Staatspropaganda helpt niet meer II 'Er komen nieuwe acties, we zijn nog maar net begonnen' Janna, actievoerende studente woensdag 7 december 2011 Stuivertje wisselen uit machtsbehoud Na het uiteenvallen van de Sovjet- Unie in 1991, was Boris Jeltsin pre sident van het onafhankelijke Rus land. In deze roerige periode van de overgang van een geleide eco nomie naar een markteconomie werden veel staatsbedrijven ver sneld geprivatiseerd. Er ontstond een kleine maar mach tige groep nieuwe rijken, de oligar chen, met politieke invloed. Zij hadden vooral belangen in de ener gie- en mediasector. jeltsin trad op 31 december 1999 af. Vladimir Poetin, die premier was onder jeltsin toen die vertrok, volg de hem op. Hij won op 26 maart 2000 de presidentsverkiezingen. Poetin werd populair met zijn asser tieve politiek ten opzichte van het Westen en de voormalige Sovjet staten. Hij rekende ook af met oli garchen. Sommigen van hen ver dwenen in de gevangenis en ande ren werden in ballingschap ge dwongen. Op 16 maart 2004 werd hij herkozen. De Russische grondwet staat drie termijnen als president niet toe. Het is wel mogelijk meer dan twee termijnen president te zijn als er een periode tussen de tweede en derde termijn ligt. Om de macht te houden maakten Poetin en Dmitri Medvedev, die el kaar kennen uit de Sint-Petersburg- se politiek, een deal. Medvedev kreeg tijdens de presidentsverkie zingen van maart 2008 iets meer dan 70 procent van de stemmen, net als eerder Poetin, vooral dank zij een door het Kremlin opgezette mediacampagne. Op 7 mei werd Medvedev ingezworen als presi dent en een dag later werd zijn po litieke vriend Poetin beëdigd als premier. Poetin werd in 2007 gekozen tot lijsttrekker van de Kremlin-partij Verenigd Rusland. In september van dit jaar werd Poetin door zijn partij benoemd tot kandidaat voor de presidentsverkiezingen van maart 2012. Door het veranderen van de ter mijn van het presidentschap van vier naar zes jaar, kan Poetin in theorie tot 2024 president van Rus land blijven. Als Poetin tenminste de verkiezin gen wint, want terwijl tijdens de parlementsverkiezingen van 2007 Verenigd Rusland nog 45 miljoen stemmen haalde, zijn dat er slechts vier jaar later 12 miljoen minder ge worden. Dat betekent dat een gro te groep Russen zich van het lei dende duo Poetin-Medvedev en hun partij heeft afgekeerd. Dat wordt nog duidelijker als naar de opkomstcijfers van de verkiezingen wordt gekeken. De opkomst voor de verkiezingen van zondag be droeg amper 50 procent, de vorige keer was dat nog 64 procent. d>apcoM [Deze verkiezing is een farce Oppositieleiders Vladimir Ryzjkov (links) en Boris Nemtsov staan voor een poster met de tekst: 'Deze ver kiezing is een farce'. foto Ivan Sekretarev/AP door Carel Goseling Verenigd Rusland (VR), de partij van premier Vladimir Poetin en presi dent Dmitri Medvedev, startte zondag als grote favoriet tij dens de parlementsverkiezingen, In 2007 haalde de partij 64,3 pro cent van de stemmen, goed voor 315 van de 450 zetels in het parle ment, de Doema. Voorafhad de VR-leiding zich ten doel gesteld 60 procent te halen. Het werd 49,5 procent en dat na grootschalige stembusfraude. Vol gens de organisatie Golos is er met 15 procent van de stemmen 'ge rommeld'. Bewijzen daarvoor zijn er genoeg. Kiezers werden met door VR ge organiseerde bussen van stembu reau naar stembureau gereden zo dat ze meerdere keren konden stemmen. Stemmen werden ge kocht voor 1000 roebel (24 euro). Kiezers ontdekten in het stembu reau dat ze volgens de registratie daar al gestemd hadden. Functio narissen werden betrapt met pak ken reeds ingevulde stembiljetten. Anderen werden gefilmd terwijl ze stiekem stembiljetten invulden. Pennen in stemhokjes waren voor zien van onzichtbare inkt, zodat de uitgebrachte stem gewijzigd kon worden. Onafhankelijke waarnemers wer den stembureaus uitgestuurd bij de start van het stemmen tellen. Alleen VR-vertegenwoordigers mochten blijven. Maandagavond waren er voor Rusland ongekend grote protestbijeenkomsten van met name jongeren in Moskou en Sint-Petersburg. Ordetroepen arres teerden honderden van hen. Dat Rusland geen westerse democratie is,'was bekend. De Russen kennen niet beter dan (tsaristische en com munistische) dictaturen. Hun werd verteld wat te doen en te la ten. Toen dat in de periode 1985-1999 onder Michaïl Gor- batsjov en Boris Jeltsin niet meer zo dwingend gebeurde, verviel het land in chaos. Het was Vladimir Poetin die daar vanaf 2000 als opvolger van Jeltsin de touwtjes weer strak aantrok, daarin sinds eind 2001 gesteund door de toen opgerichte VR. In 2008 'regelde' VR Poetins opvol ger, Dmitri Medvedev. Die moet nu weer premier worden zodat Poetin in maart 2012 tot president gekozen kan worden. De verkiezingen van zondag ma ken echter duidelijk dat de Russen genoeg hebben van de VR-domi- nantie. Omgerekend staat nog maar een kwart van de 140 mil joen Russen achter VR die inmid dels in de volksmond als 'de partij van bedriegers en dieven' wordt aangeduid. De propaganda van de staatsmedia is onderuit gehaald door sociale media. De stembusgang betekent natio naal en internationaal een afgang voor het duo Medvedev-Poetin, ook al houden ze zich groot door te roepen dat dit de werking van de democratie is, dat de partij nog altijd een meerderheid in de Doe ma heeft, en coalitievorming al leen maar goed is. Meer discussie Stembusgang betekent een afgang voor het duo Medvedev-Poetin levert betere besluiten op, claimt de VR-leiding schijnheilig. Inhoudelijk is het plaatje anders. Medvedev, Poetin en de VR zijn hun gezag kwijt. Poetin zal alles uit de kast moeten halen om zich in maart 2012 op geloofwaardige wijze tot staatshoofd te laten kie zen. Mooie beloften volstaan niet. De wijze waarop het land wordt bestuurd, zal revolutionair moeten veranderen. Of met name Poetin daartoe in staat is, moet worden afgewacht. In Rusland bestaat de angst dat Poetin naar nog meer dictatoriale methoden zal grijpen om aan de macht te blijven. Dat zal de woede bij de burgers alleen maar doen toenemen. Poetin zei gisteren te gen leden van VR dat de partij 'in de huidige situatie een goed resul taat' heeft behaald. „Verenigd Rus land slaagde erin de meerderheid te behalen, een stabiele meerder heid", zei de premier. De Amerikaanse senator John Mc Cain heeft Poetin al voor een 'Ara bische Lente' gewaarschuwd. Niko- laj Petrov, verbonden aan het Car negie Center in Moskou: „Dit is het begin van veranderingen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11