'Geïsoleerd zijn, is altijd schrijnend' Wereldlichtjesdag is er i8l zeeland Commercie geen zaak BIZ Een lint van lichtjes over de wereld Gemeente stemt in met plan Task Force Jeugd Voor het eerst wordt in Zierikzee Wereldlichtjesdag gehouden. Een bijeenkomst vrij van welke organisatie of stroming dan ook, bedoeld om overleden kinderen te gedenken. woensdag 7 december 2011 door Ali Pankow kerkwerve - Maatwerk voor schrij nende gevallen als gevolg van de prijsverhoging voor de regiotaxi? Wethouder Gilles Houtekamer kan dat nog zo plechtig beloven, de ware pijn lost hij daar niet mee op, weet Isabelle Koevoets (66) uit Kerkwerve. Zij doet een oproep aan alle betrokkenen in het ge weer te komen tegen de exorbitan te prijsstijging van 622%. „De regiotaxi is er destijds geko men om mensen met een beper king van A naar B te brengen. Dat mocht voor allerlei dingen zijn: zie kenbezoek, boodschappen doen, naar een verjaardag gaan, wat dan ook. Als dit voor een deel van de gebruikers te duur wordt, zijn dat allemaal schrijnende gevallen." Koevoets spreekt uit ervaring, maar voelt niks voor een persoon lijk klaagverhaal. Ze praat bijna nooit over het feit dat ze jaren gele den als gevolg van een ongeluk ge handicapt is geraakt. Maar ze weet wel heel goed wat het betekent af gesneden te zijn van de buitenwe reld. Hoe fantastisch mooi ze ook woont daar middenin natuurge bied Tureluur, een mens wil graag met regelmaat ook eens richting de horizon. „Bestuurders die besluiten de re giotaxi zeven keer zo duur te ma ken, zouden eens moeten beseffen wat het betekent als je zelf niet meer kunt bepalen wanneer je waar naar toe gaat. Als er wel een auto voor de deur staat, maar dat je daar wegens je handicap toch niet in kunt rijden." Zij heeft die vragen ook voorge legd aan de politieke fracties tij dens het raadsledenspreekuur eni ge tijd geleden. Koevoets weet nog goed hoe blij ze destijds was met de komst van de regiotaxi. En met haar scootmo- biel, die ze 'haar benen' noemt. Met die voorzieningen kwam de wereld weer binnen haar bereik. Zij was dan ook verbijsterd toen zij in juli het bericht kreeg dat er voortaan €1,30 per km regiotaxi be taald moet in plaats van 18 cent. Dat geldt alleen voor mensen met een inkomen boven 150% van het bijstandsniveau. Koevoets behoort tot de 25% van de gebruikers die hiermee geconfronteerd worden. „Ik dacht eerst dat het een type fout was toen ik die brief las en dacht dat ze 30 cent bedoelden. Ik heb direct het zorgloket gebeld, maar het bleek echt €1,30 per km te gaan worden." Koevoets heeft ook grote moeite met de alternatieven die de ge meente aandraagt: meerijden met familieleden, carpoolen of met an deren een reguliere taxi delen. „De samenleving zit toch niet meer zo in elkaar als honderd jaar geleden. Sociale netwerken zijn veranderd, kinderen wonen vaak verder weg. Bovendien gaat het bij mensen met een beperking ook niet om een stel pubers die gaan stappen in Renesse." Deze maatregel is niet beschaafd, vindt Koevoets. Toch zegt ze haar vertrouwen in de bestuurders nog niet geheel kwijt te zijn. Met deze prijsverhoging voor de regiotaxi zou het motto van de WMO: 'Mee doen' niet meer van toepassing zijn. Zij hoopt dat de zeven ge meentebesturen van de Ooster- schelderegio dat toch nog tijdig gaan beseffen. Gedupeerde regiotaxigebruikers roept zij op bezwaar aan te teke nen tegen de beschikking bij de ge meente en schriftelijk bezwaar te maken bij PCG Zeeland, Gen. Si- mondsstraat 8, 4333 BT Middel burg. zierikzee - Commerciële activitei ten horen thuis bij een onderne mersvereniging. Activiteiten die het algemene nut dienen, kunnen ondergebracht worden bij een be- drijfs investerings zone (BZI). Dat antwoordt het college van B en W in vragen van de CDA-raadsfrac- tie. De gemeente toetst vervolgens of de plannen van de investeringszo nes inderdaad het algemeen nut WERELDLICHTJESDAG door Esme Soesman Vorig jaar stak Annita van den Ouden tij dens Wereldlichtjes dag thuis kaarsjes aan voor haar overleden zoon. Dit jaar doet ze dat samen met andere mensen die hun kind verloren zijn. Dat gebeurt zondag 11 december in de tuin achter de Thomaskerk in Zierikzee. Over heel de wereld steken mensen diezelfde dag (altijd de tweede zon dag van december) om 19.00 uur lo kale tijd kaarsjes voor overleden kinderen aan. Vanwege de verschil lende tijdzones worden er dus elk uur nieuwe kaarsen ontstoken. „Waardoor er een slinger van licht over de wereld trekt", schetst Van den Ouden het idee. Het is nadrukkelijk de bedoeling dat het een informele en heel laag drempelige bijeenkomst wordt. „Ie dereen is welkom die zich verbon den voelt met een overleden kind". Ook als het kind al volwassen was toen het overleed, dood is geboren of als het overlijden jaren geleden heeft plaatsgevonden. „Het is een open formule", voegt mede-organi sator Michiel de Zeeuw (predikant van de Thomaskerk) aan het ver haal toe. Wereldlichtjesdag moet niet 'in handen' zijn van één speci fieke organisatie of stroming, vin den de Zierikzeese organisatoren. Naast De Zeeuw en Annita en haar man Rob is ook Janine Schouls bij het Zierikzeese initiatief betrokken. Dus geen uitvaartbedrijf als drijven de kracht. Maar ook geen kerk of een organisatie als de Basstichting (zie boven). „Dit moet gewoon iets puurs zijn. Iets voor alle overleden kinderen", licht Van den Ouden het belang daarvan toe. Die openheid heeft het drietal ook doorgetrokken in de programme ring. Er is een kort, losjes program- Waar en wanneer? De Wereldlichtjesdag in Zierikzee begint met een inloop vanaf 18.15 uur in de ontmoetingsruimte van de Thomaskerk. Om 18.30 uur start het programma. Om 19.00 uur worden buiten de kaarsen ontstoken en de namen van de kinderen genoemd. Wie meer wil weten kan mailen via raouden@planet.nl of bellen via 06-23934861. 9 De Thomaskerk is gevestigd aan de Sint Domusstraat 35, Zierikzee. www.wereldlichtjesdag.nl en www.stichtinghas.eu. ma samengesteld. Het speciaal voor deze dag geschreven lied Precious Child wordt op de piano gespeeld. Annita van den Ouden leest een voor haar gezin geschreven gedicht voor. Het aansteken van de kaarsjes in de kerktuin, bij de wereldbol die in het midden van de tuin staat, geldt als 'hoogtepunt' van de avond. „Dit is voor ons ook nieuw. Het zal heus niet perfect zijn. We hebben het ook in korte tijd gere geld. Maar misschien zijn er wel mensen die meteen ideeën hebben voor volgend jaar." Door mee te doen aan Wereldlicht jesdag willen de organisatoren men sen die een kind in hun omgeving hebben verloren, laten voelen dat ze niet alleen zijn in hun verdriet. „Ik lees via social media dat men sen ook vaak ter bemoediging met anderen meekomen. Je verbonden voelen is van groot belang", weet Schouls. Daarnaast is Wereldlichtjesdag een manier om zichtbaar te maken hoe veel kinderen er overlijden en een manier om mensen daarvan be wust te maken. Van den Ouden: „Natuurlijk wist ik hiervoor ook wel dat er kinderen dood gingen, maar inmiddels ken ik een hele trits mensen die een kind zijn ver loren. Wereldlichtjesdag gaat voor mij absoluut niet alleen over Bas". Wereldlichtjesdag (World Wide Candle Lighting) is in 1997 ontstaan in Ameri ka. Inmiddels worden, jaarlijks op de tweede zondag van december, over de hele wereld kaarsjes aangestoken. Mensen zetten om 19.00 uur plaatselijke tijd kaarsjes in hun vensterbank. Of ze sluiten zich aan bij een ge zamenlijke bijeenkomst. In Nederland gebeurt dat op een stuk of 35 plaatsen. In Zeeland wordt Wereldlicht jesdag behalve in Zierikzee, ook in Zoutelande ge vierd. Daar tekent Marea Uitvaartbegeleiding voor de organisatie. De verschillende activiteiten worden op poten gezet door kerken, commerciële organisaties of algemene organisaties. Dat laatste geldt voor de Zierikzeese edi tie. Hoewel Janine Schouls, Annita van den Ouden en Michiel de Zeeuw alledrie een achtergrond van nauwe betrokkenheid hebben, kiezen zij bewust voor een neutrale opzet om alle mensen (ook groot ouders, broers, zussen en andere betrokkenen) ruim te te geven samen dit moment te beleven. Na het ontsteken van de kaarsjes worden zondag de namen van de overleden kinderen genoemd. Annita van den Ouden: „Als mensen dat prettig vinden na tuurlijk. Het hoeft niet." Ook wordt op de piano het lied Precious Child uitge voerd. De Amerikaanse Karen Taylor-Good zong dit lied voor het eerst in 1998 voor haar overleden neefje en het nummer is sindsdien onlosmakelijk verbon den met de Wereldlichtjesdag. Isabelle Koevoets: „Mijn scootmobiel is mijn benen en dankzij de regiotaxi werd de wereld weer bereikbaar voor mij." foto Dirk-jan Gjeltema door Joeri Wisse dienen. Over de oprichting van de ze investeringszones is met name in Zierikzee commotie. Sommige ondernemers zijn onterecht aange schreven voor deelname, anderen hebben nooit iets gehoord in een eerste peiling. Het college stelt dat er een twee de (definitieve) draagvlakmeting komt. Dat wordt een referendum, uitgevoerd onder toeziend oog van een notaris. MEEST GELEZEN 1. Gewonde bij ernstig ongeluk 2. Brand mogelijk door kortsluiting 3. Kerkwerve heeft weer een café (f) CULTUUR DICHTBIJ Ali Pankow blogt over cultuur in de regio op het weblog Cultuur Dichtbij. Zie www.pzc.nl/cultuurdichtbij TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Telefonisch een tip geven? Bel dan naar 0111-454650 zierikzee - De gemeente Schou- wen-Duiveland steunt het voorne men van de Task Force Jeugd Zee land om vanaf volgend jaar een 'transitiemanager' aan te stellen. Deze man of vrouw gaat binnen maximaal drie maanden voor de dertien Zeeuwse gemeenten en de provincie Zeeland de nieuwe vormgeving van het jeugdbeleid voorbereiden. Aanleiding is het besluit van de Rijksoverheid om de verantwoor delijkheid voor de jeugdzorg over te dragen aan de gemeenten. Om dit zo goed mogelijk te doen, stelt de Task Force voor om een transi tiemanager aan te stellen die voor Zeeland inzichten en kennis gaat opdoen. B en W van Schou- wen-Duiveland stemmen hier mee in, op voorwaarde dat ook de decentralisatie van andere taken worden meegenomen in het pro ces. Ook vindt Schouwen-Duiveland dat er veel aandacht moet zijn voor communicatie en dat degene die wordt aangesteld een onafhan kelijke deskundige moet zijn. De kosten zijn beperkt; de dertien gemeenten betalen in totaal 15.000 euro voor de inzet van de transitiemanager,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48