Het Tros-televisiepro- gramma Ik Vertrek besteedt zater dag 17 december aandacht aan oud- Temeuzenaar Dimitry Bogers en zijn vrouw Anita Teunissen. Zij emigreerden naar Zweden, waar zij een western vakantieranch be gonnen. Ik Vertrek besteedde in 2009 al aan dacht aan de emigratie van Bogers en Teunissen. Voor een terugblikaf- levering filmde de cameraploeg af gelopen winter paardrijritten in de sneeuw en uitjes met snowscoo- ters en husky's voor een slee. Bo gers en Teunissen vertellen over er varingen in hun nieuwe land. De uitzending is op Nederland 1 om 22.00 uur. Jan de Kort: „Als je ziet hoe sommige oude grafmonumenten staan te verpauperen, dan schieten de tranen bijna in je ogen." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60