'Ploeteren om het hoofd boven water te Echtpaar klinkt nog 201 zeeland Tien weken cel geëist voor inbraak Hansweert HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. Spulletje EU-geld voor herinrichting Haven Smerdiek woensdag 7 december 2011 S Cerda van de Velde: Je bent nooit klaar op zo'n spulle tje als dat van ons. Wanneer ik in de tuin ga zitten zie ik altijd wel onkruid. Tegenwoordig kan ik dat ook een poosje laten staan want het belangrijkste is om te ge nieten. Daarvoor zijn we op deze aardbol." door Marijke Vael Tis aöltied wat'. De naam op de gevel doet denken aan het spreekwoordelij ke huishouden van Jan Steen. Maar in het pand aan de Zandweg tussen Zierikzee en Kerk- werve zijn het alleen vier jonge katjes die de boel op stelten zet ten. Regelmatig plukt Gerda van de Velde-Dorst ze van tafel of aan recht, gebieden die ze liever katvrij houdt. Niet dat de 43-jarige Kerkwerfse zo'n streng mens is. „Je kunt het nooit perfect hebben in het leven. Het belangrijkste is om te genie ten, daarvoor zijn we op deze aard bol." Toch vindt ze de huisnaam precies passen bij het gezin dat ze vormt met echtgenoot Hans van de Velde en dochters Jennifer (15) en Sandy (r2). „Ie bent nooit klaar op zo'n spulletje als dat van ons. Wanneer ik in de tuin ga zitten zie ik altijd wel wat, onkruid bij voorbeeld. Tegenwoordig kan ik dat ook een poosje laten staan." Bij het huis, dat het gezin in 2004 betrok, hoort zo'n 3000 vierkante meter grond. Veel onderhoud dus. Maar ook ge weldig vindt Gerda. „De ruimte en het uitzicht! Ik kijk vanuit het raam vaak naar 'ons schilderij', de skyline van Zierikzee. Vooral 's avonds, wanneer de torens en poorten verlicht worden is het prachtig." 't Is aöltied wat staat drie kilometer van de Zierikzeese binnenstad. Gerda: „Tien minuten tussen de stadsdrukte en de rust en ruimte van de polder." Het waren Gerda's schoonouders, Piet van de Velde en Rina Plaating, die het huis daar in 1968 lieten bouwen, naast een bestaande kap- schuur. Niet hun eerste keus. „We gingen er noodgedwongen heen omdat we moesten wijken voor de aanleg van een industrieterrein," aldus het stel, dat indertijd een hoeve runde aan de Zierikzeese Zelke. Zij noemden hun nieuwe bedrijfje aan de Zandweg 't is al tijd wat, in ABN spelling. „Een zwager van ons zag dat ergens op een huis. Wij vonden het een toe passelijke naam. Immers, op een klein bedrijf is het ploeteren om het hoofd boven water te houden. Er was altijd wel wat." Voornamelijk problemen veroor zaakt door weersomstandigheden of slechte prijzen voor landbouw producten weet hun schoondoch ter. „Het was hard werken, ook klussen die je minder leuk vond. Mijn schoonmoeder hield bijvoor beeld niet van koeien omdat die zulke onverwachte dingen kunnen doen. Toch hielp ze met melken en de dieren verzorgen. Ze moest wel." Gerda vindt de huisnaam ook toepasselijk omdat haar schoonvader Piet van de Velde de uitdrukking 't is altijd wat' vaak ge bruikt. „Het is een stopwoord van hem." Haar schoonouders verhuis den in 2004 naar Zierikzee. „Ze hadden hun landbouwgrond al eerder verkocht, maar het werk om het huis werd hen toch te veel." Hans en Gerda, die sinds hun huwelijk in een kleine hoeve in Zonnemaire woonden, besloten het huis aan de Zandweg over te nemen. „Omdat het een mooi, rus tig plekje is dicht bij de stad". En er was ruimte voor de vrachtwa gen waarmee Hans van de Velde zijn brood verdient. De internatio naal vrachtwagenchauffeur, van opleiding een timmerman/metse laar, begon aan de Zandweg direct te klussen om dezelfde ruimte en Het gezin Van de Velde, v.l.n.r. Hans, Sandy, Jennifer en Gerda voor het 'levend schilderij' waarop zij vanuit hun huis uitkijken. De skyline van Zierikzee. SINT-MAARTENSDIJK - De provincie Zeeland stelt 129.000 euro beschik baar voor de herinrichting van de Haven in Sint-Maartensdijk. Het geld komt uit een potje dat de EU beschikbaar heeft gesteld voor plat telandsontwikkeling. Het grauwe plein in Sint-Maartensdijk, op de plek waar vroeger de haven lag, is toe aan een opknapbeurt. Het par keerterrein zal een halve meter la ger worden gelegd. Eromheen komt een muurtje. De illusie van een haven wordt versterkt door en kele stenen trapjes. Meerpalen en een kunstwerk zorgen voor verde re verfraaiing. De totale kosten be dragen ruim drie ton. van hen bekende wel de inbraak in Hansweert. Hij vertelde dat ze in december 2009 met vier man de kraak hadden gezet, maar de na men van de drie anderen noemde hij niet. Een van hen is volgens jus titie de Rijswijker, wiens auto die nacht zou zijn gebruikt. Een getui ge noteerde het kenteken. De man beweert echter dat zijn kenteken platen toen gestolen waren. De rechtbank doet op 21 december uitspraak. De drie andere verdach ten zijn al veroordeeld tot celstraf fen van tien maanden tot 2,5 jaar, vooral omdat ze ook in de Haagse regio bij veel inbraken betrokken waren. door Wim Roodnat HANSWEERT - Voor een inbraak in 2009 bij de Spar-supermarkt in Hansweert is tegen een 22-jarige man uit Rijswijk tien weken gevan genisstraf geëist. Ook zou de verdachte 527 euro schadevergoeding aan de super markt moeten betalen. De man maakte deel uit van een bende die vooral in de Haagse regio van veel inbraken wordt verdacht. In Hans weert hadden ze het voorzien op de voorraad sigaretten. Er werd voor 6200 euro buitgemaakt. Bijna alle verdachten hebben zich beroepen op hun zwijgrecht. Eén Jaap Sijrier (83) en Adrie Visser (81). foto Jaap Nelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50