41 binnenland P Bescheiden rol oud-vicepremier Rouvoet 'logisch' ii Geen proef in Zeeland om werken over grens te vergemakkelijken DE W!T Kamer wil uitleg over 'bespioneren' Wilders Betalen met guldens in attractieparken Noodfonds van 3 miljoen euro Prinses Amalia viert achtste verjaardag COMMISSIE TQ0S PAULKUSTERS Laatste vaandel voor landmacht woensdag 7 december 2011 DEN HAAG De Tweede Kamer wil opheldering over het bericht dat Maxime Verha gen als minister van Buitenlandse Zaken de inlichtingendienst AIVD op PW-leider Geert Wilders wilde zetten om meer over zijn anti-Ko- ranfïlm Fitna te weten te komen. Minister Piet Hein Donner (Bin nenlandse Zaken), die over de AI VD gaat, en Verhagen moeten mor gen tekst en uitleg geven. HILVARENBEEK Attractieparken van Libéma sprin gen in op de discussie rond de toe komst van de euro en de terugkeer van de gulden. Komend weekeinde, een dag na de Eurotop, accepteren safaripark Beekse Bergen en onder meer Ex peditie Ecodrome en het Neder lands Stripmuseum 'oud geld'. Er wordt geen wisselgeld gegeven, maar de koers is gunstig: een gul den telt als een euro. HEERLEN Ondernemers in winkelcentrum 't Loon kunnen aanspraak maken op een tegemoetkoming in de kosten als gevolg van het sluiten van hun winkels. De gemeenteraad heeft gisteren 3 miljoen euro uitgetrok ken. Zestien winkels hebben werk tijdverkorting aangevraagd bij het ministerie van Sociale Zaken. Dat heeft wethouder Riet de Wit (eco nomie) voorafgaand aan de raads vergadering gezegd. zie onze website:binnenland Voorbereidingen voor de sloop DEN HAAG - Koningin Beatrix houdt een toe spraak na de overhandiging van een vaandel aan het Korps Militaire Administratie van de Koninklij ke Landmacht op het Binnenhof in Den Haag. Het vaandel symboliseert de verbondenheid met het Koninklijk Huis en de saamhorigheid binnen het korps. De militaire administratie is de laatste een heid binnen de landmacht die het koninklijk vaan del krijgt. Minister Hans Hillen en Commandant der Strijdkrachten generaal Peter van Uhm woon den de plechtigheid bij. foto Marcel Antonisse/ANP WASSENAAR Prinses Amalia, de oudste dochter van prins Willem-Alexander en prinses Maxima, wordt vandaag 8 jaar. De nummer twee in de lijn van troonsopvolging viert het verjaar dagsfeestje thuis in Wassenaar, sa men met haar ouders en haar twee jongere zusjes. De prinses moet overdag nog gewoon lessen volgen, op de Openbare Bloemcampschool in Wassenaar. door Gert van Harskamp DEN HAAG - Voormalig vicepremier André Rouvoet (Christenunie) heeft voor commissie-De Wit gis teren een lesje staatsrecht gegeven. Rouvoet moest zijn rol in de be sluitvorming rond de crisismaatre gelen uitleggen. Die rol was zeer beperkt en zo hoort het ook, gaf hij de parlementaire enquêtecom missie mee die onderzoek doet naar de crisismaatregelen van het kabinet Balkenende IV. Dat de vicepremier een onderge schikte, zoniet verwaarloosbare rol speelde bij de besluitvorming, sloot juist naadloos aan bij zijn functie. Wouter Bos had als minis ter van Financiën de verantwoor delijkheid de maatregelen te ne men die nodig waren en Jan Peter Balkenende moest als premier be palen welke bewindspersoon wat moet weten, onderwees Rouvoet de commissie. Volgens Rouvoet was het zelfs vol strekt 'logisch' dat hij buiten be langrijke beslissingen is gehouden en pas achteraf werd geïnfor meerd. „De vakminister is verantwoorde lijk en heeft de bevoegdheid beslis singen te nemen. Dat geldt bij de uitbraak van Q;koorts en ook bij maatregelen tegen de financiële cri sis." De vrijdag voor het weekend waarin Fortis werd gered heeft Bos de ministerraad ingelicht 'dat er wat staat te gebeuren', maar Bos zei niet wat. Rouvoet: „Flet waren rare tijden. De ene week wist je niks, de andere week had je een bank gekocht." Ondanks de gebrekkige informatie zat de voormalig vicepremier sa men met de minister-president, minister Van der Hoeven van Eco nomische Zaken, staatsecretaris Timmermans van Europese Za ken, DNB-baas Wellink en Bos wel in de Regiegroep Financiële Markten. „Regiegroep was misschien een verkeerd woord, want die groep voerde geen regie", aldus Rouvoet. Bos en Noüt Wellink kwamen in de vijf keer dat de groep heeft ver gaderd vooral verhaal doen over de stand van zaken. De voormalig minister van Financiën heeft eer der deze week dan ook het nut van de Regiegroep in twijfel ge trokken. Volgens Rouvoet hadden die bij eenkomsten wel nut, omdat hier de 'plooien in de coalitie' vooraf werden gladgestreken. Zo konden de belangrijke crisismaatregelen niet meer tot problemen in de coa litie raken, aldus Rouvoet. „Maar ik begrijp wel dat Bos de Regie groep minder belangrijk vindt dan ik. Wellink en Bos kregen daar geen nieuwe informatie te horen, maar moesten daar alleen maar in formeren." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Er komt geen proef om het Zeeuwen en Vlamingen makkelijker te maken om over de grens te werken. Dat bleek gisteravond in de Twee de Kamer. Zeeuwen die in Vlaan deren willen werken of vice versa lopen tegen tal van fiscale en socia le belemmeringen aan. De idee is om die via een detacheringscon structie te omzeilen. Zeeuwen en Vlamingen zouden dan toch over de grens kunnen werken, zonder daar nadelen van te ondervinden. CDA-Kamerlid Raymond Knops pleitte voor een proef in Zeeland. Maar minister Piet Hein Donner (Binnenlandse Zaken) voelt daar niets voor. Volgens hem moet dan het belastingverdrag met België worden aangepast. „Dat is een te zwaar middel om het probleem op te lossen", aldus de minister. Niet voor het eerst stelt de Kamer vast dat veel mensen aan de grens problemen ondervinden om aan de 'andere kant' te kunnen wer ken. Donner: „Wetten en regels gaan ervan uit dat mensen in het zelfde land werken waar ze ook wonen. In de grensregio's levert dat bijzondere problemen op. Het is overigens makkelijker om die vast te stellen dan op te lossen." De eerder aangestelde grensmake- laar - voormalig commissaris van de koningin van Zeeland, Wim van Gelder - heeft de problemen volgens Donner vooral uit Neder lands perspectief in kaart gebracht. „Daardoor weten wij wat er aan schort, maar de buurlanden niet. Daarom zijn we gestopt met dat project en zijn de Commissarissen van de Koningin voortaan verant woordelijk." Het kabinet wil bij nieuwe wet- en regelgeving letten op de situatie in grensregio's. Donner: „Niet makkelijk, want dat vereist ook bereidheid van buur landen om rekening te houden met de situatie in grensregio's."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4