We zijn laag opgeleid, 221 zeeland GS maken pas op de plaats bij uitvoering aantal projecten provincie Zeeuwen zijn geen middenmoters: bij allerlei ranglijst jes prijken we fier bovenaan. Of we bungelen juist aan de staart van één of ander klassement. brieven Overval op achterlichtjes woensdag 7 december 2011 RANGLIJSTjES Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Kernenergie De hooggeleerde professor Anti- kernergie heeft gemerkt dat er in Zeeland nog heel wat voorstanders van kernenergie zijn. Daar moet wat aan gedaan worden. Maar de Zeeuwen zijn zo gek nog niet. Ze weten dat Borssele internationaal grote bekendheid geniet en al 38 jaar dienstbaar stroom maakt. Het personeel werkt er met plezier en weet dat het er veilig is. Ze zien er naar uit dat Borssele 2 wordt ge bouwd. Dat betekent nieuwe werk gelegenheid en welvaart. De profes sor ontwijkt dat. Hij heeft: een nieuw argument: het gaat om te veel onvoorzienbare miljarden kos ten. Niet doen: de stroom wordt te duur. En dan: de businesscase wordt nog onzekerder. Knap ge zegd, maar wat is zijn alternatief? Hij stelt dat de C02-vrije ambitie beter bereikt wordt met biomassa, Zeeuwse windmolens, getijden- energie en osmoseopwekking langs de kust, met mooi dividend! Toe nou professor, dat is nog eens inzetten op 'n Onzeker Avontuur. J.A.M. Schoonderwoerd Burg. van Woelderenlaan 78, Vlissingen Middelburg fietsstad 3 Ik vraag me werkelijk af of de heer Kosters in zijn afweging ook reke ning heeft gehouden met het feit dat er naast 'Flanerend publiek' ook gewoon kooppubliek in onze gemeente woont. Kooppubliek dat het prettig vindt om bijvoorbeeld bij de laatste verswinkel die de bin nenstad telt, even snel met het fietsje, de tas aan het stuur, groen te brood of vlees te kopen. Nee.... de consument moet ongehinderd door de winkelstraten kunnen wandelen en dat zonder de belem mering van die lastige fietsen, die een ijzeren gordijn vormen tussen straat en winkel! Nou Meneer Kos ters, dat gaat gebeuren, over een aantal jaren zijn we dankzij uw ge weldige plannen, ook onze leuke winkeltjes voor de snelle bood schap kwijt. Leegstand, geen fiets meer in de weg, geen klant meer te zien. Paul Wijffels Langeviele 14, Middelburg Kerncentrale Een gat overbruggen tot het tijd perk van klimaatneutraal energie opwekken, dat is het argument voor een tweede kerncentrale vol gens Delta. Daarmee de verant woording nemend voor een con stante energietoevoer naar klanten. Ze wil vooral een grootschalige op- wekker van energie blijven. Ook nu de wereld snel verandert op energiegebied, wil of kan zij, als log bedrijfi de bakens niet verzet ten. De tweede kerncentrale lijkt dan ook meer op een uiterste po ging om het verleden te continue ren. De stoet kleine energieopwek kers zwelt echter aan, de laatste ja ren in steeds hoger tempo. Dit technisch gevarieerde gezelschap le vert zijn overschot, met of zonder subsidie, af aan het net. En het ech te opschalen is nog amper begon nen, waardoor de prijs steeds meer onder druk zal komen te staan en daarmee het rendement van de te bouwen centrale. De ingezette koers is onbedoeld een al- les-of-nietspoging, met Zeeland als erfgenaam van 't onroerend goed. S.Janse Steengrachtstraat 1, Oostkapelle Euro-chaos De financiële rampspoeden flitsen over het TV-scherm van al die ont hutste Nederlanders. De euro foet sie, het huis onverkoopbaar, door werken tot u er bij neervalt voor een pensioen dat sidderend steeds verder ineenkrimpt. Waar dat heen moet? Leest u het boek De Shockdoctrine van Naomi Klein er maar eens op na. Nauwkeurig wordt u uit de doeken gedaan hoe het rampenkapitalisme van de libe rale econoom Milton Friedman werkt. Kort gezegd, propageer een absoluut vrijemarkteconomie, pro fiteer van of veroorzaak zelf een ramp. Maak van de ontstane chaos en schrik misbruik om allerlei neo- kapitalistische stokpaardjes door de strotten van de murw geslagen burgers te persen. Voorbeelden? Omwentelingen in Chili, Argenti nië, New Orleans na Katrina, Zuid-Afrika na de apartheid en de piraterij van de Russische oligar chen. Alles onder toeziend oog van Friedman-adepten van de Universi ty of Chicago. Een fervent bewon deraar van Milton Friedman is uw gehoopte ideale schoonzoon Mark Rutte. Houdt uw dochters en uw portemonnee in de smiezen. Lex Hoogstrate Boulevard Bankert 264, Vlissingen Butendieker Uit de omschrijving van Van der Heijden (column krant, 30/11) be grijp ik dat er iemand mee bedoeld wordt van buiten Zeeland die zijn best doet om Zeeuw te worden maar niet als zodanig geaccepteerd wordt. Arme Guido, zou hij nou echt niet snappen waarom veel mensen hem een chagrijn vinden? Ook ik sla de columns van woens dag meestal over vanwege de over wegend negatieve kijk op allerlei zaken. Ook het taalgebruik van de columns gaat een Zeeuw met toch zo'n veertig jaar 'butendiekse' erva ring (een echte Zeeuw zou overi gens buut'ndieks' schrijven) vaak boven de pet. Beste Guido gebruik de taal van de Zeeuwen en bedenk eens iets leuks. Zo niet, wordt dan gewoon weer internetredacteur of laat je omscholen tot logopedist. En wat mij betreft mag je dan best in Zeeland blijven wonen. J. Fraanje Nieuwerkerckeplein 53, Middelburg Koninkrijkjes Naar aanleiding van de publicatie in de krant 'brandweerman vecht ontslag aan', heb ik de volgende be denkingen. De manier waarop dit ontslag is verleend, vind ik nog al vreemd. In een uitzending werd verklaard dat men een helm droeg en uit diezelfde uitzending bleek dat volgens 5 getuigen men geen helm droeg. Het koninkrijk brand weer is ontstaan door de eeuwen heen met een ongekroonde koning in de vorm van de brandweercom mandant. Een aparte cultuur met eigen regels. Eén van die regels is al les zoveel mogelijk onder de pet houden. Dat is de doofpot cultuur en deze past niet meer in deze tijd. E. van Tongeren Torendijk 70, Kortgene door Nadia Berkelder We zijn regelma tig de klos in Zeeland: bijna wekelijks ver schijnt er een onderzoek of een rapport waarin Zeeuwen worden weggezet als merkwaardige mensensoort. Maar we mogen dan merkwaardig zijn: we zijn in ieder geval geen mid denmoters: wij zijn altijd uitschie ters: in positieve of negatieve zin. MIDDELBURG - De eerste overval van speciale teams op niet branden de achterlichtjes in Zeeland is een feit. Gisterochtend stonden mensen van door René Schrier middelburg - De provincie maakt pas op de plaats bij de uitvoering van een aantal projecten. Bij Inno vation Island op Schouwen-Duive- land, het project Veerse Meer en de Veerse Dam wil het dagelijks provinciebestuur amper nog een rol spelen. Het project Kust Zuidwest Walche ren staat volgens de provincie nog te ver van concrete uitvoering van daan, ook Linieland van Waas en Hulst is geen project meer waarin de provincie een belangrijke rol speelt, omdat het nagenoeg gereali seerd is. Gisteren bijvoorbeeld: een bericht van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS): nog geen kwart van de Zeeuwen is hoger opgeleid, staat in het laarhoek onderwijs in cijfers. Daarmee zijn we volgens het CBS de domste provincie van het land: want van alle Nederlan ders heeft 31 procent een hbo- of universitair diploma op zak. Zeeland blijkt - zo staat in datzelf de rapport - tegelijkertijd een para dijs voor mensen die middelbaar zijn opgeleid: van alle mbo-ers in het Zeeuws Coördinatiepunt Fiets (ZCF), het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) en de Zeeuwse politie op de Oude Vlis- singseweg in Middelburg om fiets- Dan is er een serie projecten waar bij zwaar wordt geleund op het In vesteringsbudget Landelijk Gebied (ILG). Maar omdat het kabinet daar flink op bezuinigt, moet nog worden afgewacht wat er van te rechtkomt. Het gaat dan om de projecten Schouwen-West, Natuur lijk Vitaal en Philippine. Schou- wen-Oost is al zover gevorderd dat het kan worden afgerond. Projecten die worden gecontinu eerd zijn het Natuurpakket Wester- schelde (met daarin Waterdunen en Perkpolder) en het project Ka naalzone dat eindelijk uitgevoerd moet gaan worden. Een ander pro ject dat prioriteit heeft is de Allian- Nederland, vinden die in Zeeland het gemakkelijkst een baan: ruim tachtig procent van de mbo-ers die examen doen op niveau twee heeft in het volgende schooljaar werk gevonden. En dat is ten op zichte van de rest van het land een heel goede score. We hebben dan ook - zo bleek vo rige week maar weer eens - van al le regio's de allerlaagste werkloos heid van Europa. En dat blijft zo, constateerde de ING-bank deze week: de werkloosheid groeit ook verlichting te controleren. Dat ge beurt deze winter nog op dertig ver schillende locaties in de provincie. Fietsers die de juiste verlichting voe ren, worden beloond. tie Oosterschelde. Ook dat zal in 2012 meer op uitvoering gericht moeten worden. Gedeputeerde Staten hebben ook drie nieuwe projecten op de lijst gezet. Dat zijn het water/land schap/recreatie-project De Schen- ge, samen met de gemeente Goes, het waterschap en een private on dernemer. Het project Oost Zeeuws-Vlaanderen, dat voor de uitvoering wel afhankelijk is van ILG-gelden. Dat betekent dat geen zekerheid bestaat over de mate van uitvoering. En een nieuw project met priori teit is de verkenning van een nieu we defensievestiging in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22