io verkiezingen rusland iPhone-generatie in opstand Russische jongeren die zich eerder niet met politiek be moeiden, komen in opstand. En dat gaat op een moder ne manier, met web filmpjes, foto's en Twitter. woensdag 7 december 2011 Oproerpolitie pakt een demonstrant op tijdens een protestac tie gisteren in Sint-Petersburg. Meer dan duizend mensen gingen daar de straat op om te betogen tegen de verkiezingsuitslagen van afgelopen zon dag. Ze vinden dat de partij Verenigd Rusland heeft gefrau deerd. foto Dmitri Lovetski/AP 3 m l/l BblÖODbl (zie onze website:buitenland Russische demonstranten botsen met politie in Moskou door onze correspondent Olaf Koens Staat Rusland aan de vooravond van een va riant van de Arabische Lente? Afgelopen maandag leek het er op. En ook gisteren gingen weer duizenden de straat op in Moskou en Sint-Petersburg. „Ik heb nog nooit zo'n demonstra tie gezien. Wat zijn jullie met ve len! En we hebben nog een grote verrassing in petto", zei Ilja Jasjin, een jonge veteraan in de Moskou- se oppositiebeweging maandaga vond. Zeker tienduizend Russen trotseerden regen en kou om hun onvrede .te uiten over de verkie zingsuitslag. En ook gisteravond gingen de demonstraties door, waarbij de politie honderden arres taties verichtte. Het belette weinigen de afgelopen dagen te filmen, foto's te maken of berichten op Twitter te schrijven. Het is de generatie die zich tot nu toe nierimet politiek bemoeide. Ze werken, hebben goede diploma's en een hoop van de wereld gezien. Uiteindelijk willen ze dat Rusland een 'normaal land' wordt. Voor het eerst in tien jaar gaan zoveel mensen de straat op. De verras sing kwam maandag, toen Jasjin de menigte opriep naar de Loeb- janka te lopen, het hoofdkwartier van de geheime dienst FSB. De op roerpolitie was overvallen door de ontwikkelingen en sloeg er hard op in. Jasjin, de razend populaire jurist en blogger Aleksej Navalni en een paar honderd mensen wer den opgepakt. Gisteren kreeg het tweetal vijftien dagen celstraf opge legd. De hoofdredacteur van de kri tische radiozender Echo Moskvi noemde het oppakken van Aleksej Navalni een grote fout. „Nu heb ben ze van een virtuele leider een echte held gemaakt." Bij het gerechtsgebouw waar Jasjin gistermiddag werd veroordeeld voor het negeren van politiebeve- len, stonden tientallen jongeren. Ilja Jasjin Aleksej Navalni „We blijven hier staan tot ze ieder een vrijlaten. Er komen nieuwe ac ties. We zijn nog maar net begon nen", zei Janna, een 25-jarige stu dente. Een andere demonstrant, Tim, heeft de afgelopen dagen met zijn iPhone een 'livecast' bijgehouden. De beelden zijn live op internet te zien, meer dan 20.000 mensen hebben ze bekeken. „Ik ben begon nen tijdens het protest", legt Tim uit. „En toen moesten we rennen voor de politie, maar ik ben blij ven livecasten, tot diep in de nacht." Janna zegt: „Ik heb me nog nooit met politiek ingelaten, maar volgens mij is dit het begin van iets heel groots." De Russische politie hield gistera vond nog 250 mensen vast, die maandag waren opgepakt, zei 01- ga Sjorina, woordvoerder van de protestbeweging Solidariteit giste ren. In totaal waren ruim 300 beto gers in Moskou opgepakt. In Sint-Petersburg verrichtte de poli tie 150 arrestaties. Onder de arres tanten zijn de vroegere vicepre- mier Boris Nemtsov, de bekende burgerrechtenactivist Oleg Orlov en de schrijver Edoeard Limonov.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10