i8l zeeland 'Gewone steen' is prehistorische bijl Antwerpen is al veel Protesten tegen uitbreiding van camping International in Nieuwvliet De beste LINKEROEVER Ondanks beperkt gebruik Deurganckdok liggen plannen Tevreden inspectie blijft De Stelle in Oostburg wel op de voet volgen almanak woensdag 7 december 2011 Richard Lensen vond de bijl in nieuwbouwwijk Othene, maar de precieze locatie blijft geheim uit vrees voor schatgravers. foto Mark Neelemans door Wout Bareman De haven van Antwer pen dendert door. En nog veel sneller dan de duizenden bewoners van de pol derdorpen en boerderijen op de linkeroever - tussen de Schelde en de grens met Zeeuws-Vlaanderen - konden bevroeden. Terwijl het nieuwe Deurganckdok in de achtertuin van het gekwelde dorp Doel nog maar voor 18 pro cent wordt benut en vorige week de eerste happen grond voor een nieuwe grote zeesluis aan de zuid zijde van die containerhaven wer den verwijderd, dwarrelen de plan nen voor een nieuw, veel groter Saeftinghedok alweer van de teken tafel. Het actiecomité Doel 2020, al de cennia dé luis in de pels van de we reldhaven, wist vorige week de hand te leggen op nieuwe plannen en documenten voor een 'megalo mane' invulling van het resterende poldergebied. Het comité heeft ze inmiddels openbaar gemaakt. Het blijkt dat de Vlaamse regering eind oktober tijdens een besloten vergadering met alle betrokken overheidsinstanties het startsein heeft gegeven voor de procedures voor de verdere ontwikkeling van door Raymond de Frel zaamslac - Als er nieuwbouw op stapel staat, gaat er bij Richard Len sen uit Zaamslag een belletje rinke len. Waar nieuwe bouwsels verrij zen, komen vaak oude zaken bo ven water. Althans, als je er oog voor hebt. Richard (19) heeft dat. Anders ga je immers niet met een prehistori sche bijl aan de haal. De archeolo- giestudent vond de bijl (voor een leek niet meer dan een gewone steen) in mei in de nieuwbouw wijk Othene in Terneuzen. Waar precies, zegt hij niet. Gemeente woordvoerder Daniël Rouw wil niet meer kwijt dan dat het om Othene-Zuid gaat. „We zouden 'schatgravers' op een idee kunnen brengen. Met de projectontwikke laar is afgesproken dat bij het bouwrijp maken archeologen mee kijken." Richard is vooral geïnteresseerd in middeleeuwse materialen. De vuursteen uit het Mesolithicum (tussen circa 8800 en 5000 voor Christus) ontdekte hij bij toeval. „Ik heb 'm voorgelegd aan vuur- steenexperts op de Universiteit in Leiden. Zij zeiden dat het om een tranchetbijl gaat", vertelt Richard. De vondst zegt volgens hem niet per definitie dat er in het Mesolit hicum mensen in Othene woon den. „Vaak vind je dan juist veel resten van vuurstenen. De bewerk te spullen namen ze mee op hun zoektocht naar voedsel. Maar we stellen vast dat zich mensen in het gebied ophielden. Bij de aanleg van de Rondweg in Zaamslag (tien jaar geleden) zijn ook al resten uit dezelfde periode gevonden." De bijlen werden onder meer ge bruikt voor het hakken van takken voor de bouw van hutten. Richard vindt zijn vondst bijzonder, maar is nog trotser op een hoefijzer van de Hospitaalridders uit de dertien de eeuw. Dat vond hij in Zaam slag. Richard is vooral gefascineerd door de ridderorde van de Tempe liers in Zaamslag (1200-1312). Ooit hoopt hij te beantwoorden waar om de Hospitaalridders zich naast de aan hen verwante Tempeliers vestigden. Dat neemt niet weg dat hij mensen binnenkort met een ex positie in het Schelpenmuseum in Zaamslag graag wil laten inzien dat het beeld van 'wildemannen die elkaar de hersens insloegen in de prehistorie' nergens op slaat. „Die mensen waren misschien wel slimmer dan wij." oostburc - De Inspectie voor de Gezondheidszorg blijft de komen de tijd bezoekjes brengen aan ver pleeghuis De Stelle in Oostburg. Dat laat de inspectie weten in het rapport over het laatste controlebe zoek aan het verpleeghuis. Dat bezoek, zo werd eerder al be kend, was voor de inspectie aanlei ding het verscherpt toezicht op De Stelle in te trekken. Die maatregel werd in juli van kracht. Volgens de inspectie zijn er 'op dit moment weinig risico's voor de kwaliteit en veiligheid van zorg'. Zorgdossiers zijn geactualiseerd, veel vacatures ingevuld, er is aan dacht voor terugdringen van ziek teverzuim, en er zijn protocollen geschreven over valpreventie en voeding, stellen tevreden inspec teurs vast. Men probeert al langer op allerlei manieren om het imago van Zeeland op te krikken, maar de stroom nega tieve mediaberichten over de provin cie doen die missie geen goed. Zo bleek uit een recent onderzoekje dat een Zeeuws accent als minst sexy wordt beschouwd, werd afgelopen week rondgebazuind dat Zeeland tot door Martijn de Koning Tip? redactie@pzc.nl de slechtst bereikbare provincies van Nederland behoort en meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren dat nog geen kwart van de Zeeuwen een hogere opleiding heeft genoten. Ook daarmee staat Zeeland landelijk gezien onderaan. Maar niet getreurd, we zijn ook ergens de beste in. In overal de slechtste in zijn. nieuwvliet - Bewoners van drie huizen aan de Prinses Wilhelmina- straat in Nieuwvliet keren zich te gen de uitbreiding van camping In ternational. Volgens hen komt de camping, als de plannen door gaan, te dicht bij hun achtertuin te liggen. De zes hectare grote camping wil met anderhalve hectare uitbrei den, vooral op het terrein achter speelboerderij Pierewiet, dat van dezelfde eigenaren is. Het kam peerterrein wordt vergroot, en er zijn plannen voor de aanleg van een zwembad en meer speelmoge- lijkheden. De plannen zijn vervat in een ontwerpbestemmingsplan, dat onlangs ter inzage lag. De bewoners van de nummers 23, 29 en 31 van de Prinses Wilhelmi- nastraat reageerden. Zij wijzen er op dat hun woningen nu nog van de camping worden gescheiden door de boomgaard achter Piere wiet, maar dat dit stuk straks tot het kampeerterrein behoort. Dat zou, vrezen de bezwaarmakers, tot geluids-, licht- en stankoverlast lei den. Twee van de drie geven aan dat hun 'gezond woon- en leefkli maat in het gedrang komt'. Eén van de inzenders wijst erop dat de camping straks groter is dan het dorp zelf. „Alle verhoudingen zijn zoek." Eerder liet ook de provincie al we ten zich niet helemaal in het plan te kunnen vinden. Bebouwing op de camping zou te hoog worden, waardoor de nabijgelegen molen mogelijk te weinig wind kan van gen. Het is de provincie ernst, blijkt uit een nieuwe brief vanuit Middelburg: er dreigen juridische stappen als Sluis weigert aan de 'molenregels' te voldoen. Het college maakt, met de ziens wijzen in de hand, nu het bestem mingsplan, en reageert daarin ook op de bezwaren. Het plan gaat ver volgens naar de gemeenteraad. Prosperdorp, vlak bij Doel, gaat straks schuil achter een buffer. Monumenten van Doel, zoals het Hooghuis uit 1614

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58