houden' Fietsen over oude spoorlijn steeds 'overkants' zeeland 121 Migranten geven geen overlast PZC Onverwacht 'Ik besefte ineens dat we steeds meer willen' Moeder en zangeres bij de band TSE DOORBRAAK Overeenstemming over tracé Protest koopzondag Terneuzen Terneuzenaren in 'Ik Vertrek' woensdag 7 december 2011 „Ook voor mijn schoonouders was het hard werken, ook klussen die je minder leuk vond. Zij hield bijvoor beeld niet van koeien omdat die zulke onverwachte dingen kunnen doen. Toch hielp ze met melken en de dieren verzorgen. Ze moest wel." comfort te creëren die het gezin in Zonnemaire had. Bij aanpassing van het buitenschilderwerk werd de huisnaam opnieuw op de gevel aangebracht, maar nu in het Zeeuws; 't is aóltied wat. „Omdat we trots zijn op onze Zeeuwse af komst en dat willen laten zien," glundert Gerda, die in Oosterland werd geboren. foto Izaak Verkeste Het belangrijkste in het leven is dat je gezond bent en van elkaar kunt genieten," vindt Gerda van de Velde-Dorst (43) uit Kerk- werve. „Door de crisis en mis schien omdat ik wat ouder wordt, denk ik daar meer over na. Toen we gingen verbouwen om de woonkamer groter te maken, vroeg iemand: 'Is het te klein dan?'. Daardoor besefte ik ineens dat we steeds meer en groter wil len en dat vanzelfsprekend vin den. We zijn heel erg verwend op materialistisch gebied, terwijl ge zondheid en onderlinge liefde ei genlijk veel belangrijker zijn." Gerda vindt het daarom niet bedreigend dat we door de crisis wellicht een stapje terug moe ten doen. „Het is goed te beseffen dat anderen, elders op de wereld, het met veel minder moeten doen." Vroeger werkte zij in haar ge boorteplaats Oosterland als kapster, maar sinds haar huwelijk is Gerda van de Velde-Dorst fullti me moeder. „Dat komt vooral om dat Hans als internationaal vracht wagenchauffeur een hele week van huis is. Ik wil een stabiele fac tor zijn voor onze kinderen." In het begin was dat soms moeilijk. „Dan lag ik alleen in bed en hoor de allerlei geluiden. Maar ik ben er ook heel zelfstandig van geworden en ik vond het relaxed om de kin deren precies naar mijn eigen idee ën op te kunnen voeden." Behalve moeder is Gerda zangeres in de Zonnemairse rockband TSE (The Scrambled Eggs) die werd op gericht door Jaap Geelhoed. „Zin gen is mijn grote hobby. De band heeft pas een doorstart gemaakt met nieuwe mensen. We repete ren wekelijks en gaan over een tijd je ook weer optreden." door Wilma Valk BRESKENS - Aan hun dialect is het nog te horen: Jaap Sijrier (83) en Adrie Visser (81) komen overduide lijk van 'de overkant'. Beiden zijn opgegroeid aan de Stoofweg in Nieuwerkerk op Schouwen-Duive- land. Hoe de verkering is ontstaan en de liefde opbloeide? „Nou ja", lacht Jaap „Je weet wel hoe dat gaat hè, in zo'n dorp!" Hoe dan ook, het resulteerde in een huwe lijk op 5 december 1951. Tijdens De Ramp waren ze ruim een jaar getrouwd en trotse ouders van een zoon. „Alles was weg", weet Jaap nog. Zelfwas hij op de dijk om te helpen. Adrie was alleen thuis en moest een goed heenkomen zoe- door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Het spoortracé van het oude Sloespoor tussen Ein- dewege en de Nassauweg bij 's-Heerenhoek wordt een wandel-, fiets- en ruiterpad. Het fietspad is ook geschikt voor mountainbikers. De provincie Zeeland, de gemeen te Borsele en Natuurmonumenten hebben na vijfjaar onderhandelen overeenstemming bereikt over de aankoop van de gronden. De provincie koopt de grond van Prorail en verkoopt een deel door aan de gemeente Borsele en Na tuurmonumenten. De provincie gebruikt een deel van de aankoop voor de verdubbeling van de Sloe- weg. Volgens de Borselse wethouder Marga Vermue betekende de ko mende verbreding van de Kaaiweg bij het dorp Borssele de doorbraak in de onderhandelingen. Natuur monumenten levert een deel van haar grond in voor de verbreding van de Kaaiweg. Natuurmonumen ten krijgt een bedrag van honderd duizend euro van het waterschap dat wordt gebruikt voor de inrich ting van het wandel-, fiets- en rui terpad met een totale lengte van 6,7 kilometer. „De notariële aktes zijn gereed en worden begin volgend jaar gete kend. We hopen dat het pad in de zomer van volgend jaar klaar is." Dat is ook het streven van bos wachter René Wink van Natuur monumenten. „Het oude Sloe spoor is drie meter breed en dus voldoende voor een wandel- en fietspad. Daarnaast ligt een zand- bedding dat momenteel al als rui terpad wordt gebruikt. Het is ook een prachtig gebied met leuke planten langs de voormalige spoor rails." Het pad wordt voorzien van schel pen. In overleg met het water schap wordt ook een brede sloot aangelegd om het overtollige wa ter van het Eigen Erf in Heinkens- zand af te voeren naar het gemaal. Deze straat kampt momenteel met wateroverlast. Met de dorpsraad van Heinkenszand wordt overlegd over de inrichting. TERNEUZEN - Stichting Tegen Ver ruiming Zondagopenstelling roept de Terneuzense gemeenteraad op zorgvuldig af te wegen of winkels op zondag open mogen. Vele win keliers, medewerkers én consu menten zijn volgens de stichting tegen eenwekelijkse koopzondag. RILLAND - Het is rustig rond hotel 't Klooster van Rilland. De aanwe zigheid van 70 a 80 overwegend Portugese arbeidsmigranten heeft tot nu toe nog geen klachten opge leverd, melden zowel de gemeente als de nieuwe eigenaar van het ge bouw, De Jager Detachering. Ook Ronald Nijsse van het actiecomité van omwonenden, dat tegen de vestiging van arbeidsmigranten in het klooster is, beaamt dat. Hij maakt overigens wel melding van wildplassen in een tuin en een wat ongeorganiseerde barbecue en kele weken geleden. „Die geluiden hebben wij ook gehoord", zegt Ri- nus de Jager van De Jager Detache ring, die een 24-uurs lijn heeft in gesteld voor omwonenden. „Maar niemand heeft zich bij ons ge meld. Wij gaan er wel voor zorgen dat het niet meer zo zal gebeuren." TERNEUZEN - Het Tros-televisiepro- gramma Ik Vertrek besteedt zater dag 17 december aandacht aan oud- Terneuzenaar Dimitry Bogers en zijn vrouw Anita Teunissen die emigreerden naar Zweden om er een western vakantieranch te be ginnen. Bogers en Teunissen vertel len over ervaringen in hun nieuwe land. De uitzending met de Ter neuzenaren is zaterdag op Neder land 1 om 22.00 uur. ken op een hoger gelegen stuk land. Hun vijftien maanden oude zoon verloren ze in de woeste gol ven van die nacht. Zes weken later verhuisde het paar naar Oostburg. „Daar waren mijn ouders beland", vertelt Jaap. „We hadden thuis een vlasbedrijf en va der richtte hier een nieuw bedrijf op. Samen met mijn drie broers bleef ik thuis werken." Later, in de jaren zestig, kwam Jaap bij Dow te recht. Het stel kreeg nog twee zoons, en heeft vijf kleinkinderen en een achterkleinkind. Nu woont het echtpaar sinds vier jaar in zorgcentrum De Burght in Breskens. Jaap is er geliefd, vertel len medebewoners. „Hij doet veel klusjes." Dit alles was alleen mogelijk dankzij de bijdragen van particulieren, uit ak- ties van bedrijven, serviceclubs, scholen en kerkgenootschappen waarvoor onze welgemeende dank! Dit alles kost enorm veel geld, blijft u ons ook in 2012 ondersteunen? Stichting Sawasdee Stichting Don Bosco Kinderfonds van lanschot bankiers rabo bank nr 22 7146 743 nr 38 53 77 274 beide stichtingen zijn anbi erkend, giften zijn fiscaal aftrekbaar PROJECT HULP Z.O.AZIE BALANS JUBILEUM JAAR 2011 35 jaar aktiviteiten Don Bosco Kinderfonds dit sponsorprogramma, opge richt in 1976, ondersteunt thans 4500 kinderen waarvan er 450 dankzij sponsors uit zeeland kans op een hoopvolle toekomst krijgen, onderdeel is een aids-hulpprogramma voor 300 hiv+ kinderen. Voor 2012 staan alreeds twee nieuwe schoolprojecten op stapel, de bouw werd reeds gestart. 20 jaar aktiviteiten stichting sawasdee 10 educatieve projecten konden dit jaar worden gerealiseerd, sinds de start in 1991 krijgen 20.000 straat arme Cambodjaanse (wees)kinderen thans gratis scholing in het basis, voortgezet en lager beroepsonderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51