Optreden werpt muren omver '31 Berk komt Kafka nog met regelmaat tegen REAL QUIET Zeeuwse Concertzaal brengt nieuwste ontwikkelingen in Amerikaanse muziek agenda Architect Dekker (81) overleden Compositie van Celia Swart (17) in competitie Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur woensdag 7 december 2011 www.z2.nl complete bioscoopp en het bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Serooskerke (S) Workshop strengen wol verven. The Dutch cottage, 13.30-17.00 uur Zierikzee Schaatsruilbeurs koninklijke harmonie Kunst en Eer. De Harmonie, Kaersemakerstraat, 18.45-20.00 uur PODIUM Middelburg Daddy Cool, musical waarin de hits van Boney M centraal staan. Stadsschouwburg, 20.00 uur Arnemuiden Winterconcert Muziekvereniging Arne muiden, Gereformeerde Kerk aan de Kerklaan, 20.00 uur VEERE - De Zeeuwse architect Piet Dekker is - naar nu pas bekend is geworden - vorige week dinsdag op 8i-jarige leeftijd overleden. Van 1965 tot zijn afscheid in 1995 maakte hij deel uit van de directie van architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft. Hij was ver antwoordelijk voor een groot aan tal beeldbepalende projecten in Zeeland. Het bekendste daarvan is de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Daarnaast ontwierp hij onder meer het vroegere PZC-complex in Vlissingen (tegenwoordig socia le dienst Walcheren), het ABN Amro-bankgebouw aan het Stad huisplein in Vlissingen en het ver pleeghuis van de Corneliastichting in Zierikzee. Zijn stijl was vooral zakelijk. Puur op het uiterlijk ge richte architectuur vond hij niet za ligmakend. De gebruikswaarde van een pand was een belangrijk uitgangspunt, waarbij hij hechtte aan nauw overleg met betrokken partijen „Ik wil maatpakken ma ken voor mijn opdrachtgevers", zei hij in 1995 bij zijn afscheid. Dekker is inmiddels is besloten kring gecremeerd. door Mischa Beckers Real Quiet bouwde een uniek repertoire op rond de al even unieke bezet ting van piano, cello en percussie. Dit ensemble uit New York speelt zaterdag in de Zeeuw se Concertzaal in Middelburg een programma rond de nieuwste ont wikkelingen in de Amerikaanse muziek. Daarin duikt de term Maximalis- me steeds vaker op om deze ont wikkelingen te beschrijven. Nieu we generaties componisten zijn het tijdperk van de avant-garde voorbij en maken in hun werk ge bruik van de meest uiteenlopende muzikale elementen uit een veel heid van genres waaronder klas siek, jazz, pop, gamelan en sound scapes. Het programma van zaterdag, met de toepasselijke titel 'Going Maxi mal I', bevat werk van deze nieu we generatie componisten. Pianist van Real Quiet, Andrew Russo, trekt die lijn zondag door wanneer hij nogmaals, maar dan solo, op treedt met 'Going Maximal II'. Het lijkt niet eenvoudig om een re pertoire samen te stellen voor een bezetting van piano, cello en per cussie. Toch lukte het Real Quiet een diverse en boeiende set com posities te bundelen. Onderdeel daarvan is Paul Lansky's Horizons, een Europese première. „Alle stukken die we spelen zijn geschreven voor Real Quiet met uitzondering van Varied trio van Lou Harrison", zegt Russo. „Dat was oorspronkelijk bedoeld voor piano, viool en percussie. Er zijn verbindingen tussen veel van de componisten, maar de volgorde waarin we de stukken uitvoeren is bedoeld om hun tegenstellingen te markeren." „Bijvoorbeeld Lansky's compositie heeft veel elementen uit de elektro nische muziek zoals die van Radio- head. Toch is de uitvoering geheel akoestisch. Varied trio is erg Azia tisch als geheel maar er zit een aan tal elementen van Sjostakovitsj en Franse barok in. Jacob TV schreef voor Ons een compositie die in es sentie avant-pop muziek is: half pop, half avant-garde." In het programma zijn Tissues van Philip Glass en David Langs Little Real Quiet eye klassieke voorbeelden van mi nimalisme, elk eigenlijk slechts ge bouwd op een zich herhalend pa troon. Ten slotte voegen de opko mende componisten Mare Mellits en Phil Kline jeugdige energie en een meer rock gerelateerde hou ding toe aan een in essentie mini malistische aanpak. Russo heeft in Amerika en daar buiten de status van pleitbezorger van de nieuwste, en daarmee voor namelijk toegankelijke, hedendaag se muziek. Hij heeft er een eigen kijk op. „Ik ben bewust op zoek naar toegankelijkheid in de mu ziek die ik uitvoer. Ik heb veel stuk ken geleerd en bestudeerd die nog al ontoegankelijk zijn. Enkele daar van heb ik zelfs uitgevoerd. Maar ik ben gaan geloven dat optredens een ervaring moeten opleveren die de uitvoerders en het publiek samenbrengt en alle muren die zouden kunnen bestaan, omver werpt. Dus ik probeer mijn concer ten te programmeren met muziek waarvan ik voel dat die dat voor el kaar krijgt." Zijn uitvoeringen legde hij vast op inmidcjels elf albums. Voor vol gend jaar is een opname met mu ziek van Aaron Kernis gepland. Dat bevat zijn nieuwe Piano Con certo en de etude die Russo ook in Middelburg speelt. Going Maximal I, Real Quiet met Andrew Russo (piano), Felix Fan (cello), David Cossin (percussie), zaterdag in de Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. Going Maximal II, Andrew Russo (piano), zondag in de Zeeuwse Concert zaal, Middelburg, 14.30 uur. Going Maximal III, met muziek van Marc Mellits, is gepland op 20 april 2012 in de Spot in Middelburg door Ali Pankow Hou eens op met die rare manier om alles naar die dooie Kafka te verwijzen. Het zijn foute interpretaties", roept een dochter boos uit tegen haar moeder in de nieuwste verhalen bundel van Marjan Berk. De bekende schrijfster, tevens co lumniste van de PZC, heeft er de ti tel Kafka leeft aan gegeven. Op ba sis van eigen ervaringen weet zij als 'wijze, oude moeder' immers beter. Zij komt Franz Kafka in het vaak bizarre hedendaagse leven nog met regelmaat tegen. Met haar beproefde recept van hoop en humor, gekruid met wat koketterie gaat Berk weer met suc ces pijn en melancholie te lijf Zij ontkent niet, maar verzacht en biedt tegenwicht aan zaken die schuren. Zo wordt oud zeer over het stuk lopen van een relatie afge wisseld met enkele vertederende columns over belevenissen met de kleinkinderen. „Wil je plassen als een kind of als een man?", vraagt oma tijdens een wandeling in het bos. „Als een man", antwoordt de 3-jarige kleinzoon en hij plast met een fraaie boog in een struik. De schrijfster duikt soms als zich zelf op in de verhalen maar vaak ook in verschillende personages: Timmie, Brunie Kamp, Miep Stijn. In hun huid trekt zij ten strijde te gen eenzaamheid of trekt laaggelet- terden over de drempel van hun onzekerheid. Als Maud geeft Berk haar lezers iets prijs over de warme band die zij had met haar 'verloren vriend' Theo van Gogh. Verder biedt de bundel lollige stuk jes onder meer over het ver strooien van de as van een vrien din onder het zingen van liedjes van Pippi Langkous. Lekker bizar wordt het in 'De onderkant van de achterkant' waarin 'de vrouw' zich onweerstaanbaar voelt aangetrok ken tot de billen van een elektri cien die kortsluiting in haar huis komt verhelpen. Zo worden er meerdere menselijke rariteiten be schreven in deze bundel. Kafka leeft, Uitgeverij Atlas, €14,95; ISBN 978904502095 2. Marjan Berks nieuwste bundel VLISSINGEN - Altsaxofoniste Celia Swart (17) uit Vlissingen dingt vrij dag in Eindhoven mee naar een plaats in de finale van de composi tiewedstrijd 'Op weg naar het Nieuwjaarsconcert'. Er zijn in to taal vier regiowedstrijden. Per re gio gaan drie deelnemers naar de finale op 18 december. Daar wor den vier winnaars gekozen die met het Nederlands Blazers En- semble op het podium van Het Concertgebouw Amsterdam staan tijdens het Nieuwjaarsconcert. De competitie is bedoeld voor jon geren tot 18 jaar. Celia Swart «r schreef het stuk Stray Saturn, sa men met Benjamin Torbijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13